| Biancasata a întrebat:

efectiv mi-a obosit sufletul si vreau sa ma descarc sa cer un sfat...am avut o relație de 3 ani, 1 an jumate foarte frumos plin de iubire si dragoste. Problema e că de când si-a schimbat jobul de la serviciu în jandarm lucrurile au luat-o razna. A devenit foarte distant si cele din urmă cred ca nu mai simțea nimic pentru mine, eu l-am iubit enorm..cauza despărțirii asa cum a zis el este distanta pentru ca a fost repartizat în Constanța dar l-am vazut cu cineva in masina acum o saptamana. Am fost distrusă, nu ma mai pot concentra la nimic, sufăr foarte mult, am obosit sa zic așa... oare de ce suferim noi oamenii buni care iubim din suflet si altii isi bat joc, de ce? Am făcut si eu o mare greșeală, am înjurat-o pe fata aceea de pe un cont fake si mi-a spus niste lucruri care m-au durut pe care nici acum nu imi vine sa cred..cum as putea trece peste? sad :'(

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nemessys a răspuns:

Buna! Pot incepe cu faptul ca imi pare rau pentru cele intamplate si era de asteptat sa ti se intample asta. Atunci cand intalnim o persoana si ni se pare totul perfect in viata noastra, ca totul merge bine, asta nu ne da siguranta ca acest lucru o sa fie vesnit. Iubirea este singurul lucru in lumea asta unde nu ai garantie si ca se poate strica oricand fara sa o mai poti repara. Oamenii cand dau de iubire si le merge totul bine, is atat de concentrati si bucurosi de prezent (lucru care e si normal), incat sa nu se mai gandesc la lucruri precum : propria persoana, relatie sau chiar ce s-ar putea intampla daca... De exemplu, iti iei o masina noua, te astepti de la ea sa se strice la un moment dat, nu? Fie ca acest lucru se intampla peste 10 sau 20 de ani, dar totusi te astepti, esti mereu pregatita si atunci cand bagi cheia si nu mai porneste, da, esti surprisa, dar intr-un fel te asteptai la asa ceva deci nu e un soc pentru tine intelegi? Lucrul asta nu se intampla in relatie si de aia durerea este foarte mare, pentru ca te ia prin surprindere. Cand vezi un partener,, perfect" si dupa peste 6 luni te inseala de exemplu, socul este foarte mare si durerea la fel deoarece nu te astepti la asa ceva.

De ce suferim noi oamenii buni? Pentru ca depunem timp energie si efort fizic/ emotional prea mare unde nu trebuie, in speranta ca o sa fie bine, ca o sa iasa ceva frumoasa si ca o sa fim,, rasplatiti" pentru munca depusa dar uite ca nu este asa si din pacate intr-un final ajungem sa fim dezamagiti, fara chef de nimic, ne izolam, scadem la orice : pofta de mancare, energie, ne inchidem in noi, ne descarcam prin plans sau alte chestii mai rele precum alcool. E ca si cum ai fi un singur muncitor si ai construi o cladire. Cand aproape sa faci etajul 9/10, vine un cutremur si iti distruge cladirea. Cum te-ai simti stiind ca dupa 10 ani de munca, vine un cutremur (care de cele mai multe ori e o alta persoana) si iti distruge cladirea (adica relatia la care ai muncit 10 ani) in doar cateva secunde. Groaznic, demoralizat, fara chef sa mai incepi alta constructie tocmai din aceeasi teama, ca o sa vina iar un cutremur, ca nu se mai merita si ca mai bine te concentrezi pe altceva. Cam asa te simti si tu acum, nu? Dezamagita, mai introverita, suferi in tacere singura si incerci sa umpli cat de cat acel gol din interior dar fara nicio speranta, parca nu mai ai chef sa-ti faci alta relatie tocmai din aceasta teama, simti ca esti secada de puteri si de sentimente si ca o sa dureze mult pana sa-ti revii ca sa poti iubi pe altcineva.
Aia cu contul' fake nu e o greseala. Eu puneam pe altul' sa o omoare cu drujba da-o dracu rolling on the floor). Nu trebuie sa bagi de seama ce spune ea, as i said, da-o-n... Nu te cunoaste, nu stie nimic despre tine deci nu ar trebui sa-ti pese de ce zice ea.
Cum poti trece peste? Din pacate nu exista un leac pentru asa ceva care sa-si faca efectul intr-o zi, o saptamana sau o luna. Cel mai bun medicament pentru asa ceva ar fi in primul rand timpul. Odata cu trecerea lui o sa se rezolve toate, trebuie doar sa ai rabdare. Acum bineinteles ca te afecteaza mult, dar peste o luna, nu o sa-ti mai pese si nu o sa mai doara la fel de mult.
Alt,, boost" pentru asa ceva ar fi o activitate preferata, muzica, prietena. Vorbeste cu cineva apropiat mereu, descarca-te, o sa te ajute sa treci peste, incearca sa vorbesti cat mai mult cu cineva. nu conteaza, doar comunica. Daca nu este cineva apropiat atunci nu neaparat sa vorbesti despre relatie. Lucrurile astea o sa-ti tina mintea ocupata si nu o sa te mai gandesti la el asa des, cine stie de ce persoana zurlie dai si asa te mai poate inveseli, te poate face sa razi. laughing.
In rest. despre o viitoare relatie nu cred ca putem vorbi momentan. Dar incearca sa te detasezi complet de relatia precedenta incat, atunci cand intalnesti alt baiat, sa nu vii cu un bagaj emotional din relatia precedenta, sa nu ai frici, temeri ca o sa se intample iar. Adica sa intri,, fresh" in una noua. happy. Succes!

| Biancasata explică (pentru Nemessys):

Mi a plăcut foarte mult acest text si sincer ..ai mare dreptate construiești ceva toată viața si apoi vine cineva sa ti o distrugă în 5 secunde ..mare adevar iti multumesc frumos voi incerca sa trec peste de fapt voi lăsa timpul ca sa vindece rănile și apoi să mă pot ridica din nou în picioare ❤

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te ocupi cu chestii care iti plac tie dar trecutul nu va fi uitat 100%. Nici eu nu am reusit sa uit paguba care mi.a nenorocit viata timp de 13 ani dar in anii aia m.am culcat cu multe femei, am baut, calatorit si alte chestii incat sa mai indepartez fata ei expirata

| Biancasata explică (pentru mgtow):

Fata ei expirată? Nu inteleg daca nu ai iubit o puteai sa ii spui

| mgtow a răspuns (pentru Biancasata):

Era o vorba ca sa o cataloghez neserioasa. Am iubit-o si nu a stiut sa tina la un tip de incredere. Acum umbla ca o scarba damblagita cu altii... asa si eu am ajuns un tester de femei. Macar nu mai dau sperante la altele nici nu ma iluzionez

| antimulte a răspuns:

Toti suferim si trecem prin asta, fiecare in felul sau... Toti avem senzatia ca nimeni nu a mai iubit ca noi si ca nimeni nu mai sufera ca noi. Dar nu e asa, toate trec. Timpul vindeca multe, important e sa vrei sa treci peste eveniment. Eu am luat-o in freza de 2 ori de la 2 pers diferite, am reusit sa ma adun si a fost ok, acum sunt căsătorit si toate sunt bune.

| Biancasata explică (pentru antimulte):

Off sad Felicitări căsătorie fericită iti doresc

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, cand relatiile sunt superficiale si nu a existat dragoste adevarata, este usor sa se rupa relatia, sau sa se mute la o alta iubita.
Stiu ca-i dureros, dar nu ai ce face, ca nu poti forta omul sa stea intr-o relatie cu tine, cand este indragostit lulea, de o alta fata.

| Freya1 a răspuns:

Crede-mă că mai bine acum decat mai tarziu.Eu am stat intr-o relatie 8 ani si ea deja de vreo 5 nu mai merge cum trebuie si am pierdut ani, scoala, oportunități chinuinduma sa o fac sa meargă. Acum după atâția ani încă ma zbat sa repar tot ce am stricat atunci si imi e foarte greu.Suferinta,sentimentele,iubirea va trece cu timpul si in curând nu iti va mai pasa. Uita-te in urma la ce nu a mers bine, sau la lucrurile cu care te-a rănit si in timp iti vei da seama ca iti e mai bine acum.Viata merge inainte, mai mult ca sigur esti tânără și ai tot timpul din lumea sa te reandragostesti si sa iti faci un viitor.

| Biancasata explică (pentru Freya1):

Offf ai dreptate sad

| Osneros a răspuns:

If it looks too good to be true, it probably is, cam așa și cu iubirea voastră.

| M1989 a răspuns:

Buna. Singura solutie este sa te impaci cu viitorul si sa accepti ca nu mai face parte din viata ta. Nu este usor cand te desparti de cineva drag. Cu timpul ranile se vor vindeca...si de ce nu incearca si tu sa iesi cu prieteni si poate asa vei cunoaste pe alt cineva.

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Tot timpul cei care pun suflet într-o relație au de pierdut. Nu o zic, cu răutate, doar că ne prea aruncăm și la final tot noi suferim. I-ai scris ma gândesc din răzbunare, dar cu toții facem greșeli. Ești o fata minunata și mai devreme sau mai târziu îți vei găsi alesul. Stai liniștita, Timpul le rezolvă pe toate.

| Biancasata explică (pentru Mayaaaaaaa14):

Multumesc, te pup sper ❤

| Mihaitza7312 a răspuns:

Te sfătuiesc sa te gândești foarte bine dacă chiar crezi ca mai ai nevoie de el. Daca răspunsul este da, într-un final își va da și el seama ca a greșit. Personal, eu zic sa încerci sa îl uiți și sa treci peste. Câteva zile te va durea, însă după ceva timp vei uita total de el. Se mai întâmplă și lucruri rele, nu numai povesti de dragoste cu final fericit. Mai mult ca sigur vei gasi pe cineva care te va iubi și te va aprecia. Poate ca răspunsul meu nu te ajuta sufletește, însă poate îl iei în considerare?

| Biancasata explică (pentru Mihaitza7312):

Da, il voi lua in considerare pe o parte ma doare ca numai vorbește cu mine ca as vrea sa fie acolo ca nu stiu nu as vedea pe nimeni in viitorul meu decât pe el. Pe de altă parte nu as mai vrea sa mai fie.M a rănit foarte mult si sunt conștientă că merit ceva mai bun de atat. Iti multumesc