| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea a plecat de curand in Germania si eu am ramas acasa cu bunica si tatal meu. Bunica mea nu vrea niciodata sa imi faca cate ceva dulce fiindca zice ca nu poate si ma cam obliga sa mananc ce vrea ea, zice ca de acum numai mananca ea toate raciturile mele si ca o sa mananc ca ea.
Sora mea este la Bucuresti iar tatal meu ii da aproape toti banii, eu cand ii cer sa imi iau un suc incepe sa tipe si imi zice ca nu are, dar cand suna ea chiar daca imi aevm 10 lei in casa face tot posibilul sa faca rost de bani ca sa ii trimita.
Mereu cand ii cer imi zice ca nu are, m-am saturat sa nu am niciodata niciun ban,iar ei sa ii dea ca cica e mai mare si are nevoie,ei bine si eu am nevoile mele.
Ma cert cu el mereu si zice ca am inceput sa fiu egoista ca nu face el ce vreau eu. Cand s-a terminat scoala am vrut sa merg la o pizza cu colegii si mi-am adus aminte ca trebuie sa ii trimitem pachet soramii (eu cu bunica),dar eu le-am spus ca nu vreau si cand am ajuns acasa am fost nevoita sa merg si am ratat si pizza, oricum pentru. asta mi-au scos ochii foarte mult sad
cand a fost acasa ultima oara si cand a plecat mi-a furat niste haine si farduri dare erau cumparate de mine, din banii mei. Ce sa fac?sad

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

E rau cand se traieste asa in familii dezbinate. Nu este voia lui Dumnezeu ca sa se intample lucrurile acestea.
Sfatul meu este sa cauti sa lasi de la tine in tot timpul. Chiar daca ti-a furat acele haine si farduri, lasa-i-le. Cauta sa nu-ti mai pese de lucrurile acestea. Cauta sa te schimbi in asa fel incat atunci cand cineva iti va mai face rau, pe tine sa nu te mai afecteze.
Accepta si conditiile bunicii si ale celorlalti -chiar fara sa murmuri. Atunci cand vrei sa deschizi gura ca sa iti faci dreptate, tocmai atunci sa nu spui nimic. Nu ti se face dreptate? Nu-i nimic; are cine sa ne judece. Dumnezeu. Acela care vrea sa fie mantuit va trebui sa ajunga smerit; va trebui chiar sa de-a inapoi tot ce a furat.
Numai in felul acesta -si cu ajutorul lui Dumnezeu- vei putea sa iti dezvolti un caracter vrednic de intrat in vesnicie, in curtile ceresti.
Sa stii ca oricum ar sta lucrurile, in primul rand parintii tai sunt de vina, si nu sora si nici bunica. Era obligatia parintilor ca sa isi educe copii intr-un spirit si atmosfera de dragoste. Ei vor fi judecati aspru pentru ca nu si-au facut datoria fata de voi si fata de Dumnezeu. Dumnezeu a oferit niste daruri parintilor vostrii -pe copii lor. Tot El ii va intreba pe parintii tai daca au crescut copii spre slava Sa. Vor fi intrebati daca le-au format caractere frumoase, sau au lasat copii sa creasca singuri, ca plantele de pe camp.
Deci, daca parintii tai sunt striani de Dumnezeu, atunci macar sa nu fie si copii lor. Iar daca sora ta este straina de Dumnezeu, macar sa nu ramai si tu astfel.
Numai cu El vom putea sa fim fericiti pe acest pamant. Iar cand va veni a doua oara, ne vom putea bucura sa primim impreuna cu cei mantuiti, viata vesnica.

| grab a răspuns:

Pai ce sa faci?
roaga-i pe cei care te finanteaza sa iti stabileasca un minim necesar pentru supravietuire. Daca nu aveti destul, suporta pana iei BAC-ul si da-i drumul dupa maica-ta! Continua-ti studiile in Deutschland.
Stima!

| ww2Totenkopf a răspuns:

Daca sora ta este o prostituata? Nu o supravegheaza nimeni in Bucuresti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti "a dracu", fa-i reclamatie la politie pentru furt.

| corina000 a răspuns:

In primul rand : cati ani ai? Problema cu mancarea ai putea sa o rezolvi tu, poti sa iti faci si tu niste clatite sau briose. Poarta o discutie serioasa cu tatal tau iar daca nu intelege, spune-i mamei tale sa vorbeasca cu el. Daca eram in locul tau pe sorata sincer as fi batuto de vaisamar.