| CosminaAndra2002 a întrebat:

M-am tot gandit la copilul pe care urmeaza sa-l nasc, si nu stiu ce sa fac, ma intreb daca va avea o viata buna, daca se va simti iubit si cat de greu va fi pentru el sa creasca cu o mama tanara si singura, eu o sa fiu la facultate cand el va avea doar cativa ani, si ma gandesc cum sa am grija de el, imi doresc tare mult sa pot invata si sa am si grija de el in paralel, dar stiu ca copiii au mare nevoie de parinti, mai ales in primii ani de viata
Specific ca am 16 ani, urmand sa fac 17 in decembrie.
Stiu ca am facut o prostie atunci cand m-am uitat la baiatul ala, cand am ajuns in pat cu el, totusi mama mi-a acceptat greseala si mi-a spus ca vom cauta solutii, cumva o sa rezolvam, a spus ca ma va ajuta si o sa ma invete sa fiu o mama buna, si o cred, si-ar da si viata pentru mine si imi doresc sa devin ca ea, e o mama singura dar a infruntat multe pentru mine, si ea era la facultate atunci cand m-am nascut eu, dar ea l-a avut pe tata alaturi, care din pacate a decedat din cauza unui accident rutier, a fost omorat de un sofer beat care conducea in viteza, scriu cu lacrimi in ochi acum cand imi amintesc...
Oare voi putea sa invat, sa devin cineva, si sa am grija si de copilul meu? Nu vreau sa fiu o povara pentru mama mea.

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Bună, Cosmina!

Te apreciez pentru faptul că ai curajul să-ți asumi deciziile mai puțin corecte pe care le-ai luat. Vreau să știi și să-ți intre bine în cap că un copil nu este o greșeală. În el stă viitorul unei familii, a unei națiuni și a întregii umanități.

Faptul că ai ales să-l păstrezi denotă că ai o inimă blândă și un suflet curat.

Sunt convins că vei fi o mamă excelentă pentru copilul tău și un model pentru societatea din care faci parte și pentru cei care te vor cunoaște. Acest copil care se va naște poate doborî prejudecăți și mituri care încă mai persistă în mintea multora.

Vei putea discuta mult mai lejer anumite chestiuni intime, deoarece generațiile voastre sunt mai apropiate decât au fost generația părinților noștri și a noastră.

Îți doresc multă sănătate, putere și sper să auzim de bine!

14 răspunsuri:
| Daniel323 a răspuns:

Nimic nu este imposibil.Este o proba pe care doar cei puternici o pot trece.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai sustinerea mamei tale si iti doresti sa faci asta asa ca am toata increderea ca vei reusit. Va fi dificil dar vor veni multe satisfactii pe parcurs. Sunt absolut sigur ca vei ajunge o persoana minunata ca mama ta si sunt sigur ca e mai mult decat bucuroasa sa-ti fie alaturi doar ca trebuie sa-ti spui si ei ce ne-ai zis noua.

| Ineys a răspuns:

La varsta ta nu ai habar sa cresti un copil. Abia esti capabila sa ai grija de tine, si asta e dovada absoluta.
Eu zic sa lasi copilul pe mana mamei tale, ea va stii cum sa-l creasca ( sper ). Cel putin mai bine decat l-ai creste tu.

| Justme1997 a răspuns:

Este posibil sa fi nevoita sa abandonezi scoala pana are copilul vreo 2 ani, asta daca nu il lasi de tot mamei tale. Nu consider ca a fost o alegere buna sa il păstrezi la varsta ta, poti sa iti strici tot viitorul

| Andreeush a răspuns:

Lasă gândurile negative și gândește pozitiv.
Acum o să devii mamă și pe parcurs o să înveți să te descurci.
Bucură-te că o ai pe mama ta lângă tine și te va ajuta.

| deliacg a răspuns:

Bineinteles ca se va simti iubit. Orice mama isi doreste asta pentru copilul ei.Am avut colegi ai caror mame au fost la fel de tinere ca si tine cand le au dat viata.Pot sa spun ca sunt niste persoane minunate si ca au in general o relatie mult mai buna si mai deschisa cu parintii sau mama lor datorita diferentei mai mici de varsta.Sunt la licee foarte bune si urmeaza sa ajunga la facultati la fel de bune.Totul depinde de cum vei gestiona situatia si sigur mama ta te va ajuta.Sunt sigura ca o sa fii o mamica minunata si ca o sa reusesti sa iti termini si studiile.

| Raizing a răspuns:

happyE.E, cu asa mama, n-ai de ce sa-ti faci griji.Tu cu invatatul, mama cu copilul. Daca ai bunici( si mai bine)

Dar cel mai important (ai sprijinu lu mamilove struck )

ps: cine ti-a bagat chestia cu povara in cap, e un mare stupidhappy

Cand o sa fi mare, atat tu, cat si bebe, o sa aveti timp s-o răsplătiți, pe mamihee heeFavor pe Favor smug

| mudokins78 a răspuns:

Daca eram mai apropiat de varsta ta, te luam de nevasta!
Nu iti face probleme, te vei descurca de minune, mai ales ca ai o mama care te iubeste!
Succes!
PS: Daca e baiat, sa ii pui numele Thanos! Asa vei fi protejata de nemernici!

| cuvant a răspuns:

Lucrurile se invata si daca ai incredere in mama ta vei invata sa fi o mama buna.
E clar ca nu iti va fi greu ca vei fi la scoala si dupa vei fi acasa cu copilul. Multe lucruri vor disparea din activitatile tale pentru o perioada dar cel mai bine e sa fi optimista.
Asculta de mama ta si in timp incearca sa fi putin mai atenta la baietii/barbatii care ii accepti in viata ta. Daca ai un copil nu inseamna ca nu vei avea alte relatii chiar daca e putin mai greu.
Iti recomand daca te simti neputincioasa sa gasesti sa vorbesti cu cineva, poate chiar un psiholog deoarece te poate ajuta emotional.

| Freya1 a răspuns:

Acuma fapta e consumata, daca mama ta te-a convins sa il ti sa te ajute sa il si crești.Chiar dacă nu a fost greșală ei are si ea o parte de vina cand a fost de acord sa fi mama la 16 ani sau cand te-a educat.
Te pui naști, stai acasa pâna alaptezi copilul si e încă dependent de tine apoi începe facultatea timp în care va sta mama ta cu el si aia e.Numai nu mai umbla după băieți daca vrei sa ai viata linistită.

| Nilsson a răspuns:

Vei fi cea mai bună mamă atât timp cât îi vei oferi copilului tău dragoste.
E bine că ai sprijinul mamei tale, o sa te descurci.

| qwertpro a răspuns:

Salut,imi pare rau sa aud ca tatal tau a decedat, dar asta e viata.La un moment dat cu totii plecam din lumea aceasta, nimic nu vesnic, nici parintii, nici noi, deci e foarte important sa accepti acest lucru.Fiecare om a comis greseli in viata, unele mai mari, altele mai mici, dar fiecare dintre noi am suferit si am platit mult pentru unele dintre ele.Important e sa invatam din ele, si daca e posibil sa le reparam.Tu poti repara aceasta greseala, mai ales ca esti ajutata de mama ta, cea mai de incredere persoana care stii ca nu te va lasa niciodata la greu.Omul daca isi doreste poate face orice, uneori chiar si imposibilul, doar gandurile negre si banuielile noastre sunt adevaratele obstacole, in realitate nimic nu e imposibil.Desigur ca vei reusi sa inveti, sa ai o cariera si totodata sa ai si grija de copilul tau.Cand tu vei fi la scoala, mama ta va avea grija de copil, cand vei veni acasa vei avea destul timp pentru a avea grija de el si pentru a invata.La fel va fi si mai departe, si la universitate, caci timp liber mereu gasim.Important e sa fii mereu o mama puternica asa ca si a ta, si sa stii mereu ca cel mai bun dar pe care il poate oferi o mama copilului ei este iubirea si afectiunea.Nu esti in nici un caz o povara pentru mama ta, parintii traiesc de dragul nostru, si sunt gata sa faca orice pentru fericira noastra.Ai incredere in tine si mergi inainte cu mult curaj, exista foarte multi copii care au crescut doar cu mama fiind nascuti in adolescenta, si au o viata frumoasa.

| sofisis a răspuns:

Eu aveam colege care veneau cu bebelusii la cursuri...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!