| anonim_4396 a întrebat:

Fratele meu cand era mic primea cam tot ce vroia, cand eu m-am nascut el deja era adolescent(deferenta de 15 ani intre noi), cand el a implinit 18 ani unchiul meu i-a lasat o garsoniera dar fratele meu nu vroia sa munceasca si parintii plateau toate cheltuielile.Pentru ca lui i se dadea bani pentru intretinerea garsonierei,mancare, haine, bani de cheltuiala(isi lua bautura din banii aia), nu mai erau bani pentru mine.Pentru ca fratele nu era niciodata multumit de cat primea, il fura pe tata si il jignea uneori chiar dadea semne ca vrea sa il bata. Tata de nervi si suparare a inceput sa bea si sa ne faca scandal.O mare parte din copilaria mea am petrecut-o speriat de bataile si scandalurile avute in casa din cauza lui. Ziua vedeam scandalul pe care il facea fratele iar noapte era scandalul pe care il facea tata.Eu am avut o copilarie care ma traumatizat iar el a avut o copilarie frumoasa fara scandaluri.Primul lui servici la avut la 26 de ani, dar salarul il folosea pe bautura si femei, la un moment dat a gasit o fata pe care a folosit-o sa il intretina pentru ca nu era multumit de banii primiti de la parinti.I-a facut viata un calvar acelei femei o batea si o teroriza cu scandalurile dar aia il iubea si statea cu el.Acum 3 ani acea fata a nascut dar la nici un an de la nasterea copilului a trebuit sa se duca in Anglia sa munceasca pentru ca el ii facea scandal ca nu sunt suficienti bani in casa.Cand a ajuns acolo au inceput scandalurile ca a plecat si nu sta langa copil...Desi se tot lauda ca a avut grija de copil nu s-a ocupat deloc de educatia lui si copilul are probleme de comportament, plus in loc sa foloseasca bani pentru copil prefera sa ii bea si sa de-a la prieteni. Tatal nostru a murit iar cand noi eram disperati de durere el facea scandal ca vroia o parte din banii lui tata din banca, atunci cand noi nu aveam bani de paine el venea la noi si se lauda cu banii pe care ii avea. Dupa ce ca primea bani de la mama baietelului(nepotul meu)a cunoscut o fata si o manipula sa ii de-a bani si ea ii dadea.Noua nu ne dadea nici macar un telefon sau daca ne dadea o facea pentru ca avea nevoie de ceva.De curand a avut un accident si i-a paralizat un picior si nu mai poate sa munceasca iar mama copilului a spus ca nu poate sa il tina numai ea, iar amanta a spus ca nu poate sa ii trimita tot timpul si el brusc si-a adus aminte de noi.Chestia e ca eu sunt paralizat de foarte mult timp si ma deranjeaza faptul ca mama cheltuie atatia bani cu el, pentru ca pana la urma ia si de la mine.Eu niciodata nu am jignit-o, intodeauna am lasat de la mine sa ii fie ei bine, intodeauna am aparat-o cand era vorba de batai, scandaluri etc.Iar acum ea il pupa in c..r si nu tine cont de tot ce facut. Dupa cat de mult la ajutat el i-a zis de curand ca nu la ajutat cu nimic iar ea daca el suna ca are nevoie de ceva imediat il ajuta. Spuneti-mi ce sa fac! gresesc eu? Am vorbit cu ea dar acum imi da dreptate peste 2 minute daca o suna el imediat spune,, saracu"si il ajuta.Stiu ca e fiul ei dar eu nu sunt fiul ei? scuze ca am scris asa mult dar aveam nevoie sa ma descarc si sa primesc un sfat

29 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu ai decat doua variante: pui piciorul in prag, sau dincolo de prag. Daca maica-ta il mai ajuta vreodata cu ceva, cand el nu o facut nimica niciodata pentru voi, ti-ai luat baselaga si te-ai dus, sa vedem atunci cum se mai descurca ea...

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

Sunt paralizat unde sa ma duc? Asa paralizat muncesc de acasa mai mult decat a facut-o el sanatos intr-o viata intraga. Apartamentul e al meu dar nu as putea niciodata sa o dau afara iar eu nu pot sa ma duc pentru ca nu am unde si cum.Am vrut sa pun piciorul in prag dar mi-am dat seama ca nu il simt asa...glumeam(e ceva ca pot sa glumesc cu chestia asta)am incercat dar incepe sa se supere sa ii fie..rau iar eu ca de obicei cedez.Nu prea inteleg cum ii este rau numai cand am dreptate dar na.El o manipuleaza pe ea, ea pe mine iar eu tot incerc sa il manipulez pe caine dar cred ca si-a dat seama ca daca tip ca il bat nu pot sa ma duc dupa el sa il bat. Oricum iti multumesc pentru timpul acordat

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit bine dar am inteles prost. Adica n-am inteles cum esti paralizat.
Dar, daca cu piciorul nu poti face asa, fa cu punga cu bani. Iti faci card si nu dai la nimeni acces la contul tau. Cand maica-ta o sa stranga datorii si o sa vada ca nu are alta iesire, va trebui sa asculte de tine, nu de dragostea asta oarba si prosteasca pe care a avut-o intotdeauna pentru odrasla a' mai mare.
De asta nu te-a iubit? Pentru ca nu te-ai nascut "intreg"? Dar esti mai intreg decat multi oameni "sanatosi". sad

| mgtow a răspuns:

Si tu in loc sa-l dai pe mana politiei ai lasat sa mearga prost situatia, actioneaza acum inainte sa fie prea tarziu pentru ea

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Sa il dau pe mana politiei pentru ce? alea stiu ca sunt prostite, chiar mi-au spus dar ce pot sa le spun eu unor femei care dupa ce spun ca si-au dat seama ca el profita de ele si le vor pentru bani, urmatoarea luna iar ii dau bani?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru pacea sufleteasca si binele tuturor.

| alessia5158 a răspuns:

"ma deranjeaza faptul ca mama cheltuie atatia bani cu el, pentru ca pana la urma ia si de la mine"

'Stiu ca e fiul ei dar eu nu sunt fiul ei? "

Cele doua citate sunt afirmatiile tale --- nu esti cu nimic mai bun decat fratele tau in raport cu mama voastra!

Nu te astepta sa-mi exprim compasiune la adresa ta --- nuuu!
Singura pentru care am compasiune este mama voastra! Voi, copiii ei, sunteti doi egoisti --- intindeti mana pentru a primi, sunteti nemultumiti de ceea ce primiti, uitati ca, pentru ea, ca mama, sunteti egali.

Nu stiu daca intelegi, dar daca-l vezi pe Nick, nascut fara maini si fara picioare, dar este speaker motivational, vei intelege ce am vrut sa spun --- vei intelege ca voi aveti maini, dar le folositi pentru a cere!
Asculta-l pe Nick :https://www.youtube.com/watch?v=VRhhWZ5PY5Y

https://www.youtube.com/watch?v=wBuDqz2aFQA

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

In primul rand nu acuza fara sa stii, in momentul in care nu intelegeai ceva trebuia sa intrebi nu sa acuzi direct.Eu asa paralizat cum sunt am un job si castig mult mai multi bani decat castiga ea! toata copilaria am avut lipsuri pentru ca lui i se plateau cheluielile casei, mancarea si bautura lui cat si a prietenilor pentru ca atunci cand ei se duceau la el acasa ghici mancare si bautura cui o consumau? eu daca aveam nevoie de o portocala mi se spunea ca nu sunt bani! eu elev fiind preferam daca primeam un banut sa ii strang si cand nu erau bani de paine sa ii dau in casa! nu mancam de dimineata pana la 3/4 pentru a strange bani pentru casa si crezi ca sunt ca el? ti se pare normal sa ma sacrific toata viata pentru un om care nu da doi bani pe mine? ti se pare normal ca din banii mei sa il tin si pe el? tot eu? cand el toata viata nu mi-a dat o ciocolata pentru ca era prea ocupat sa isi intretina prietenii si cu..vele? ti se pare normal sa dau de la gura mea pentru un om din cauza caruia copilaria mea a fost ruinata pentru ca el fura de la tata bani si el se razbuna pe noi? ti se pare normal sa iau de la gura mea si pe urma sa reproseze ca nu ii dam mai mult? si tot eu sunt egoistul? tot paralizatul care s-a sacrificat toata viata pentru familie e vinovat? ce am cerut eu? sa nu mi se ia,, painea''din farfurie si sa i se de-a unui om care toata viata a stiut doar bautura si cu..ve? si pana la urma daca stau sa calculez venitul din casa e painea mea! el nu mi-a dat o firmitura de paine toata viata, din contra tot eu am fost,, desteptul''care la ajutat de atatea ori si a iertat toate injuraturile.eu nu i-am spus mamei nici sa se de-a mai incolo si el tot timpul o injura a vrut de cateva ori sa sara la bataie si tu spui ca sunt la fel ca el? ma facea tampit si paralitic acum cand are are nevoie de bani si e bolnav nu mai sunt tampit si paralitic? acum sunt bun nu?

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uau!---cat de multa ura razbate in cuvintele tale! Se pare ca, este adevarat ce se spune: " cei napastuiti de viata devin ori mai buni, ori mai rai".

Ti-e asa de greu sa intelegi ca, acum, netrebnicul plateste cu varf si indesat? Ti-e atat de greu sa fii alaturi de mama ta fara sa o pui la zid, acuzand-o de partinire? Nu stii sa ierti?--- nu stii sa stergi din suflet toate "uraciunile" indurate?
Daca nu stii, daca nu vrei, daca nu poti, atunci te compatimesc, copile ---perspectiva-i sumbra!

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Da ai dreptate am devenit un om foarte rau.Sunt un citez,, paralitic''care nu a iesit din casa de vreo 5 ani si care are nesimtirea sa nu doreasca sa isi de-a singurii bani cu, care putea sa isi cumpere un suc, film etc.Nu vrea sa dea lucrurile care il fac sa zambeasca macar un pic in viata lui mizerabila(si scurta). Boala m-a facut atat de rau incat nu pot iert un om caruia i-am dat bani si a doua zi si-a bagat p_a in gura mea pentru ca nu i-am dat dublu desi ii dadusem ultimul ban(lucru care apropo arata foarte clar cat de profitor sunt).Ai perfecta dreptate ca sunt plin de razbunare, razbunare care nu are nici un rost.Adica de ce sa fiu suparat ca mama si-a dat banii cu, care trebuia sa mearga la doctor si el ia cheltuit in doua zile pe numai el stie ce.Sa cheltuiesti in doua zile 150 lei cand ai frigiderul plin si toate facturile platite, e un lucru demn de inteles.Chestia super faina e ca el are toate facturile platite iar noi nulaughingSunt prea egost sa uit toate uraciunile indurate... poate si pentru ca uraciunile tot continua sa vina.Dar poate cu putin noroc mor, pentru ca apropo eu nu am voie suparari la boala mea(pot sa fac infart oricand, nimic important)si atunci lumea va mai scapa de un om rau, plin de razbunare si neiertator.Atunci in familie va fi unitate, ea o sa il poata ajuta(bine nu va avea cu ce dar na)iar el va scapa de fratele care din atata rautate ia cumparat calculator,a platit la spital mancare, medicamentele, lumina, cablu si,, enternetul''. Pentru ca bineinteles pentru ca sunt un fiu rau si plin de ura am cedat cand mama m-a rugat sa il ajut.Si cum plateste cu varf si indesat? i se plateste tot de noi si femeile lui iar el nici macar nu mai munceste.El poate sa iasa afara, sa se plimbe sa munceasca(pana la urma daca eu pot sa muncesc poate si el).Dar sa stii ca iti multumesc pentru ca m-ai facut sa imi dau seama de ceva.Nu trebuie sa reprosez, sa ma,, razbun''sa fiu neiertator isi vor da seama de cat de important am fost eu in momentul in care voi muri, pentru ca, cu boala mea...nu va dura mult.Ce e frumos in lumea asta e ca fratele cel bun niciodata nu isi va da seama de greselile lui pentru ca el niciodata nu si-a recunoscut greselile si daca nu le recunosti cum poti sa te schimbi, iar fratele cel rau moare.Ps.boala pe care o am la cap si inima a fost provocata de sistemul nervos, iar paralizia la fel.Asa ca imi pare sincer rau ca mor din greselile altora si ca nu am apucat sa traiesc nici macar un sfert din viata pe care el a irosit-o.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Offf!

Ti-am dat un "sut" ca, na, asta-nseamna "un pas inainte"! Mie, personal, mi-au fost de mare folos, toate cele incasate---sper, si tie!
Sunt convinsa ca, daca vei reusi sa te 'scuturi" de toate uraciunile adunate, vei avea o alta stare de spirit---una mai buna, cu o influenta benefica asupra sanatatii tale.Nu-s vorbe---am "experimentat" schimbarea pe propria-mi piele.

Inchei cu-n ultim "sut" : se spune ca poama rea nu piere.
Asadar, n-ai frica--- nu pieri degraba!

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Alessia sper ca niciodata sa nu primesti suturile pe care eu le-am primit fara sa fi facut nimic. Sper din tot sufletul sa ai in viata ta numai oameni care sa te iubeasca cat ii iubesti tu.Iti multumesc pentru,, sut''desi nu cred ca il merit dar asta e parerea ta si o respect.Iti multumesc pentru timpul acordat

| danay72 a răspuns:

E normal sa te simti asa, dar sigur mama voastra va iubeste la fel de mult pe amandoi, doar ca se manifesta diferit.Ar fi bine sa o ajuti sa inteleaga ca daca il sustine mereu, nu il ajuta sa devina o persoana matura, responsabila.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole despre cum sa discuti cu mama.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Am sustinut-o, nu iti poti imagina cat am lasat de la mine, dar degeaba.Am vorbit dar eu vorbesc eu aud.Tu crezi ca daca el nu era tinut cu bani pentru garsoniera, mancare, bautura si bani pentru cheltuiala crezi ca el nu isi cauta servici? dar daca a avut cine sa il tina de ce sa munceasca? iar apoi cand in sfarsit si-a gasit servici ii cheltuia pe bautura si cu..ve pentru ca, cheltuielile casei erau platite de femeile cu, care era.crezi ca daca nu i se plateau toate crezi ca el mai irosea banii?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil invăța sa fie responsabil. Spune-i in continuare, poate pana la urma isi va da seama.Imi pare rau de situatia ta

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Daca pana la varsta lui nu a invatat...nu va invata.Iar daca ea nu si-a dat seama pana acum nu isi va da seama.Simt furie si in acelasi timp oboseala.Pana la urma oricum nu voi mai fi mult asa ca sa fac bors cum se spune.Ma simt de parca as fi un hamster pe o rotita din aia si oricat de mult fuge tot nu ajunge nicaieri.Pe cat imi doream inainte sa ma vindec pe atata imi doresc acum sa... poate in the next life voi fi mai norocos.Chiar am obosit. Oricum iti multumesc din suflet pentru timpul acordat

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Indiferent de ce fac alti, nu trebuie sa te lasi descurajat.Pana la urma el suporta consecintele actiunilor sale si daca nu isi da seama, doar el e cel ce sufera cel mai tare.Fii puternic si vei vedea ca situatia se va imbunatati.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Daca stai sa analizezi starea mea de sanatate si cum a aparut boala iti dai seama ca eu suport consecintele actiunilor lui.Nu cred ca situatia se va imbunatati iar daca se va imbunatati nu cred ca voi apuca sa vad asa ca...

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu gandi ca suporti consecintele actiunilor lui, pentu ca fii sigur ca el le resimte din plin. Apoi, intotdeauna e o speranta. Sper ca situl de care ti-am spus sa te ajute sa gasesti unele articole utile.

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a aparut boala ta? Nu retin sa fi citit asta.

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

Oamenii sunt diferiti, unii sunt mai puternici altii nu. Datorita stresului acumulat in atatia ani, am inceput sa am probleme cu inima, inima a afectat si creierul iar creierul cum controleaza sistemul nervos a decis sa nu mai de-a comenzi picioarelor.Pentru ca, creierul face ca, corpul sa se functioneze.Intr-o zi eram la doua blocuri distanta fata de blocul meu cu cativa prieteni, deodata a venit un prieten la mine sa imi spuna ca se aude scandal de la mine din casa, am fugit cat am putut de repede, simteam ca nu mai pot sa respir, ca imi e greata si ca nu mai vad chiar atat de clar dar nu m-am oprit din fuga pentru ca trebuia sa opresc scandalul evantual bataia.Cu ultimile puteri am ajuns si am reusit sa calmez cat de cat situatia.M-am culcat apoi cand m-am trezit mi s-a spus ca am fost in coma o saptamana.Nu erau siguri de la fusese coma asa ca nu au stiut exact ce sa imi dea. Oricum nu aveam voie suparari/stres.Dar avand in vedere ca tatal si fratele erau aceiasi, supararile si stresul a continuat. Dupa ce a murit tata am aflat ca avea foarte multe datorii iar noi nu aveam bani, cu munca si ajutorul unor prieteni am reusit sa iesim din situatia aia. Apropo exact cand eram in acea situatie si nu aveam nici bani de mancare fratele meu ne facea scandal sa ii dam bani si ne ameninta.Chestia e ca eram atat de ocupat sa gasesc solutii sa rezolvam problemele incat nu am fost atent la mine si la ce se intampla cu, corpul meu. Oboseam foarte repede, nu puteam sa dorm, ma durea capul si cand picioarele au inceput sa amorteasca am mers la medic dar toti dadeau din umeri.Pana am gasit un medic bun era prea tarziu.Pana la urma cand tot timpul ai parte de scandaluri si batai, cand te culci la 4/5 dimineata(pentru ca atunci se incheia scandalul)si te trezesti de la 7 si o iei de la inceput cu problemele(ziua facea fratele scandal seara tata)la un moment dat si un corp perfect sanatos cedeaza, cum sa nu cedeze un corp mai subred.Acum te intreb eu pe tine...ti se pare ca sunt rau, egoist, prost? sincer

| Zenithf a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare ca trebuie sa faci cum am spus, tine punguta cu agoniseli departe de mama ta si mai ales de ala care cica are acelasi sange ca si tine. Nu-l pot numi frate. sad

| sweetangels a răspuns:

Esti mult prea bun iar fratele asta a tau impreuna cu mama ta (din pacate) te-au luat de fraier tocmai din acest motiv. Tocmai pentru ca ai probleme ar trebui sa fii tu cel ajutat nu cel care isi da ultimul ban muncit pe un depravat. Daca tine cu el, mama ta e o fiinta slaba, cel mai bine ar fi sa pleci de acolo sau cum a zis aici cineva, sa iti pui banii pe card. Nu mai lasa pe nimeni sa profite de tine, nu meriti sa fii tratat asa de toate specimenele din familia ta (ca din ce spui tu, numa oameni nu-s).

| Imstrong a răspuns:

M-a emotionat povestea ta! Imi pare foarte rau pentru tine sad Si eu am un frate pe care il iubesc din toata inima, tot de 20 si ceva de ani, dar nu face asa! Sfatul meu e sa te calmezi si sa vorbesti cu mama ta! Sa rezolve problema.Sau suna la telefonul copilului, depinde cati ani ai. Funda?

| anonim_4396 explică (pentru Imstrong):

Multumesc.Nu sunt copil si am vorbit cu ea dar acum imi da dreptate iar cand el o suna ii da lui dreptate si il ajuta...

| nevermind3322 a răspuns:

Nu gresesti cu nimic. Mama ta are un favorit si el rame favorit oricâte tampenii ar face. Nu ai ce sa ii faci daca ea nu are destula minte cat sa realizeze ca el o baga in mormant. Stai linistit, ca nici el nu ar fi asa daca nu ar fi avut cu cine. Nu prea iti pot da sfaturi fiindcă nu am ce sfaturi sa iti dau... Sper sa se rezolve intr-un fel sau altul treaba si sa ai parte de o viata plină de bucurii

| Aliendina27 a răspuns:

Lăsa ca Dumnezeu are grija sa întoarcă roata. Tu lăsați inima curată si iarta-l ca o sa îți ajute Dumnezeu

| Andrei2865 a răspuns:

Omule nu iti face griji, ai dreptate nu zic nu, dar si eu aveam o soarta asemanaatoare, si stiu ca ai dreptat, asteapta ceva timp si e foarte posibil ca toata chestia cu acidentul nu o sa mai fie as proaspata, iar apoi totul va fi normal sper.

| anonim_4396 explică (pentru Andrei2865):

Asa ramane, timpul nu ii va vindeca piciorul iar problema nu se rezolva de la sine