| lorenafatala a întrebat:

e o poveste cam lunga dar sper sa fiu ajutata, deci de cand m-am nascut cam pe la 1 an,am avut o inchipuire ciudata si vaga cu un gard alb sau maro si cu o femeie slaba si inalta,cu parul lung si negru si breton,nu mai stiu in ce haine era imbracata sigur si iesea de undeva din niste boscheti, cand m-am trezit in familia mea, nu ma gandeam la nimic, dar cand aveam vreo 3-4 ani,cand pleca mama, simteam o distanta oribila si mare chiar si acum imi amintesc si plangeam sau eram trista. M-am mutat in diferite locuri in timp, de exemplu am stat in locul ala doar pana la 1 an, apoi ne-am mutat la bunici, si am stat la ei de la 1 an pana la 3 ani, apoi pe la 3 ani jumate a venit un barbat s-o ceara de la parintii ei si pe la 4 ani am ajuns la casa lui,eu nu am putut sa-i spun niciodata tata nu stiu de ce. De cand m-am nascut n-aveam cum sa visez nimic dar de atunci visam numai cosmaruri ca incercam sa fug din casa aia, saream gardul si fugeam pe strada si ei incercau sa ma prinda, mai ales mama si ma bateau. La fizic am parul saten inchis si ochii verzui inchis si primul meu tata avea parul blond si ochii verzi, eu am si pistrui si nu avea nimeni din familie pistrui si mereu toata lumea m-a considerart mai ciudata si ma urau si spuneau ca eu sunt de vina pentru tot si eu plangeam. Cand eram mica eram grasa, apoi am slabit si acum sunt la fel, mama mi-a spus ca asa era si ea cand era mica dar nu chiar asa de slaba si s-a ingrasat repede si ea are parul negru si ochii caprui si e grasa. Eu am si un semn ciudat pe corp din nastere, mai exact in zona taliei si e o pata maro si mai am unul mai mic jos, am intrebat-o pe mama de unde am semnul ala ca mi s-a parut ciudat si am facut si eu o gluma ca mi-a zis ea odata ca iti ies semne pe corp cand te nasti daca parintii tai fura fructe si eu cand am intrebat-o de unde il am a spus ca nu stie si ca nu a furat nimic.Am mereu un comportament tulburator cu ei si ma cert intruna din orice motiv pur si simplu si ii resping si mereu. Nu m-am simtit legata de mama, ea mereu ma certa cand eram mica si ma batea si dadea vina pe mine ca eu sunt cauza la toate rautatile si mi se pare ciudat sa-mi inchipui de la varsta de 1 an o asemenea inchipuire si chiar si acum sa-mi amintesc detaliile. Eu cred ca am fost adoptata si nimeni nu stie si probabil am fost luata dintr-un spital ceva si intotdeauna toti m-au considerat mai ciudata si nu semanam deloc cu ei si ma considerau rea dar nu eram si am avut recent niste stari ciudate de frica pe care nu le puteam opri si nu stiam de ce. Mereu m-am simtit a nimanui si am avut intotdeauna probleme, am avut un comportament ciudat si scos din comun dar nimeni nu stia si ori unde vedeam un gard alb sau copaci imi aminteam de inchipuirea aia, cred ca a fost o trauma fiindca si acum imi amintesc de ea, va rog sa-mi spuntei problema fiindca cred ca sunt adoptata,

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Poate sa nu fie vorba de inchipuiri ci de amintiri vagi de la cele mai fragede varste. Ai putea incerca sa te concentrezi pe cate una din ele si sa incerci sa iti amintesti mai mult.
Ar trebui sa iti accepti parintii. Poate ca te-au adoptat, dar nu este deloc usor sa cresti un copil si cu atat mai mult un copil care nu este al tau. Nu adopti un copil de distractie, il adopti ca sa faci un bine. Apreciaza efortul pe care il fac cu tine si incearca sa te porti mai bine cu ei. In mod sigur si ei iti vor raspunde la fel. Iar daca le poti arata ca ii iubesti, sunt sigur ca nu iti va parea rau!
Un psiholog te-ar putea ajuta. Fie ca iti arata cum sa treci peste astfel de stari, fie ca iti spune ce sa faci ca sa recuperezi memoriile pierdute.
Ar fi fost bine sa ne fi spus si ce varsta ai acum si eventual cu ce te ocupi. Poate ca am fi avut si alte idei pentru tine.

| CiubotariuAndrei a răspuns:

Povestea ta seamana cu un story de tip creepy pasta! Sa nu crezi ca vreau sa fac misto, doar ca este timpul sa te gandesti, ce este mai bine pentru tine?

| WildM a răspuns:

Mi-a luat mult sa inteleg ce ai spus dar nu esti ciudata poate esti diferita de alte persoane, probabil ai o anumita anexietate ce iti ofera niste stari de panica, cert este ar trebui sa vorbesti astea cu un psiholog el te poate ajuta sa treci de aceste stari