| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, doar ca să știţi sunt pe contul altcuiva de aceea la restul întrebărilor scrie 13 ani, am aflat recent că soţia mea nu poate face copii și aș vrea să întreb dacă merită riscul de mamă surogat care poate nu va mai vrea să ne dea copilul, deci mai bine riscul cu mamă surogat sau mai bine adopţie?

Răspuns Câştigător
| AcelCinevaa a răspuns:

Nu exista varianta ca mama surogat sa,, nu va mai dea copilul", întrucât exista anumite reglementări in privința asta.

Este o decizie foarte personală, mi se pare cam nefolositor sa cereți opinii aici. Dacă va doriți un copil sânge din sângele vostru care sa va mostenesca genetic, atunci puteți apela la mama surogat. Dacă nu va interesează aceste aspecte atunci puteți adopta un suflet care își așteaptă părinții la casa de copiii...

Orice varianta ați alege din păcate veți avea mult de furca. Procedurile sunt grele, hârțogăraia poate părea infinita iar timpul efectiv pana când veți reuși, nu va veni chiar mâine-poimaine. Dacă într-adevăr va doriți asta, trebuie sa va puneți de acord, caci este o decizie de familie, și sa luptați pentru cauza. Mai multe răspunsuri nu cred ca puteți găsi aici...

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti adult, esti capabil sa-ti faci cont pe TPU, ca-i gratis!
Dar consider ca asta este alta minciuna, ca deja esti mitoman si esti acelasi copilas de 13 ani!

| christall a răspuns:

Din cate stiu eu, asta cu mama surogat este ilegala in Romania.

| AcelCinevaa a răspuns (pentru christall):

,,Asa cum spuneam mai sus, in Romania, se poate apela la serviciile unei mame surogat, acesta procedura nefiind ilegala, dar nici legiferata. Astfel se va incheia un contract intre cele doua parti iar, ulterior aducerii pe lume a copilului de catre mama surogat, mama biologica poate obtine copilul doar prin adoptie."

https://m.superbebe.ro/preconceptie/cine_vrea_o_mama_de_imprumut/

| Andrei200202 a răspuns:

Cel mai frumos ar fi sa infiati un copil si sa ii oferiți șansa la o viață normală alături de niște părinți. Acum decizia o luati dumneavoastra, eu doar mi am spus o părere.

| christine99 a răspuns:

A incercat tratament de fertilitate? Eu zic mai degraba ca tu vrei copii si ea nu.

| Ely1234567 a răspuns:

Încercați si fertilizare în vitro si dupa doar hotărâți daca adoptați un copil sau o mama surogat happy

| Rocoj111 a răspuns:

Nașii mei nu poteau avea copii - au început tratamentul în România unde li s-a spus că singura lor ieșire este maternitatea surogat. Deoarece în Romania este ilegal această procedură, au reușit să încerece peste hotare, unde au găsit clinica Biotexcom, care se află în Kiev, Ucraina. Nașii au rămas mulțumiți de procedurile orefite, iar cel mai principal este că au devenit părinți după ani de încercări.

| MariaAngela01 a răspuns (pentru Rocoj111):

Și noi am beneficiat de tratament la biotexcom. Datorită tehnicii ICSI, care este foarte larg raspandita si se găsește inclusiv și la BIotexcom, au reușit sa obita un material de calitate. Anterior efectuam 1 procedura FIV în Grecia și alta în Cehia, însă medicii nu au depistat nimic in neregula la soț. Au esuta ambele incercari. Nu au mai aparut 2 liniute, mult așteptate. Cei de la Biotexcom au făcut toate testele și analizele necesare și au depistat, pe lânga menopauza precoce mea, și oligozoospermie la soț. Le suntem foarte recunoscători că avem o minune de băiețel

| FloareaV77 a răspuns (pentru Rocoj111):

Eu recomand cu multă căldura clinica Biotexcom. Doamna doctor este un medic excelent, iar personalul este de nota 10! Este într-adevăr mai scump decât la alte clinici, dar te simți tratată cu mult respect și profesionalism și au cea mai mare reușita dintre clinicile.