| Alexandracoman433 a întrebat:

Buna TPU, într-o relație de 1 an, este normal sa dăm parolele de Facebook? Iubitul meu nu este de acord cu asta, el a spus că merge pe încredere, mi-a spus că nu este normal să-l controlez și că trebuie să am încredere în el că nu am motiv sa fiu geloasa că dacă e sa fii geloasa trebuie sa ai un motiv, ce părere aveți?

39 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Esti sigura ca esti la varsta la care ai voie sa ai un iubit?

| Alexandracoman433 explică (pentru Salontanul):

Am 20 de ani

| Salontanul a răspuns (pentru Alexandracoman433):

Imi pare rau si-mi cer scuze! N-am stiut. Dupa cum ai scris, mai multe proprozitii intr-o singura fraza fara semne de punctuatie si unele fara legatura (ca idee) intre ele, pare-se ca n-ai trecut de clasa a III-a! De aia ma miram.

| RAY a răspuns:

Poate si sa te insele si cu una de pe centura si sa fie curat ca lacrima pe Facebook, insta, daca nu ai incredere in el, degeaba stai cu el

| Violleta2022 a răspuns:

Simplu fapt ca-i ceri parola de la telefon sau FB il face sa se indeparteze de tine, denotand ca nu ai incredere in el.
Barbatul care vrea sa te isnele, te va insela oricum, chiar daca isi sterge toate mesajele de la alta femeie, chiar daca te asigura ca pleaca acasa de la tine si el se duce sa doarma la alta.
Este bine sa-ti controlezi gelozia, fiindca-l pierzi.
Mai bine asigura-te ca comportamnetul tau fata de el este atat de bun, frumos, dragastos si atractiv, ca nu te-ar parasii niciodata pentru alta femeie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceea ce scrii tu este absolut stupid. Inseamna ca nu ai deloc incredere si zero respect pentru intimitatea lui. O relatie nu functioneaza asa.

| mihai69 a răspuns:

Că nu ai nicio treabă cu conturile lui personale.
Indiferent dacă ești sau nu într-o relație cu el.

| Drimmero a răspuns:

Nu e normal!

| GabiDumitrescu a răspuns:

NU, SUB NICI O FORMA! Sint casatorit de vreo 19 ani si niciodata nu m-a interesat sa imi bag nasul in viata digitala a nevestei. Acum urmeaza sa divortam (am inceput procesul) si ea isi mai baga nasul in treburile mele, ceea ce reprezinta INFRACTIUNE PENALA, eu nu am nici cel mai mic interes sa fac asta. Baza oricarei relatii ok e INCREDEREA. Dragoste si alte vrajeli, TOATE se bazeaza pe incredere.

| dullcat a răspuns:

Trebuie sa respectam deciziile si intimitatea celuilalt.Nici mie nu imi surade deloc ideea de a imparti conturile mele si parolele cu partenerul. Suntem doi oameni diferiti, nu siamezi.

Nu este normal sa avem totul la comun. Aceasta mentalitate e unul din motivele pentru care unele cupluri se despart.

| Freya1 a răspuns:

Mie chestia asta cu intimitatea și rahaturi în rețelele de socializare mi se pare o prostie sincer.Acum sa fim serioși ca nici pe tine, nici pe mine nici pe restul nu ne interesează sa vedem ce vorbește el cu George sau ea cu Vasilica.E clar ca o data ce el/ea are conversații cu prietenii/prietenele nici măcar nu te uiți prin telefon ca nu îți pasa.Ai parola ca să te simți în largul tău și sa ști ca nu o/îl deranjează dacă vreodată intri pe un e-mail de al lui/ei sau pe un Facebook pentru ca nu are ce sa ascundă.
Eu una am parola iubitului meu, iar de când o am nici nu l-am verificat.Pentru ca un om ce nu ascunde nimic nu are o problema sa își lase telefonul la vedere, Facebook-ul deschis sau mai știu eu ce.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă eram în locul lui, în secunda doi îți spuneam adio.

| johnnny123 a răspuns:

Evident că nu este normal să ai acces la conturile și emailurile partenerului. Nici într-o relație de 1 an, nici într-o relație de 40 de ani.

Dacă nu există încredere, atunci ce rost mai are relația? Stai cu cineva doar ca să-i verifici mesajele și să îl (o) suspectezi non-stop că te înșeală?

În plus, dacă cineva vrea să înșele, va găsi o metodă, chiar dacă partenerul are acces la toate conturile.

| sofisis a răspuns:

Nu. Nu e deloc normal. Sotul meu nu a avut si nu va avea niciodata acces la conturile mele de pe retelele de socializare sau la emai-ul meu. Nici cu telefonul meu nu umbla fara sa ii dau eu voie. Si tine cont ca e un barbat gelos si usor paranoic. Si tot nu se pune problema de asa ceva. Eu nici atat nu-mi bag nasul in ale lui.

| Lioana a răspuns:

Sunt casatorita de 20 ani si sotul nu are parola de la contul meu. Nu e normal sa iti dai parolele chiar daca esti in relatie demult. Sunt chestii personale.
Cand iubesti pe cineva mergi pe incredere si chiar daca increderea mai slabeste uneori trebuie sa-i lasi lanțul lung, sa nu se simta captiv. Crizele de gelozie strica relatiile.
Stiu ca in unele relatii oamenii isi dau parolele unii altora dar daca al tau nu ti-a dat parola de bunavoie, inseamna ca nu e genul care sa faca asta iar tu nu ar trebui sa insisti.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu înțeleg cuplurile care fac lucru asta. Mi se par doar ca se urmăresc unul pe altul fără vreun temei. De parca dragostea, relația se construiește prin a întra în viata privata a unui om cu totul. Sa l verifici și sa i citești mesajele e super jenant, poate el vorbește cu mama lui sau cu oricine, nu este în regula sa nu poți avea pic de intimitate, chiar dacă ești un cuplu solid. Frumusețea unei relații este înțelegerea, potrivirea dintre doi oameni care nu au nimic de ascuns dar care nu simt ca ar dori sa verifice, sa l controleze pe celălalt. Mie mi se pare umilitor sa mi citească iubitul conversațiile private. Pentru ce sa facă asta? Care e de fapt scopul? Crezi ca asa intri în creierul unui om, în sufletul lui? Și crezi ca asa ii vei putea controla sentimentele,? Dacă nu o sa mai simtă nimic pentru tine se va termina orice ai face. Dacă te va iubi vei simți asta fără sa fie nevoie sa l verifici.

| mi25 a răspuns:

Din punct de vedere psihologic, fiecare persoana, inclusiv partenerii de viata, fie ei soti, iubiti, amanti etc. trebuie sa aiba partea lor de intimitate.
Ce nu inteleg fetele si femeile in special, desi se intampla si la barbati, ca atunci cand ne hotaram sa fim impreuna nu ne luam nici sluga, nici sclav, nici catelus, ci partener. Deci trebuie sa fim parteneri. Cum trebuie vazut acest lucru?! Din cele doua corpuri ale lor se formeaza un corp nou in care se suprapun o jumatate din corpurile ambilor si ramane libera cealalta parte a fiecaruia, parte care trebuie sa dea libertate fiecarui partener.

| Sophieka a răspuns:

Ca esti imatura...

| Alexandracoman433 explică (pentru Sophieka):

De ce sunt imatura?

| Alexandru3131 a răspuns (pentru Alexandracoman433):

Pentru ca esti o mare p...

| anonim3247 a răspuns:

Tu nu ai treabă cu viața lui personală și nici el cu viața ta personală.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Nici eu nu știu parolele nevestei sau ea pe ale mele.

| haileewatson a răspuns:

Esti imatura rau

| SingleForOne a răspuns:

Faceți cadouri cu lucruri intime, dar vă stânjeniți la schimbul de parole în conturile personale... clar ceva nu este normal în relația voastră.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ce faci tu se numește " gelozie" pentru ca ai probleme cu încrederea în sine.
Nu este normal ca el sa îți controleze telefonul și nici tu lui ( sau în cazul vostru sa va aveți parolele).
Unele discuții sunt strict personale și alea din trecut și tot ( deci trebuie sa existe și intimitate).
Dacă este sa " își găsească pe alta" o sa îți de a în primul rand semne cum ca nu te mai iubește, pana atunci lasă l liber, tocmai prin neîncrederea asta o sa îl faci sa se îndepărteze de tine.

| AdioTPU a răspuns:

Nu. Datele confidentiale cum ar fi parolele, nu ar trebui comunicate nimanui, fie ca e mama, tata, sot, sotie, iubit.a.

| Miruna333 a răspuns:

Cand va aud cu datul parolelor, ma ia durerea de cap. Daca ala vrea sa te insele, o face cu tine de mana. Vi se pare ca sunteti in control daca ii aveti parolele. Pai prostul ala nu stie? Crezi ca exista numai Facebook? Poate sa-si bage si 10 aplicatii sa te insele. Daca tu tragi cu dintii sa nu fii inselata, asta spune multe despre tine si despre relatie.

| 199onur7 a răspuns:

Daca chiar te iubește cu Adevărat da cu Adevărat de ce va certați ma din atâta? Dece? Ce câștigati? Nimic absolut nimic dațile dracu de Facebook de ce dracu mai stii dațiva parole ce aveți de data si gata de ce cum si de ce săte desparți ma din atâta? Dece? Dim atata ajungeți la ce? La nimic absolut nimic -_- dațiva parole ce aveți de dat și gata nu va despărți din asa ceva -_-

| 199onur7 a răspuns:

Pai daca si iubești cu Adevărat da cu Adevărat din toată inima ce sa mai ai de ascuns -_-? Ca nu mai ai ce sa ai de ascuns

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 199onur7):

Nu intelegi breh absolut nimic. Da' nimic-nimic!

| 199onur7 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lasă sa nu înțeleg eu nimic da nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 199onur7):

Si pe linga asta sa nu aiba decat prieteni comuni, si eventual ambii sa se urmareasca cu Google Link pe unde se plimba / afla celalalt in orice moment, nu? Casatoriti sau nu, e o relatie intre doi oameni, in care nici unul nu e prizonierul celuilalt.

| 199onur7 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O date ce iubește cu Adevărat ce mai poți avea ma de ascuns ce? Ce dracu sa mai ai de ascuns ma? Ce? Deja totul este pe fața deja totul este in fata ochilor la inima pe care o iubești cu Adevărat ce dracu ma sa mai ai de ascuns daca iubești cu Adevărat da cu Adevărat de ce ai ascunde in primul rând? Dece? Nu ai cum sa ascunzi nimic cand iubești cu Adevărat nu-ti pasa daca mai vorbește si cu alți băieți sau bărbați vorbește este absolut normal si tu nu vezi ca din cauza la rahaturile alea de faceook ajung sa se despartă in loc sa-si dea ce parolele ce au de dat acolo ce o fi si gata sa nu se certe sa nu ss ajunga la despărțit ca nu au ce sa ascunda daca sunt sinceri unul cu celălalt

| 199onur7 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu ce google link zici acolo

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 199onur7):

A raspuns mi25 mai sus cam ce ti-as fi zis eu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 199onur7):

Normal ca nu. In evul mediu nu aveau asa ceva.

| just4ubr2015 a răspuns:

Are pe alta sau vorbeste si cu altele fara sa stii tu daca nu avea ceva de ascuns tio dadea.dar asa mai ridica si el maciuca happy

| PopescoIoana a răspuns:

Daca te simți neiubita, nu stai cu el. De controlat nu ai voie, că ăia e poliție, nu e dragoste. Asculta si tu podcasturi despre relații, Cezar Ionașcu de ex. cum tbbsa îți respecți bărbatul și el cum te respecta pe tine. Iubește -te pe tine, fii tu regia lui, nu sta in umbra lui să-l bănuiești toată ziua. Nu te interesează nimic, decât să fii tu regină, cea mai frumoasa, deșteaptă, fa școală, tot ce poți. Gelozia e boala, e lipsa încrederii în tine. Atât.