| Tudorache_Stefania_1995 a întrebat:

Buna TPU mi-a intarziat 4 zile luna trecuta mi-a venit pe 10 acum trebuie sa imi vina pe 9 si nu mi-a venit sunt speriata rau e cazu sa ma ingrijorez nu vreau o sarcina acum va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat nu ne.am protejat dar am grija mereu

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu v-ati protejat dar ati folosit coitul intrerupt, aveti o sansa destul de buna sa fie sarcina. Se considera ca un cuplu sanatos si fertil, care foloseste numaia aceasta metoda de reducere a posibiltatii de sarcina, va obtine, in medie in 2 ani o sarcina (unii din prima luna, altii dupa doi ani si ceva). Folosesc aceasta metoda strict cuplurile stabile, in viata carora o sarcina nu reprezinta o problema (care nu vor neaparat un copil imediat, dar care, daca ar aparea un copil, ar face fata situatiei fara stres).
Deocamdata intarzierea ta este mica, ai rabdare. Nu fi speriata, nu ai de ce acum. Ai fost extrem de speriata inainte de a decide sa faci sex neprotejat, dupa ce ai luat decizia nu mai exista nici cel mai mic motiv de teama, urmeaza doar sa faci ce ati decis atunci, fara griji, fara stres, fara probleme. In plus, sperietura ta te poate afecta, iar in caz ca esti insarcinata, poate imbolnavi copilasul, care va fi mult mult mai important. asa ca stai cumite, asteapta sa poti face testul de sarcina si consultatia ginecologica. Poti incerca un test de sarcina in a opta zi de intarziere. pana atunci mananca bine, dormi suficient, nu iti face nici o grija, cat de mica si asteapta rabdatoare.

| pisoias a răspuns:

Daca nu ti s-a mai intamplat pana acum, ar fi mai bine sa faci un consult de specialitate.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa fii speriata atat de rau, facand sex neprotejat tu nu stii ca poti ramane insarcinata?
Eu cred ca ati facut-o cu buna stiinta, odata ce a-ti trecut peste orice posibil risc si ati decis sa aveti sex neprotejat. deci, sunteti total responsabili de consecinte si de cresterea unui micut daca este cazul.

| vocea a răspuns:

Ai vreo dereglare de hormoni datorata stresului sau alimentatiei.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 a răspuns:

Ma ofer sa fiu eu iubitul tau si sa iau vina asupra mea. contact in privat

| eveline151 a răspuns:

Eventual din cauza alimentatiei, sau ca inca nu iti vine regulat, ai putea merge la un medic sa vezi ce ai, nu trebuie sa fii speriata se mai intampla, dar in orice caz sa mergi la un medic! Te pup, funda?