| AnonimMM678 a întrebat:

mama fostului meu iubit a murit si vineri e inmormantarea si familia lui ne-a invitat pe mine si pe ai mei.Ai mei stiu ca nu o sa vina, ca i cunosc, ei nici nu orea au luat in serios relatia cu el, de fapt ne putem impaca oricand nu suntem definitiv despartiti, el m-a rugat din suflet sa venim, dar ai mei stiu ca nu o sa vina, chiar dafa i rog, nu stiu ce sa fac ma simt prost fata de el ca sa nu vin, nu stiu ce sa i spun, pentru ca ai mei o sa faca urat daca le spun sa mergem, o sa zica ca unde sa ma duc, ei nu prea merg la noi in oras, au mult de munca, iar daca eu o sa ma duc nu stiu unde sa stau, pentru ca nu i sa cunosc pe nimeni decat pe el si talal si sora lui.Va rog dati-mi niste sfaturi ce sa i zic ca sa nu se supere ca nu putem veni, de fapt eu o sa pot o sa merg dar ai mei stiu ca nu o vor face.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te singură, dacă ai tăi nu pot să te însoțească. Contează foarte mult prezența unui prieten. Nu-l ignora în asemenea momente și nu găsi scuze. Două-trei ore, poți lipsi de acasă. Nu mergi la o nuntă să îți fie jenă că nu mergi însoțită. E doar un moment de tristețe, o înmormântare. Vei constata că multe persoane vor fi singure.
E frumos gestul că te-au invitat și s-au gândit la tine, deși în general la înmormântări nu se invită, pur și simplu, se merge. Doar la parastase, situația e altfel. Dar simplul fapt că te-au anunțat de decesul mamei lui, înseamnă că (încă) ocupi un loc important în inima lor.
Du-te cu flori și o lumânare. E bine să-i fi alături cu prezența, cuvintele mari nu își au rostul, fiindcă oricum, în astfel de momente, orice încurajare e în zadar. Sunt momente în care cuvintele nu au puterea să aline. Condoleanțe!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Niciodata nu e bine sa rupi complet o relatie, chiar daca te a suparat ceva, candva!
Tu ai fost in relatie cu fiul, poate n-a mers, dar daca ai fost invitata atunci inseamna ca mai contezi pentru familie.
Sa mergi la inmormantarea cuiva inseamna sa-ti exprimi sentimentele de regret fata de persoana decedata si intarirea sufleteasca celor ramasi in viata - pentru care va fi mai greu in perioada de acomodare! Poate au nevoie si de ajutorul tau, macar sufletesc, de aceea te-au chemat si pe tine. Le vei da intarire sufleteasca prin prezenta ta!

In ceea ce priveste pe rudele tale, transmite-le invitatia, indicandu-le data, ora si locul ceremoniei. Ei vor decide mai departe cum sa procedeze. Oricum, se cuvine sa faci si sa duci o coroana cu inscriptionare DIN PARTEA TA si al FAMILIEI tale!

| anonimg a răspuns:

Nu contează daca ai tăi nu pot veni; nu ar conta nici daca ai fi fost certată cu prietenul tău; tu trebuie să mergi din pricina celorlalte rude ale decedatului, dar si din respect pentru acesta, mai ales ca ai cunoscut-o pe mama prietenului tau.
Parintilor tai poti sa le spui ca ai cunoscut persoana decedata si familia acesteia; si singurul lucru pe care puteai sa îl faci pentru rudele indoliate era doar sa fii prezenta in aceste clipe, sa le strângi mana si sa le transmiti condoleanțele tale.
Spune-le ca te duci pentru că oamenii aceia au nevoie de tine, de prezenta ta acum la înmormântare, si nu mai târziu. Chiar Biblia spune ca cine poate sa facă un bine si nu îl face savarseste un păcat.
Nuai treaba nici de relatia ta cu prietenul tau. La o înmormântare este suficient ca o singură persoana sa isi doreasca prezenta ta ca sa mergi nestingherită.
Si daca nu te vei duce, cum vei mai putea da ochii cu persoanele care te-au asteptat? Ce le vei spune?
Mergi dar hotărâtă cu toata inima si nu iti va părea rau mai târziu. Chiar si daca te vei simti singura in mijlocul multimii mortuare.

| danay72 a răspuns:

Acum el trece prin o situație foarte grea. Contează mult sa fii alături de el. Nu uita, tot ce vreți sa va faca vouă oamenii, faceti-le și voi la fel.

| christall a răspuns:

Du-te tu, e important sa-i fii alaturi. Spune-le alor tai unde te duci, poate sunt intelegatori. Daca exista o relatie a parintilor tai cu familia lui sau cu el mai stransa vor veni, daca nu, nu cred ca ar fi de acord sa mearga. Oricum, nu e locul unde sa se cunoasca familiile. Poti sa-i spui ca ai tai sunt ocupati cu munca si nu au putut pleca de acasa. O sa inteleaga. In plus, vb cu el si spune-i ca nu ai unde sa stai. El trebuie sa rezolve asta.

| eminescuhipiot a răspuns:

Mergi numai tu, pe ai tai scuza-i ca sunt la munca sau aveti musafiri. Nu-ti face griji ca vei fi singura, la inmormantari fiecare sta linistit in treaba lui, nimeni nu se apuca sa studieze in stanga si dreapta. Le prezinti condoleante celor pe care ii cunosti, apoi te retragi frumos intr-o margine unde vezi ca stau oamenii si astepti sa treaca inmormantarea.

| rebecaprintesata a răspuns:

Eu zic sa mergi singura! Si o sa stai pe unde apuci, dar e frumos si respectos sa te duci macar tu! Si nu ar trebui sa iti fie rusine, mergi acolo ff increzatoare pe tine si totul va fi bine!