| Ioana_Daria_1995 a întrebat:

in momentul de fața sunt intr-o situație delicata, părerea mea. Am rămas corigenta la matematica pe primul semestru cu media 4, da, știu, sunt o fraiera, urăsc matematica din ficați. Problema cea mai mare mi-e de părinții mei ..nu știu cum sa le zic, ce sa fac. Un sfat, va rog?

10 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Exact cum ai zis aici...
"nu sunt proasta dar urasc matematica, am nevoie de ajutor"
E cel mai bine sa spui ce simti, si sa ceri ajutorul parintilor daca ai nevoie... au si ei problemel lor si nu pot intotdeauna sa le ghiceasca si pe ale tale.

| darrio2007 a răspuns:

Ai grija sa nu faci ciroză la „ficati".

| romeo78 a răspuns:

Am fost și eu corigent la limba română în clasa a 12-a. Pur și simplu le spui adevărul părinților tăi.
Dar, trebuie să faci un remember a ceea ce s-a întâmplat de ai rămas corigentă! Ai vorbit urât, absențe nemotivate, pur și simplu ai refuzat să faci teme! Căci, nu ai fi rămas corigentă doar pentru că nu îți place matematica. Și, discutați cu profesoara de matematică după ce reveniți din vacanță, cerând iertare pentru ce ați făcut în primul semestru. Apoi, cereți ajutorul pentru a putea trece clasa și să intrați la bacalaureat. Dar, numai dacă plecați capul, aveți voință și sunteți conștientă că vă distrugeți viitorul dacă vă comportați tot ca până acum! Succes!

| ywar a răspuns:

Eu cred ca o sa scoti si pe al doilea semestru - nota 4, sau peste 3, 5 puncte happy cota 1.45.
peste 4,5, creste putin cota 1, 60, dar astea-s cote periculoase
peste 5, 5, cota 1, 74 - cand vrei sa iasa un rezultat
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce clasa esti? Daca esti la liceu se intelege....nu se poate numi matematica ce se face acolo. Dar daca esti in 1-8 si nu stii mate inseamna ca esti prost de-a binelea

| Ioana_Daria_1995 explică (pentru anonim_4396):

Vorba ta, dacă eram 1-8 chiar ca eram proasta laughing nu, sunt la liceu..chiar in clasa a 12-a. da, știu ca am bac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur ca ai constientizat, nu e un capat de tara, tara are nevoie si de prosti.

| Teffan a răspuns:

Corigenta este doar o corigenta.
Oamenii care fac din asta o drama prea mare, o fac degeaba.Parinti si/sau elevi.
Ce e rău, este repetenția, ce e și mai rău, este exmatricularea.
Corigenta se trece ușor și în general sa te consumi pentru niște numere care nu îți reflecta inteligenta, este o pierdere de timp și energie.

Am fost corigent la matematica din clasa a 10 a pana în a 11-a, dintre care de 2 ori pe vara, și la fizica o data pe vara. Cu media 3.
Le-am trecut, am mers mai departe.
Sa fii cu 4 pe semestru nu este o nenorocire, mai rău e sa fii cu 3 cum am fost eu. Poți trece pe sem 2.

Deci, părinții și elevii nu ar trebui sa se consume pe niște numere.

Le explici ca le treci si aia e.
Dacă treci corigenta și nu ramai repetent e ca și când corigenta aia nu ar fi existat. Nimeni nu întreaba de corigente mai departe șamd.

| Ana1687 a răspuns:

Ar trebuii sa le spui parintilor tai, mai bine afla de la tine decat de la diriginte/diriginta.
Daca nu te descurci poti face niste meditatii.

| Fancyuiop a răspuns:

Nu e un capăt de lume. Scoți 6 pe al doilea și te-ai scos. Dacă ți-e greu, încearcă niște meditații. Părinții o să înțeleagă. Succes!