| Ioana9898 a întrebat:

deja de jumatate de an m-am mutat intr-o noua scoala in alt oras si inca nu am reusit sa ma adaptez. Imi este foarte greu, este mult de invatat si nu reusesc, nu inteleg temele, i-au note mici. Plus la toate sunt departe de casa, parinti si prieteni, stau la camin. Daca nu o sa am media necesara o sa fiu exmatricultata si o sa imi dezamagesc parintii. Plang in fiecare zi, ma simt foarte trista si singura aici si din cauza asta imi este inca mai greu sa invat. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Totul depinde numai de tine. Sfaturile noastre, sunt inutile.

| Freya1 a răspuns:

Incearca sa inveti macar mediu cat sa poti merge mai departe ca in fond si asa nu ai ce face daca nu te-ai acomodat acolo decat sa stai cu nasul in carti. Cere ajutorul cuiva de la camin si asa poate iti faci si prieteni.
Va trece repede iar daca tot nu o sa te simti ok vorbeste cu parintii.

| danay72 a răspuns:

Socializeaza mai mult si cere ajutorul acolo unde nu sti. Fii pozitiva, o inimă veselă este sanatate pentru oase. Daca plângi mereu nu mai vezi partile bune si cum poți face îmbunătățiri. Dacă nu te poti adapta deloc spune-le părinților și veți găsi o soluție.

| Lioana a răspuns:

Poate ca ai fost pana cum la o scoala in care asteptarile nu erau foarte mari si atmosfera era lejera.
Se pare ca la aceasta scoala se invata mai mult. Ca sa faci fata trebuie sa prinzi curaj, sa crezi ca se poate, iar acolo unde nu intelegi temele sa intrebi pe profesor, pe colegi, pe prieteni sau sa te uiti in manual la explicatii si la exemple.

| AliGab a răspuns:

Fata draga! Trage aer in piept adanc, gandeste-te ca vacantele o sa fii acasa, ca scoala aceasta nu va dura o vesnicie ci este doar o chestiune de timp si sa incerci sa te descurci singurica. In viata nu mereu avea pe cineva drag alaturi, dupa cum ai constatat. De invatat trebuie sa inveti pentru tine, nu pentru parinti. Tie iti va fi bine daca iti vei reveni la invatatura. Parintii poate vor fi dezamagiti, dar nimic mai mult. Din pacate tu vei trage consecinta unor rezultate proaste la invatatura. Da ca sa iti revii la invatatura trebuie sa iti revii sufleteste. Nu este capat de lume ca stai la camin...fa-ti prieteni noi, prieteni/prietene care sa te respecte intotdeauna (cand ai de invatat si cand vreti sa iesiti la o plimbare in parc de ex), care vorbesc frumos si ingrijit si stiu sa se poarte grijuliu/respectuos fata de oamenii de langa ei. Capul sus si succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nicio scoala nu esti exmatriculata pentru medie. Poti ramane corigenta / repetenta.