| anonim_4396 a întrebat:

M-am saturat...pur si simplu nu stiu ce sa mai fac.Parintii mei fac mereu diferente intre mine si fratele meu.Trebuie sa specific ca eu am 16 ani iar el 23.
Principalul motiv pentru care fac diferente ma enerveaza si mai tare: tu esti fata el e BAIAT!
Pe mine cand ma vad in fata calculatorului incep sa urle si ma dau afara dar cand intra fratele meu nu scot un cuvant.El e mai mare si de abia il scot cateodata de la el, zice ca are treaba (jucandu-se jocuri)si ii mai zic mamei cateodata iar ea tot pe el il asculta (ea nu are nici o treaba cu calculatorul, stie doar sa il stinga) ii spune ca are treaba si iese peste o ora iar ea il crede si imi zice:auzi are treaba lasa-l in pace.
Eu ma ocup de treburi acasa iar el nu face altceva decat sa stea la calculator.
Daca ii da anumite sarcini el spune mai tarziu ca se intalneste cu prietenii, dar ieu daca nu ma duc in secunda urmatoare incep sa urle.
Cand a fost mama bolnava eu m-am ocupat de tot si am avut grija de ea si tot pe el il tine in puf.
El nu isi aranjeaza o bluza si are 23 de ani; mama da-mi aia.mama fa-mi aia;(doar e baiat trebuie tratat ca un print) si cu mancare la bot.
El se intelneste mereu cu prietena dar eu... fereasca sfantu sa auda ca am vreun prieten sad
I-au cumparat masina, i-au facut si casa iar eu cand ii rog sa-mi faca si mie o amarata de camera ma mint mereu ca imi fac! As vrea sa plec dar nici nu am unde sa muncesc si unde sa ma duc trebuie sa-i suport.
M-am saturat de ei! De ce fac atatea diferente doar pentru ca el e baiat iar eu sunt fata?

FUNDA

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Exista o solutie buna la toate astea, dar aia inseamna sa te pui bine pe treaba, sa inveti, si sa ajungi sa intri undeva la facultate (preferabil in alta localitate). Daca va fi in alta localitate, atunci "ai scapat" de cand incepi studiile, ca va trebui sa te muti acolo, sa stai la camin sau in chirie.
Sa nu te supere faptul ca tu trebuie sa te obisnuiesti cu munca, ca asta te va ajuta mai mult in viata, in timp ce fratele tau nu va ajunge decat un "terchea-berchea", si tratamentul special de care are parte nu-l va ajuta deloc in viitor.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca problema trebuie dezbatuta cu tatal tau, mamele au o legatura speciala cu fii lor, precum si tatii cu ficele.Acolo vei gasi intelegere si rezolvarea problemei tale.Mai exista un aspect care nu trebuie uitat: fratele tau te va ajuta in viata, chiar daca acum poate nu pare chiar asa; va fi mereu fratele mai mare, ceea ce nu e chiar un amanunt de de neglijat.Numai bine draguta domnisoara.happy

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Salut! happy
Îmi pare foarte rău pentru tine.
Oamenii ăia nu sunt părinţii.
După cum mi se pare, ei au gândirea aia comunistă, misogină, unde femeia trebuie să muncească ca o vită de plug în gospodărie iar bărbatul să aducă bani în casă şi apoi să se relaxeze.
Şi o aplică şi ţie.
Nu ştiu ce sfat să-ţi dau, dar cred că ar trebui să le explici că ar trebui să nu facă astfel de diferenţe şi că asta e discriminare. Nu este vina ta că te-ai născut fată.
Dacă nu înţeleg eu n-am ce-ţi face.
Poţi vorbi cu fratele tău, să-i spui să-i convingă să fie mai înţelegători sau poţi pleca la o rudă sau o prietenă care ţi-e mai apropiată.
O altă soluţie ar fi să suni la Telefonul Copilului dar eu zic să nu faci asta deoarece eu nu cred în societăţile astea şi plus, s-ar putea să ajungi la TV să te vadă colegii de clasă, deci mai bine eviţii circul.
Dar s-ar putea să se poarte aşa deoarece tu nu înveţi bine iar el este mai mare şi are note mai bune ori e la facultate şi deci atunci ar trebui să fii mai silitoare, mai studioasă şi mai responsabilă.
Baftă!

| lacrima15 a răspuns:

Nu-i asta draga mea! Si eu am 16 ani si am un frate de 9 ani dar mama si tatal meu fiind ca sunt mai mare imi da mie mai multi bani imi fac poftele mai mult fiind ca am nvoie de internat si toate! La raundul lui si pe el o sa-l ajute! Dar la tine e altceva! La noi fetele e mai complicat fiind ca suntem sensibile! eu spun ca ar trebui sa vorbesti cu parintii tai ca la tine fac prea mare difirenta! Discuta cand sunt amandoi! In legatura cu prietenul spune-le ca ce vor ca primul iesit in cale primul poftit cand vei avea un prieten! Pana atunci trebuie sa fii versata! Vorbeste cu e ca la tine e grava situatia! Bafta!

| Veritas a răspuns:

Ori ești adoptată, sau poate unul din părinții tăi e vitreg și tu nu știi.Cred că părinții tăi nu se pot numi,, părinți,,.E clar că nu te iubesc pentru că fac foarte mare diferență între voi.Ai putea să te duci la o rudă care te iubește foarte mult și care te-ar lua să te crească sau aștepți până termini liceul, dacă ai posibilități faci o facultate, poate găsești un prieten cu care să ai o relație serioasă, să te căsătorești, să iți iei un serviciu și să scapi de calvarul de acasă.Tot ce îți trebuie e un pic de noroc

| Victoria275 a răspuns:

Nici nu stiu cum sa comentez situatia... Dar tu nu ai o bunica pentru a te duce sa stai la ea? Ar fi o idee destul de buna...sau si ea este de partea lui?

| Madeea20 a răspuns:

Esti adoptata!