| Ana0127 a întrebat:

Eu sunt Ana și am 13 ani. De un an mă tot rog de mama mea să îmi facă și mie un frate sau o soră. Dar de fiecare dată când aduc subiectul încercă să îl schimbe.
Și m-am gândit să îi spun să adopte dacă chiar nu vrea și nu știu cum.
Chestia e că ea de când eram eu mai mică îl înșelă pe tati.
Ea crede că eu nu știu dar de fapt, știu.
La un moment dat am luat numărul lui dar oricum nu aveam ce să îi spun.
Tati nu știe de acel bărbat și nici nu știu cum să îi zic.
Ajutați-mă vă rog.

Răspuns Câştigător
| fasfasfasafas a răspuns:

Stai linistita, nu esti nici prima nici ultima cate are parte de niste oameni care nu sunt pregatiti de a fi parinti. Multumeste-te ca mama ta macar incearca sa se ascunda, eu am 19 ani, de la 7 pana pe la 14-15 am trait niste momente teribile in care tata o batea pe mama cu mine in casa, o auzeam cum tipa, plangea si a doua zi incerca sa isi ascunda vanataile. nu doresc nimanui sa treaca prin astfel de momente. Aceste probleme cred ca ne ajuta intr-un fel, devenim mai puternici si vom stii cum sa ne comportam in niste situatii viitoare, de ex cum sa fim niste parinti mai buni. Poate daca am fi trait in jurul "familiei perfecte" nu me am fi dat seama niciodata de faptul ca lumea nu este tocmai asa roz si ca este plina de mizerii. Nu uita, este o vorba veche dar foarte puternica, "ce nu te omoara, te face mai puternic". De la 14 la 15 ani, adica un an, m-am batut cu dorinta de a ma sinucide, pur si sinplu nu mai suportam ce se intampla in familia mea, o zi era mai proasta ca alta. Dar ceva m-a facut sa trec peste si astfel acum sunt o persoana mult mai puternica. Scuze ca m-am lungit atat de mult dar vreau sa intelegi ca trebuie sa treci peste.

23 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Si ce vrei,sa o santajezi pe mama ta?
Ce a facut ea, este urat, dar viata nu este intotdeauna frumoasa, si vei observa asta pe masura ce cresti.
Sunt multi parinti care nu vor un al doilea copil, pentru ca este greu sa intretii si unul singur.

| Ana0127 explică (pentru AnaBejenaru):

Nu am zis ca vreau sa o santajez.
Dar imi doresc enorm de mult un frate și ea evita subiectul.
Si parintii mei au o situatie financiara destul de buna.

| AnaBejenaru a răspuns (pentru Ana0127):

Este greu sa ai grija de un copil,de doi, grija se dubleaza.Ce varsta are mama ta? Trebuie sa te gandesti si la acest aspect, la o anumita varsta, daca ramai insarcinata, pot exista complicatii.Este normal sa evite subiectul,esti micuta,ce explicatie poate sa iti ofere?
Si eu ii spuneam mamei mele ca vreau o sora in conditiile in care am deja un frate,si radea de mine,acum ca sunt mai mare, nu ma mai gandesc la asa ceva.
Daca chiar vrei un frate sau o surioara, vorbeste cu mama ta serios despre aceasta treaba, in legatura cu adoptatul, nu este atat de usor.Adoptia unui copil poate dura ani de zile, iti faci majoratul si copilul ala tot nu ajunge in familia ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Ana! Nu este frumos ceea ce faci, mama ta stie daca poate sau vrea sa faca inca un copil, gindeste te ca viata este grea poate ca mama ta nu are bani nici pe tine sa te creasca si sa i ti asigure tot ce vrei, daca mama ta are un loc de muncă ai intrebat o cit de greu sau usor îi este ei sa se trezeasca in fiecare dimineata la 6 sau 7 sa fie la program la 8 sau cand incepe ea munca? Si la servici nu este usor te zăpăcesc toti incepind de la colegi si terminind cu șeful sau șefa care are pretentii, 2 la mînă, faza cu inselatul cum poti sa sustii ceva atit de grav precum infidelitatea cand nu esti 100% sigură de acest lucru, poate mama ta ramane peste program la serviciu sa si rezolve situatiile si tu ce faci? O acuzi? Ca are aventuri? Pină nu esti sigura de ceva nu arunca acuzatii dure, ca i ti desparti familia daca tatal tau aude ce zici si este un om gelos atunci o sa o banuiasca pe mama ta la orice pas si îi va face viata un iad, scandaluri bătăi, asta vrei? Iar faza cu adoptia nu este usor sa adopti un copil facut de altcineva, nu stii ce boli poate avea, deoarece nimeni de la centrul de adoptii nu îi vor spune mamei tale adevărul chiar daca copilul adoptat este bolnav, asta o sa o descopere ea pe parcurs, si de ce sa se chinuiasca mama ta cu un handicapat facut de oameni beți sau bolnavi sau cine stie in ce conditii, tu esti o imatură si gresesti mult acuzindu ti mama de fapte pe care sigur nu le face, ce varsta are mama ta? Dar tatăl tău? Mersi si fi atentă ascultă si nu provoca discutii inutile in casă cand nu esti sigura de nimic, mai bine vorbesti cu mama ta cand sunte ti numai voi două decat sa vorbesti cu tatăl tau si sa i bagi prostii in cap si semne de indoiala cu privire la nevasta lui.

| Ana0127 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mami are 32 tati 41.
Știu 100% că mami îl înșeală.
Acelui om îi trimite mesaje cu "Iubire" cu "Ești iubirea vieții mele" și vroia să se întâlnească cu el în Cluj și mă lua și pe mine dar și-a dat seama că nu sunt atat de proastă.
Mami cu tati lucrează la aceeasi fabrica în acelasi tură și aceleași ore.

| Ana0127 explică (pentru fasfasfasafas):

Mulțumesc mult ❤

| fasfasfasafas a răspuns (pentru Ana0127):

Stai linistita, nu esti nici prima nici ultima cate are parte de niste oameni care nu sunt pregatiti de a fi parinti. Multumeste-te ca mama ta macar incearca sa se ascunda, eu am 19 ani, de la 7 pana pe la 14-15 am trait niste momente teribile in care tata o batea pe mama cu mine in casa, o auzeam cum tipa, plangea si a doua zi incerca sa isi ascunda vanataile. nu doresc nimanui sa treaca prin astfel de momente. Aceste probleme cred ca ne ajuta intr-un fel, devenim mai puternici si vom stii cum sa ne comportam in niste situatii viitoare, de ex cum sa fim niste parinti mai buni. Poate daca am fi trait in jurul "familiei perfecte" nu me am fi dat seama niciodata de faptul ca lumea nu este tocmai asa roz si ca este plina de mizerii. Nu uita, este o vorba veche dar foarte puternica, "ce nu te omoara, te face mai puternic". De la 14 la 15 ani, adica un an, m-am batut cu dorinta de a ma sinucide, pur si sinplu nu mai suportam ce se intampla in familia mea, o zi era mai proasta ca alta. Dar ceva m-a facut sa trec peste si astfel acum sunt o persoana mult mai puternica. Scuze ca m-am lungit atat de mult dar vreau sa intelegi ca trebuie sa treci peste.

| minrest a răspuns:

Deci vrei sa iti santajezi mama ca sa mai faca un copil. Omul nu poate iubi pe cineva care il santajeaza, daca isi inseala barbatul inseamna ca sta cu el pentru tine, daca o santjezi divorteaza si tu ramai cu tatal tau sau merrgi la orfelinat. Iar la orfelinat esti batuta si abuzata sexual tot timpul. Oricum cu caracterul tau urat... Si nici nu e sigur ca il inseala.

| Ana0127 explică (pentru minrest):

Ba da îl înșeală. Era un mesaj în care îi zicea "La mulți ani iubirea mea" și într-o zi mai vorbea cu o femeie care o ajuta să se întâlnească cu el și femeia aceea a întrebat-o dacă e bine la Cluj și mă lua și pe mine dar mami i-a zis că nu sunt chiar atât de proastă încât să nu-mi dau seama.

| danay72 a răspuns:

Vorbește deschis cu mama ta despre tot ce simți și vezi ce îți spune. Important e să vorbești cu blândețe și respect profund. Un raspuns blând îndepărtează furia.

| xerxes1 a răspuns:

Mamei tale poate ii este teama ca sora ta sau fratele tau o sa semene cu tine, si de aceea nu mai vrea copii.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ce grup trist ca familie nu se poate numi, imi pare rau de tine. Mamă-ta e un exemplu ' de asa nu, sa nu faci niciodata ce face ea.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Daca mama ta nu isi mai doreste un copil, nu ai ce face. Te duci in parc si te joci cu copiii mai micuti de-acolo, sau ceva vecini mai mici, prieteni de familie, etc.
Daca mama ta il inseala pe tatal tau, acesta poate fi un bun motiv pentru a nu mai face inca un copil. Pentru ca e intr-o situatie delicata! Stai cu unul, dar il iubesti pe celalalt. Cu cine sa procreeze copilul? Daca te-ar lua intr-o zi si ti-ar zice ca urmeaza sa ai un fratior sau o surioara, dar tatal vostru difera, cum te-ai simti? Mai bine, cumva? Daca te deranjeaza prezenta altui barbat in viata mamei tale, o iei frumos si ii spui ca stii despre el, dar te afecteaza. Sa-i spui tatalui tau despre celalalt barbat n-ar fi o decizie prea buna, pentru ca nu stii cum va reactiona, si nu cred ca vrei sa apari la ProTV.

| Hexiled a răspuns:

E greu si cu un copil, mai ales daca vrei ca acesta sa faca ceva in viata. Daca nu te intereseaza viitorul lui faci pe banda rulanta ca e gratis. Sunt atatea cazuri la tv cu familii cu multi copii care nu pot sa le ofere un viitor. Este strict alegerea lor daca vor mai face un copil sau nu. Insa la 13 ani ti se pare ca nu ai nevoie de nimic si ca e usor pentru parintii tai, dar pe la 18 ani ai sa vezi de cate lucruri o sa ai nevoie si pentru parintii tai va fi greu. Eu am si frati si susori mai mari, iar parintii mei ii ajuta constant desi ei au serviciuri si familiile lor, numai eu mai sunt acasa si in ciuda acestor fapte eu sincer am nevoie de lucruri pe care nu le am si nu am cum sa imi impart banii, nu stiu ce sa imi cumpar mai repede, de ce am nevoie mai mult ( de la lucruri pentru ingrijire personala, pana la a platii internetul). Eu daca vreau sa plec in excrusie cu colegii sau sa ma duc la un majorat trebuie sa mi anunt parintii cu cateva lunii bune ca sa ma pot duce, din ciuda banilor. Nu e asa simplu precum crezi. O sa vezi mai incolo

| PsyhoChild a răspuns:

Daca tot mama ta este atat de ''trista'' ca sa nu spun mai rau, nu mai bine adopteaza un copil de la un orfelinat?

| Ana0127 explică (pentru PsyhoChild):

Asta zic și eu. Dar nici nu cred că vrea să aduc vorba de așa ceva.

| PsyhoChild a răspuns (pentru Ana0127):

Spune-i asa mamei tale:[Daca tot iti place distractia un copil in plus nu o sa te omoare.]. Pana la urma poate trai cu doi barbati.Cu doi copii de ce nu?

| Bernardus a răspuns:

Mama ta e adult, si poate sa ia singuar decizii. un frate sau o sora mai mica nu este un animal de companie, si daca mama ta nu considera ca poate sa intretina un al doilea copil, inseamna ca chiar nu poate. sa aiba grija de un al doilea copil si ar trebui sa ii respecti decizia.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu maicata sa ii spui a nu iti convine sa fi fiica unei tarfulite si ca sa inceteze cu chestiiloe astea depravate!
Cu privire la copil, la varsta asta ei chiar nu mai au chef de inca un sters pe cap. o sa vezi si tu ce 'fain' e sa ai copii big grin

| GrepolisKing a răspuns:

Este mai bine sa lasi sa se intample de la sine, adica sa afle tatal fara ajutorul tau, cat despre surioara/fratior, poate ca au alte probleme de exemplu financiar, iar cresterea unui al 2-lea copil ar insemna o greutate.

| FLORENTINAndreea a răspuns:

Poate ca si ea isi doreste, dar problemele de sanatate o impiedica.

| Ana0127 explică (pentru FLORENTINAndreea):

Singura problemă de sănătate pe care o are este fierea.

| fasfasfasafas a răspuns:

Poate considera ca nu aveti destui bani sa va poata creste pe amandoi si nu vrea sa ti spuna asta, acum nu trebuie sa o invinovatesti pe mama ta. Cu siguranta iti va spune ce a impiedicat o sa iti mai faca un frate cand vei mai creste

| Ana0127 explică (pentru fasfasfasafas):

Da dar chestia cu barbatul acela ce motiv mai este?