| CojocaruAlexandru a întrebat:

Mă numesc Cojocaru Alexandru și am 12 ani. Fiți amabili, cum aș putea să îmi conving mama să nu mă mai pună să beau atât de mult lapte? Îmi spune că este sănătos, dar mie efecfiv nu îmi place. Nu am vreo problemă de sănătate, pur și simplu. Dau Funda celui mai eficient răspuns!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aratai un videoclip cu viermi din cauza laptelui asa poate intelege. Sau refuza nu consuma des

| darrio2007 a răspuns:

Ii spui ca te deranjeaza la stomac prea mult lapte.

| Lucian4 a răspuns:

Laptele contine o un mineral ca te ajuta sa-ti dezvolti oasele mai ales acum ca esti copil. Copiii au nevoie de lapte, pentru ca sunt in perioada de crestere a oaselor. Daca ti-ar zice pentru ce este sanatos ai intelege poate! Gandeste-te ca ea au fost de varsta ta si stie ce nevoi are corpul uman in perioada asta, tu nu ai ajuns inca la varsta ei sa-i dai sfaturi. Ps: gaseste alternative pentru acel gust daca n-ti place. Pune in lapte doar cereale fara fructe, fara zahar ca sa ii schimbi gustul

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, laptele de vaca nu este deloc sanatos.
Produce un mucus in intestine si da intileranta la lactoza samd.

Laptele este hranitor pentru vitelul vacii, dar pentru umani este hranitoare branza, care-i deja trecuta printr-un proces de fermentatie.
Sunt studii si articole care scriu ca laptele de vaca NU este bun, pentru consumul uman, uite aici:
https://www.asociatiaveganilor.ro/7-moduri-care-lactatele-iti-fac-rau/

S-a dovedit ca, populatiile lumii, care nu consuma lactate, sunt mai sanatoase.
https://viataverdeviu.ro/populatii-lapte-sanatate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îi spui mamei că laptele e pentru viței.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce inseamna "mult" pentru tine? Poti sa faci intoleranta la lactoza. E bun si laptele, dar cu o limita.

| denisQ00 a răspuns:

Ce parinti au ajuns să fie laughing cand iti obligi copilul sa mănânce ceva sau sa bea. Am mai spus-o aici, parintele nu trebuie sa se creada Dumnezeu cu copii lui, intr-adevar ca ei iti dau de mancare etc, dar daca e sa o luam asa tu esti un fel dator, dar nu tu ai vrut sa intrii in această *datorie*, nu stiu daca intelegeti, adica nu tu ai vrut sa te naști happy

| Gabri3l12345 a răspuns:

Poti sa o rogi frumos sa nu mai iti de-a sa bei lapte sau poti sa ii spui sa bea ea mai intai tot laptele si dupa tu.

| Sorina_Adyna_1970 a răspuns:

Incearca sa vezi ce beneficii zice mama ta ca are laptele, apoi gaseste alte produse care asigura aceleasi beneficii. Nu e eficient sa te opui direct. Oamenii nu vor sa auda "nu". Spui "da, dar hai sa vedem si alte produse care au aceleasi beneficii...". Succes!