| Raluka2006 a întrebat:

Bună,TPU!

Eu am o problemă cu bunica și mătușa din partea tatălui.
Părinții mei sunt divortați, mama e plecată în altă țară iar tata în România dar el lucră pe tir și atunci eu sunt în grija bunicii mele și a mătușii mele.

Treaba stă în felul următor, eu nu mă mai înțeleg de nici un fel cu ele.
Dacă vorbesc la telefon spune că sunt puturoasă,dacă fac curat prin casă îmi spune că nu fac bine(nu mă lasă nici să aspir pentru că spune că îi consum curent).
Dacă ies seara cu prietenii mei mă face curvă,dacă vorbesc cu un băiat cu care mă înțeleg foarte bine tot curvă îs, dacă mă îngrijesc și mă îmbrac la modă și cu haine de firmă îmi spune că de aia mă îmbrac așa să atrag priviri din partea băieților.
Și nu mai zic de mătusă-mea care are o ură îmensă pe mine,mă face în toate felurile împreună cu bunică-mea.
Și într-o seara vorbeam cu mama pe cameră și mi-a spus mama o rețetă de pancakess foarte delicioasă. Și m-am gândit să fac și eu, între timp cât vorbeam cu mama pe cameră, le făceam. Și vine mătusă-mea să îmi spună că nu amestec bine nu știu ce numai să se afle în treaba și vorbea răstit cu mine față de mama.
Îmi venea să arunc cu ceva după ea.

Nu mai zic mai multe că e prea mult de scris, vreau să îmi spuneți si voi părerea voastră despre aceste două.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, nu este ok sa te desconsidere sau sa nu te incurajeze sa faci anumite lucruri. Gandeste-te ca sunt tot felul de astfel de persoane, peste tot in lume. Nu trebuie sa te superi pe ele sau sa iti bati capul cu asta.

Matusa ta a facut asta si te-ai simtit rau. Acum vin eu si zic ca te-ai descurcat chiar bine. Nu te face sa te simti mai bine? O vorba 1 la 1? Scor egal?

Trebuie sa te detasezi de astfel de lucruri, o sa dai de tot felul de persoane care o sa iti zica lucruri si mai si, care o sa te faca sa nu te simti bine, dar nu trebuie sa cazi in fata lor. Trebuie sa fii o persoana puternica si fericita. Nu uita sa razi din orice lucru marunt, orice, bucuara-te de orice moment pe care il intalnesti.
Chiar si cand este vorba despre matusile tale. Ele se leaga de anumite conceptii despre tine, cum cred ele ca este mai bine sau mai rau. Dar nu lasa aceste lucruri sa te afecteze. Da, nu este ok sa se intample asta, nu este ok deloc. Dar aceste lucruri o sa te formeze pe tine ca persoana, o sa te faca o persoana si mai puternica si poate, candva o sa iei o decizie strict pe baza a ceea ce s-a intamplat acum big grin Stii cum trebuie si cum nu trebuie sa te comporti cu cineva pe acest plan.

Pe langa asta, nimeni nu are dreptate, nu exista o dreptate aici, exista doar momente. Ele zic ceva, tu altceva, ele fac ceva, tu altceva. Atata tot, nimic mai mult. Tu o sa treci peste, o sa mergi inainte, o sa vina si o sa zica iar si asa mai departe. Lasa sa vorbeasca ele ce vor, daca tu stii ca nu este asa... nu iti bate capul.

Parerea persoanelor care nu se gandesc la tine... nu ar trebui sa conteze, cand vine vorba de tine. Crezi ca ele se streseaza acum din asta? Nu. Asa ca merita? Normal ca nu big grin

Zi faina in continuare! ^_^

| Freya1 a răspuns:

Trebuie să vorbești cu mama ta si sa ii spui ca ai nevoie de ajutor.
Explicai situația si luati o hotărâre în familie (tu, mama si tata) pentru ca trăiești într-un mediu toxic.

| Furnicuta000 a răspuns:

In alta intrebare ai spus ca ai peste 20 ani. Deci cum adica esti in grija bunicii si matusii si accepti sa iti controleze ele viata? Daca e casa lor si tu nu ai niciun drept acolo in loc sa te plangi te poti muta, sa iti gasesti un job sau sa il rogi pe tatal tau sau pe mama ta sa iti plateasca o chirie daca esti la facultate si nu poti munci. Eu inteleg ca nu le suporti si ca probabil nici ele nu te suporta dar nu ai ce sa le faci, nu ai cum sa le schimbi

| Raluka2006 explică (pentru Furnicuta000):

Heii, acest cont a fost lui verisoara mea. Ea are 22 de ani. Eu am doar 16.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Raluka2006):

Si verisoara ta are aceeasi viata ca a ta? Parinti divortati, mama plecata din tara, tatal sofer pe tir, bunica si matusa care au grija de voi etc. Ce ai spus acum ai mai spus si in alta intrebare. Nu ai de ce sa minti aici pentru ca toti suntem anonimi

| brokxy a răspuns:

Si eu am trecut prin experiente similare aproape la fel! Vorbeam cu un baiat gata eram curva pentru bunicamea si mai multe chestii nasoale... Eu as zice sa pleci de acolo cat mai repede sau de îndata ce faci 18 ani mergi la mama ta sau unde crezi tu ca e mai bine. Astfel de oameni te termină psihic şi stiu ce vorbesc. Am văzut multe cazuri si eu sunt unul dintre ele. Te termină psihic! La propriu!

| Raluka2006 explică (pentru brokxy):

Heii, m-am gândit de multe ori să plec din casa lor dar nu am unde. Pentru că eu am doar 16 ani.

| brokxy a răspuns (pentru Raluka2006):

Dar mama ta? Nu te poate lua la ea acasa unde sta ea in streinatate? cu ea