| Simplegirlbb a întrebat:

Bună TPU, locuiesc cu iubitul meu de aproximativ 3 luni. Ne-am hotărât sa ne facem casa, avem pământul. Dar... ideea este ca maica-sa i se tot plânge, ba ca este bolnava, ba ca nu are bani. Aseară mi-a spus ca are maica-sa nevoie de 200 de euro ca a fost la medic și i-a spus ca i se freacă os pe os și ca vrea sa ii scoată apa ca are retenție de apa[are 41 de ani] și nu dorește sa muncească, ba ca ii se face rău, ba ca i se umfla picioarele. Nu e prima oara ce ii cere bani. Cum sa procedez? Sa iau atitudine? Totuși,ma gândesc ca e mama lui... dar la un moment dat când am fost la ea în vizita, i-a spus sa rămână acolo, sa muncească acolo. El nu mi-a zis nimic despre asta, dar mi-a spus ea. Și a zis ca: i-am zis sa rămână aici, sa meargă aici în construcții ca face pe luna 4000de lei. Eu am zis: el aici și eu la Brașov?
Ea: aa, pai vii și tu aici.
Eu: și copiii mei?
Ea: copiii tai cu maica-ta.
Eu: asa ceva nu se va întâmpla.
Ea: ii aduci și pe ei aici, dorm cu noi în pat.
Asta în cazul sunt 3 camere în care locuiesc 5 persoane. Fără dus și fără apa, am zis din start ca nu.
Asa ca, ajutați=ma cu un sfat.
De vreo doua săptămâni l-a sunat și l-a învinuit ca bunica-sa e bolnava din cauza lui.
Mie, imi pare ca se joaca cu mintea lui.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti o simpla amanta, nu uita, care azi este si maine nu mai este, daca se supara el.
Este bine sa ai gurita mica si sa accepti sa-si ajute mama, mai ales ca-s banii munciti de el.
Nu am inteles ai sunt copii aia, ai tai, sau ai vostri?

| Simplegirlbb explică (pentru Violleta2022):

Amanta? Masoara-ti cuvintele! Nu eticheta. Dacă nu știi care e situația, ar fi bine sa nu te bagi. Bani munciți de el, abia ne-am întors din Germania. Acolo el a trimis bani acasă, si-a plătit datoria de 300 de euro din banii mei.
Tu ai accepta sa îl întreții pe el, sa îl ții în casa ta și banii care ii muncește sa ii dea lu mă-sa? Fii sincera

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

De unde pana unde ai ajuns tu la concluzia ca e amanta? Peste tot dai niște răspunsuri aiurea. Eu cred ca ești nebuna cu capul mai femeie

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum de unde am ajuns eu la concluzia asta?
Chiar din declaratia femeii asteia, uite aici:
"acum 14 ore | Simplegirlbb a întrebat:
Bună TPU, locuiesc cu iubitul meu de aproximativ 3 luni">

Daca erau castoriti, spunea ca este sotul ei, dar cum a spus ca-i iubit, eu am folosit un sinonim, care inseamna acelasi lucru: amant, ibovnic, dragut samd.

Iata termenul explicat de DEX-ul romanesc:
IUBÍT, -Ă, iubiți, -te, adj., s. m. și f. 1.
Adj. Care este foarte drag cuiva, pe care cineva îl iubește; drag. 2. S. m. și f. Persoană care este în relații de dragoste cu o altă persoană; amant, amorez, ibovnic, drăguț

Sursa:
https://dexonline.ro/definitie/iubit

PS Foloseste cu incredere DEX-ul romanesc, cand nu cunosti sau nu intelegi anumiti termeni/cuvinte sau expresii.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand spui "iubit" inseamna ca ii esti amanta, ibovnica, draguta, indiferent ca-ti place sau nu termenii folositi, odata ce nu sunteti casatoriti legal (conform cu ce ai declarat tu, pe acest topic)"
"acum 14 ore | Simplegirlbb a întrebat:
Bună TPU, locuiesc cu iubitul meu"

Din atata lucru nu ar trebui sa te superi, mai ales daca esti o femeie matura si cerebrala, fiindca este doar o parere/opinie care s-ar putea sa-ti fie de folos in viata.
Am vazut relatii rupe si pentru mai putin, dar sa nu uitam cu tu vii cu un bagaj personal: copii tai, probabil dintr-o relatie naterioara, pe care te astepti sa fie intretinuti si suportati de iubitul tau. Asadar, cum sta treaba vis a vis de ce aduceti fiecare in relatie?
Fii mai blanda si intelegatoare, ca esti in aceeasi situatie cu ajutorul rudelor.

In ce priveste termenul romanesc de "iubit" uite-l aici explicat de DEX-ul romanesc:
IUBÍT, -Ă, iubiți, -te, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care este foarte drag cuiva, pe care cineva îl iubește; drag. 2. S. m. și
f. Persoană care este în relații de dragoste cu o altă persoană; amant, amorez, ibovnic, drăguț.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai o soacră, comoară la casa omului, să ți-o ție Ăl de Sus.

| Eisenheim a răspuns (pentru sadrian46):

Ironic,nu? laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Eisenheim):

Și cinic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fugi cit mai poti!

| Freya1 a răspuns:

Aveti doar 3 luni asa ca ar fi mai bine sa renunți din timp.Cred ca ti-am mai raspuns la o intrebare tot pe tema asta si se pare ca am intuit bine legat de ai lui.
Ce are mama lui poate fi osteoporoza si aia oricum din cate stiu nu poti sa o tratezi decat sa o ti sub control dar in rest... Cert e ca ea vrea ca el sa fie acolo la cheremul ei sa o duca,sa o aduca,sa bage bani in casa ei, sa nu aiba ea lipsuri si greutăți.Tu pentru ea având în vedere că ai si copii esti o povară, e genul acela de mama ce zice ca "o ajuta pe aia si ii creste copii, mai bine ar veni aici si ne-ar ajuta pe noi si poate isi va gasi o fata fara obligatii".Pe el îl poti condamna si nu prea, el e cu tine doar de 3 luni si probabil merge pe premiza "poate ea pleaca si eu tot la ai mei ma intorc" dar nu ia în considerare și faptul că si el la rândul lui trebuie sa isi faca o casa fie ca e cu tine fie ca nu, asa ca daca ar pune ban pe ban sa il vezi ca face ceva macar pentru el nu neapărat pentru tine cred ca ai fi mai împăcată.
Parerea mea e ca ar trebui să vorbești cu el lucrurile astea.

| anonimg a răspuns:

Eu zic ca este mai bine singura decat in felul acesta.
Tinerii care nu se rup de parintii lor, vor deveni sclavii parintilor lor.
Cu toate acestea, tu nu poti sa judeci pe acest baiat: fiecare are libertatea sa aleaga. Chiar si in timpul casatoriei poate alege; cu cat mai mult mai inainte de casatorie!

| Zuzu1991 a răspuns:

Solutii:
1. o omori, cum crima perfecta nu exista, o sa petreci multa vreme in puscarie, dar... poate merita, ce stiu eu
2. plecati de acolo, si tu si sotul, ma cam indoiesc, ca el o sa vrea, dar poti sa incerci
3. divortezi si iti gasesti un sot cu scaun la cap, sau soacra cu scaun la cap... da, exista, proprietara garsonierei in care stau eu mi-a zis ca atunci cand fiul ei se v-a casatori, o sa ma dea afara (si acum el are 18) pentru ca nu a innebunit sa stea cu nora in acelasi apartament
4. taci si inghiti...

alte solutii nu prea ai, tipul ala de oameni nu vor sa se schimbe, asa ca singurul lucru posibil este un soc serios care sa o trezeasca, iar asta nu numai nu iti poti tu permite sa ii faci, dar ea nici nu o sa accepte din partea ta

deci pleci sau stai si inghiti

| Zuzu1991 a răspuns:

Poate asta te face sa te simti putin mai bine:

in fata unui bloc o multime de oameni se uitau in sus si strigau: ucigasul, ucigasul
la ultimul etaj o femeie in varsta era impinsa pe geam de un barbat tanar, se chinuie ala ce se chinuie, pana la urma femeia cade
multumea: uuuuuuuuuuuuuuuuuuu
coboara omul jos, toti il arata cu degetul si striga: ucigasule, ucigasule
la care asta: baieti, stati asa ca era mama soacra
multimea: aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
si apoi se aude o voce pitigaiaa din spate:
mai, si a-ti vazut ce se zbatea... BESTIA

big grin

| Meme10Meme a răspuns:

Divorteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 41 de ani deja face pe baba? La 70 ce mai face? Situația nu e deloc ok.

| Simplegirlbb explică (pentru anonim_4396):

Da... de asta am cerut un sfat, nu știu cum sa procedez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai de capul meu... cand citesc chestii din asta ii multumesc cerului ca sunt single!
Te-ai legat la cap cu tot neamul iubitului tau. Maicasa mai are si idei din astea stralucite, sa te muti la ei acasa sa dormiti cate 2-3 in acelasi pat. De vis, nu alta laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, bine zici. Și eu sunt single și ce bine îmi este

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Single e cel mai bine. Fara stres, fara griji, fara soacre nebune, poti sa faci ce vrei cand vrei, ai libertate etc.

Si mai presus de toate, fara mutat la tara cu soacra. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place ca iti face si tie planurile de viitor: "aa, pai vi si tu aici".
"Soacra" ta deja vrea sa puna stapanire pe tine, daca acum face asa si iti zice ea tie unde sa locuiesti, peste putin timp o sa te puna sa faci varza calita toata ziua si sa dai de mancare la
gaini si cu matura prin curte. O sa stea cu gura pe tine non stop. O sa se bage in viata ta mereu. De astfel de soacre sa fugi mancand pamantul.

De curiozitate, unde locuieste mama iubitului tau? Banuiesc ca intr-un sat, din moment ce ai spus ca nu au dus si apa.

| Simplegirlbb explică (pentru anonim_4396):

Da,la tara... si eu locuiesc la tara, dar am alte condiții. Dar sa știi ca ai dreptate, asta cred ca își dorește, sa mergem acolo, la gramada.

| Eisenheim a răspuns:

Din câte am înțeles locuiești cu iubitul,ai copii,ai voștri sau ai tai,asta nu e o problema happy din ce ne-ai spus pare povestea clasica in care soacra nu te place,și care te vrea out,iar ca să îi fie mai ușor vrea sa te muti le ea, îți dai seama că îți va băga vina și bețe-n roate până ce iubitul te va alunga și ea va ieși basma curată happy daca într-adevăr tu cu iubitul aveți o relație cat de cat stabila, puternica daca pot spune așa, ar trebui sa vă hotărâți : trăim împreună noi, undeva, sau mergem la război și...s-ar putea să îl pierdem

| Lizuca1234 a răspuns:

Cu soacrele ticnite nu vei ajunge niciodata la un consens. daca ai tot suportat pana acum, acum e momentul sa pui piciorul in prag si sa vb cu iubitul tau despre asta. cu cat stati mai departe de ea, cu atat mai bine. doar daca iubitul tau nu e "baiatul lui mama" atunci nu vei face nimic cu el. comunicati si luati decizii impreuna.

| Zuzuletes a răspuns:

Incearca sa nu pui presiune pe el, e nasol cand ai probleme cu familia si nu stii cum sa faci sa fie cel mai bine, mai bine il iei asa usor si incerci sa i explici ca nu e ok pentru tine, pentru copii, poate pentru el ca o sa fie relatie la distanta sau ceva..cumva sa mearga doar cand are liber, poate 2 zile chiar 3 pe saptamana.Momentele astea sunt cele mai dedicate...