| b342 a întrebat:

TPU!
M-am certat cu cea mai buna prietena. Suntem prietene de 4 ani (ne apropiem de 5) si ne certam rar, dar de la un timp se supara din orice. Orice zic si orice fac o deranjeaza. E singura persoana pentru care imi calc de enspe mii pe orgoliu fara ezitare.
Ma deranjeaza ca mereu trebuie sa o bag eu in seama. O inteleg ca sufera dupa fostul si ii sunt alaturi, mereu i-am fost alaturi si am indrumat-o spre bine. Dar de cand l-a cunoscut pe ala e altfel. Si are noi prieteni. E okay sa-ti faci noi prieteni, doar nu o sa vorbeasca numai cu mine dar ma cam uita si ma deranjeaza. Daca ii dau un sfat, zice ca nu-i bine. Daca aia ii dau acelasi sfat, gata, ii asculta!
Simt ca prietenia asta se duce de rapa si ma doare, chiar ma doare!
Ce sa fac? Daca ii zic ce nu-mi convine, nu e bine ca e vina mea, clar ea nu are nici o vina, ea e sfanta! Daca zic ce nu-mi convine tot nu-i bine!
M-am saturat sa stau dupa curu' ei si sa cer impacare, sunt om nu jucarie!straight face
Multumesc anticipat.
P.S.: Recunosc, poate am si eu partea mea de vina, dar totusi...

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Exact cum ai spus nu mai sta dupa c. ei, este doar o egoista, daca va realiza ca te-ai suprat si saturat o sa-si ceara singura scuze daca nu, inseamna ca este doar pentru ea si las-o cu ale ei, fa-ti alti prieteni.

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu mai sta dupa ea, fa-ti prieteni noi si nu-i mai da asa importanta

| b342 explică:

@Drogh, probabil dar ei nu ii convine nimic si am si eu orgoliul meu totusi...

| Dariusuu a răspuns:

E clar că nu te apreciază draga mea, nu așa face o prietenă.

Chiar dacă suferă nu-i normal să se poarte așa cu tine.

Dă-i pace o vreme, dacă chiar îi pasă de tine va da ea un semn.

Numai bine îți doresc.

| drogh a răspuns:

Probabil doreşte să se înoiască prin acei prieteni şi să fie în centrul atenţiei. Dacă nu păstrează o preţioasă prietenie de 4 ani, aproape 5, înseamnă că nu mai e demnă de tine! Spune-i problemele care te supără şi dacă nu va înţelege, abandoneaz-o. De ce să rămâi lângă cineva care te ocoleşte? Mai bine singură decât aşa! Ori, o cauţi şi îi dai sfaturi până le bagă în cap şi îi ceri mereu împăcarea. Alegerea este a ta.

| AdeVero12 a răspuns:

Sunt în aceaași situație. I-am spus simplu să aleagă: ori nu mai suntem prietene ori suntem. I-am zis ce mă deranjează. S-a revolatat, am lăsat-o și mi-am văzut de treaba mea. După un timp prietenii au părăsit-o, a venit la mine. Acum ne împăcăm excelent. Fostul ei s-a împăcat cu ea(nu știu dacă se va întâmpla și în cazul tău) și the end. Eu zic să-i spui ce crezi. Ei nici măcar nu-i pasă de anii ăștia în care i-ai fost alături, fă la fel. Trăiască Orgoliul! Pace!

| Ursul543fanatic a răspuns:

Omu te lasa cand ti-e lumea mai draga. Viata mege inainte.Am avut si eu un prieen care m-a uitat si l-am lasat. Nu uita poti gasi persoane mai bune oricand si oriunde!

| nightrosesred a răspuns:

Incearca sa o lasi putin singur sa isi adune gandurile(o zi/doua)...sau vb cu ea de ce se poarta asa