| anonim_4396 a întrebat:

Mama vrea sa adopte un copil, dar direct din maternitate. Credeți că este posibil asa ceva? Dacă da, spuneți-mi va rog cum putem face asta? Va mulțumim din stuflet. Dau Fundita

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Felicitări, cel mai bine e să meargă la protecția copilului și să spună că vrea să ia un copil în plasament familial de la
maternitate, să/l crească. Să nu zică nimic de adopție. că atunci te pune să faci tot felul de acte și poate peste câțiva ani primești un copil mare. Și dacă îți spun ce există riscul să vină cineva din familie să/l ceară. să spui că îți asumi. Și pe fiul meu mai mare l=am luat în plasament la 9 luni și a durat mai mult de un an până l=am adoptat.

| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Din câte știu de prin cunoștințe, cel mai rapid au acces la copii, asistentele, cadrele medicale în general. Desigur nu este nimic imposibil, dar cei mai mulți copilasi rămași neluati sunt cei de vârstă mai mare sau cei de etnie. Toată lumea caută bebeluși, așa cum caută tot timpul și să adopte căței dar de rasă. Consider că dacă într-adevăr dorești să ajuți, îl vei ajuta pe cel ce nu s-ar uita nimeni la el, nu pe cel mic și drăguț pe care l-ar lua oricine. Despre demersuri este greșit să întrebi aici. Mama ta trebuie să se intereseze la cei responsabili cu asta. De asemenea există și grupuri de adopții pe Facebook în care oamenii își spun experiențele legate de acest subiect și poți întreba acolo mai multe.

| Yurim a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Mulțumesc foarte mult

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Yurim):

Cu mult drag!

| AdelinaC a răspuns:

Direct din maternitate nu se poate legal. Procedura adoptiei este una mai lungă. Initial trebuie sa obtina un certificat de parinte adoptor, apoi sa completeze o cerere la directie sau sa vizualizeze o lista. Un copil pentru a deveni adoptabil trece prin multe birocratii care dureaza 1-2 ani din momentul abandonului. Pentru mai multe detalii vezi ca exista grupuri de Facebook dedicate adoptiei si acolo poti vedea dificultatile intampinate de alti parinti. Stiu sigur ce zic pentru ca si eu doresc sa adopt si din cauza birocratiei tot aman

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui să fie lege pentru asta, ca să poată face. Din păcate nu este. Dar scrie la Parlament să se facă această lege.

| gabicoo a răspuns:

Mai fată șterge imediat postarea! Aici nu vei obține răspunsuri serioase la întrebarea ta!
În plus vei fi victima cyberbullyng-ului pentru că ai făcut publică adresa ta de mail!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Sau modifică postarea și elimină adresa ta de mail!