| WhiteGhost1453 a întrebat:

Buna TPU.
Dragi mămici am aflat de curând că sunt însărcinată și aș dori ceva sfaturi legate de bebe, obiecte necesare și tot ce tine de acest subiect

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

In primul rand felicitari! Obiectele le poti gasi si la o simpla cautare pe google. Dar de rabdarea si incercarile si provocarile care vin nu iti spune nimeni. Asteapta-te la nopti nedormite. Asteapta-te ca toata perfectiunea din viata ta de acum sa se naruie...crede-ma ca iti vei aminti cu nostalgie de clipele in care aveai timp liber. Asteapta-te la orice incercare, oricat de neplacuta ar fi. Asteapta-te la depresie postpartum de care sper sa nu ai parte. Asteapta-te sa te lasi pe tine. Asteapta-te la nervi si la cum sa faci sa ai rabdare in momente de stres maxim. Asteapta-te sa nu mai ai liniste, la dureri de san, la lupta cu alaptarea sau cu sterilizatul biberoanelor (depinde ce alegi si ce doresti). Asteapta-te ca bebele tau sa nu fie perfect (sa doarma si sa mănânce cand vrei tu). Dar mai presus de toate asteapta-te la o mare iubire, pe care nu ai sa o traiesti pana in momentul nasterii si de care nu vei scapa toata viata. O iubire implinita, o iubire care te va pune mereu pe jar, care nu iti va mai da ragaz sa te mai gandesti la tine.
Felicitari draga mamica, semnat o mama de prematur.

| WhiteGhost1453 explică (pentru AliGab):

Mulțumesc frumos pentru sfaturi
Sa ai toată fericirea din lume și tu și copilasul

| AliGab a răspuns (pentru WhiteGhost1453):

Multumesc! Asemenea!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de 2 persoane ajutatoare de incredere, cu experienta:
- un medic ginecolog care sa re conduca pana la nastere
- o persoana feminina bunavoitoare, cu experienta in cresterea copiilor. Ceea mai apropiata este mama tam dar poate fi si o vecina, prietena etc. cu care sa te imprietenesti si sa te indruma cand ai nevoie.

| Bondarel99 a răspuns:

Sunt sute de grupuri de mame pe Facebook, unde găsești absolut orice ai nevoie, trebuie doar sa scrii la Căutare "mămici" și găsești toate grupurile. Aici nimeni nu o sa îți spună mai mult de câteva cuvinte, dacă le spune și pe alea...

| Dalmore a răspuns (pentru Bondarel99):

Sau sa mearga la medic. Ce se intampla pe grupurile alea e socant.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Dalmore):

Serios acum, ce medic are răbdare și își amintește tot ce trebuie sa cumperi și cum sa te comporți exact cu un nou născut? Nu face niciunul asta laughing nu e treaba lui, medicul nu face liste și nu spune astfel de lucruri. O sa îți răspundă la câteva întrebări dar in niciun caz nu o sa îți spună ce bagaj de maternitate sa ai de exemplu laughing
Pe grupuri ai avantajul ca găsești informații detaliate despre fiecare subiect, bineînțeles ca nu toata lumea face la fel dar o sa fie lamurita in toate aspectele. Dacă e femeie deșteaptă normal ca nu o sa ia in considerare afirmațiile ridicole, dacă una ii da cola unui copil de 2 luni nu înseamna ca e ok sa facă și ea la fel.

| Dalmore a răspuns:

Singurul meu sfat e sa iti iei informatiile despre cresterea bebelui de la medic, nu de pe grupuri de Facebook de mamici pentru ca femeile alea sunt in ultimul hal de imbecile - zilele trecute una incerca sa inghita pastile vaginale si se mira de ce sunt atat de mari si amare.

| Yurisa a răspuns (pentru Dalmore):

Iti dau dreptate, si eu am vazut aia cu pastilele rolling on the floor))))

| WhiteGhost1453 explică (pentru Dalmore):

Mersi de sfat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-s mamica, dar pot sa-ti dau un sfat.

Cand alegi prenumele copilului sa ai in vedere faptul ca e posibil ca acesta sa ajunga la maturitate si sa nu ramana mic, prost si balos. Nu ii pune un diminutiv sinistru ca prenume.

Poate crezi ca e frumos sa ii spui Mihaita in timp ce il ajuti sa ragaie sau in timp ce ii schimbi scutecul, dar imagineaza-ti-l pe micutul Dorinel adult, are 30 de ani si iese de sub ghetar cu un harpon intre dinti si cu o morsa insangerata in spinare.

Cum arata prenumele Stefanut la o astfel de persoana?