| Alasingur a întrebat:

Buna tpu...eu m-am nascut din greseala..Totul a fost frumos pana acum la varsta de 13 ani. Tata ma bate in fiecare zi, fratele meu mai mare la fel, mama mea nu-mi da de mancare.Acum scriu asta pe ascuns de pe telefonul mamei. Vreau niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Raluca2002 a răspuns:

Îmi pare rău de tine. Mai mulți vad ca spun sa suni la protecția copilului. Ar fi si asta o varianta dar nu cred ca e cea mai buna
Părinții te pot face sa suferi (bătaie, cearta, divorțuri..etc) asta nu înseamnă că trebuie să îi mai respecti, ci din potriva:arata-le ca ramai un copil exemplar în ciuda faptului ca se comporta cu tine ca si cu un copil adoptat
Ai încercat sa vb cu ei? Prima oara pare greu, te înțeleg? Este imposibil sa nu fi avut vreodată momente frumoase împreună! Dacă mai prinzi unul descarca-te
Succes♥️♥️

| Alasingur explică (pentru Raluca2002):

Multumesc mult! am rezolvat toate problemele!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna tpu...eu m-am nascut din greseala..totul a fost frumos pana acum la varsta de 13 ani. tata ma bate in fiecare zii.
De ce, cu ce motiv?

fratele meu mai mare la fel,
De ce, cu ce motiv?
mama mea nu-mi da de mancare.
Să înțeleg că ceilalți mănâncă toți iar ție nu îți dă?
Cum s-a întâmplat asta, toate astea brusc, deodată? Din ce motiv?
acum scriu asta pe ascuns de pe telefonul mamei. vreau niste sfaturi.

| Yurisa a răspuns:

Daca nu ai sunat la 112 pana acum si ai trait pana acum bine mersi, dar te-ai certat cu ai tai si cauti mila, inseamna ca nu ai nicio problema reala. Fie exagerezi, fie cauti atentie si in cel improbabil caz cauti ajutor. Tine minte ca daca apelezi la autoritati, vita ta va fi schimbata pe veci

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Sekim a răspuns:

Salut
Daca nu ii mai poti suporta, suna la 112 si spune-le ce problema ai si o sa fii luat din custodia lor, apoi trimis la casa de copii. Acolo nu pot sa iti spun sigur ca este mai bine decat acasa dar acolo macar nu o sa fii urat de familia ta si batut mereu.

| Delcatty a răspuns:

Imi pare rau sa aud ca treci prin asta.
Incearca sa contactezi o ruda de incredere, un apropiat, cuiva caruia sa ii povestești ce se intampla. Da-i toate detaliile, ce ai facut tu, ce au facut ei, de unde a pornit totul. Personal, cred ca infometarea este un abuz indiferent de fapta ta, daca chiar ai facut ceva rau, cum au intuit altii in raspunsuri.
Cand incepi scoala, poti vorbi si cu psihologul scolii.

| Syrten a răspuns:

Sună la protecția copilului sau ia legătura cu niște rude care să te ajute

| BoGdY1107 a răspuns:

Pai stai sa vedem, inainte de a face toate cele ce ar trebui facute, tu ai vreo greseala pe care o comiti ca sa ti se intample toate astea?
De exemplu note mici la scoala, batai prin scoala, absente etc...

| itsbianca237 a răspuns:

Off, Doamne... Încearcă să apelezi la protecția copilului sau ia legătura cu bunicii/mătușa etc.
Sănătate și sper sa fii ok!