| anonim_4396 a întrebat:

M-am certat cu parintii mei si de cateva saptamani stau la prietenul meu si pe acasa ni o sa mai dau sad m-am gandit mult si as vrea sa ma marit cu el... zvonul asta s-a raspandit foarte repede dar problema este ca iubitul meu nu stie si daca afla ma va bate si ma va da afara din casa si voi ramane pe drumuri sad
ce credeti ca ar trebui sa fac? sad

Răspuns Câştigător
| Rockart a răspuns:

În primul rând, eşti o inconştientă fiindcă ai plecat de acasă cu un om care îţi poate face rău. Cum ai putut avea încredere în el? Mai ales că eşti aşa de sigură că dacă va afla va da în tine şi te va da afară din casă. Asta înseamnă că a mai dat în tine. Nu trebuia să-i permiţi să dea în tine. Din momentul în care te-a atins pentru prima oară trebuia să fugi de el mâncând pământul.
În al doilea, oricând te poţi întoarce acasă la părinţii tăi. Lasă orgoliul. Preferi să te umfle ăla în bătaie decât să le ceri scuze părinţiilor şi să trăieşti în siguranţă?

Du-te acasă.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta ai, daca nu ai implinit 18 ani nu te poti casatori fara aviz medical, încuviinţarea pãrinţilor tãi şi cu autorizarea instanţei de tutelã în a cãrei circumscripţie ai domiciliul.
Daca aduce vorba de asta poti sa-i spui ca a fost doar un gand si ca zvonul este pentru ca parintii tai sa te lase in pace. Numai bine!
P.S. Si asta-i iubit?

| v12345678 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Hmmm.cu bataia am exagerat poate. Dar la un asemeanea zvon si eu as reactiona "violent"... inca nu am 18 ani, dar nu mai este mult timp pana ii implinesc happy si cu parintii e mai greu pentru ca ei nu mai vor sa ma accepte deoarece cred ca i-am facut de rusine si se pare ca restul oamenilor pe care ii cunosc imi sunt asa de "prieteni: incat unul nu mai raspunde la telefon sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru v12345678):

Mi se pare ca ai facut alegeri gresite, atat cu iubitul, cat si cu prietenii. Mai judeca si cu capul, nu numai cu inima.

mira
| mira a răspuns:

Ai primit numai sfaturi bune.Ia hotararea care trebuie.Parintii sunt cei mai importanti acum.Vei mai cunoaste zece baieti, dar nu te vei putea marita cu toti.

| harciog a răspuns:

Frumooooss.Iata o poveste de dragoste contemporana.E dragoste sau disperarea de a nu putea face altceva?

| negru30 a răspuns:

O mama de bataita nu ti-ar strica - impaca - te cu parintii si incearca sa nu mai vorbeasca gura fara tine - are dreptate prietenul tau

| Tania a răspuns:

O sa te bata?! Pai mai bine ramaneai la tine acasa ca este clar ca el nu te iubeste daca se pune problema de bataie.
Daca ar reactiona urat cand va auzi zvonul asta inseamna ca el nu isi doreste o relatie de lunga durata cu tine si ca este cam nervos tipul.
Eu zic sa te impaci cu ai tai, vorba aia nicaieri nu e mai bine ca acasa.O sa fie ai tai suparati, dar o sa le treaca nu o sa te arunce in
strada.
Eu zic sa faci si tu ce mai bine pentru tine.

| Roxana121 a răspuns:

Nu inteleg ce cauti la el acasa? daca zici ca te va bate daca aude ca vrei sa te mariti cu el? e naspa rau de tot, adica tea mai batut asta dai de inteles. Nustiu dc te-ai certat cu parintii tai dar cel mai bine ar fi sa te duci la ei si sa le ceri scuze pentru ce ai facut. Buni rai sunt parintii tai care indiferent de situatia vor fi alaturi de tine. Nu mai sta pe ginduri pleaca din casa aia cit mai repede.

| Vrajitor a răspuns:

De ce sa te bata? omfg. cum sa dea in tine? straight face

| janynefeaver a răspuns:

In primul rand, un parinte isi va ierta intotdeauna copilul indiferent ce i-ar face pentru ca este copilul lui si il iubeste. Asa si cu ai tai. Poate ca sunt suparati pe tine si cred ca i-ai facut de ras, dar te vor primi inapoi cu bratele deschise, chiar daca s-ar putea sa te pedepseasca.
In al doilea rand, atata timp ca un barbat este violent, poate ca la inceput va fi doar nervos, dar apoi vor urma injurii, reprosuri, critici si, in cele din urma, violenta domestica. Si crede-ma, nu vrei o astfel de viata.
In al treilea rand, nu esti majora, deci ai o viata intreaga in fata. Termina-ti scoala, distreaza-te, apoi te poti marita.
Si nu uita: Familia iti va fi intotdeauna alaturi, nu iubitul sau prietenii. Familia este cea mai importanta!

| Danasilvia a răspuns:

Daca el nu vrea sa se casatoreasca cu tine nu-l poti obliga sau convinge. mai bine te impaci cu ai tai si te intorci la ei. nimeni nu te poate iubi mai mult decat te iubesc parintii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu faci greseala sa te mariti, fiind certata cu parintii tai.Si mai ales cu ala care te-ar bate din orice.Crede-ma,stiu ca e dificil sa te impaci cu ei, dar asa e cel mai bine pentru tine.Tu indiferent de ce se intampla esti copilul lor si or sa te ierte oricum.Deci sa nu faci greseala sa te mariti cu ala ca o sa regreti din primele minute.Mai bine suna-i pe ai tai si spune-le cumva ca iti este dor de ei si ca nu poti sta cu ala.Fii sigura ca or sa te primeasca inapoi cu bratele deschise.Succes!

| NemNUZ a răspuns:

Cum sa iti place un baiat care te umfla cu bataia laughing rolling on the floor care da in tine ca in sacu de box crezi ca iubire sta in stele verzi, du-te odata acasa si impacate cu parinti tai nu iti distruge viata asa