| AliGab a întrebat:

Nu inteleg daca am eu o problema sau sotul meu are o problema. Orice as face nu are incredere in mine si pornesc discutii de la chestii minore. De exemplu ieri i-am raspuns pe mesagerie in 4 minute, nu imediat. Si din sotul iubitor si glumet s-a intors la 180 de grade. Pe deasupra cum vi se pare ca sotul/sotia sa fie obsedat de trecutul vostru si sa nu va pistoneze la nesfarsit si sa fie gelos pe iubitii/iubitele voastre din trecut. Asta in conditiile in care sunt lauza de prematur iar psihicul meu este la pamant.

36 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si dc mai stai cu stresul langa tine, nai bani sa te descurci sau frica de singuratate.

| AliGab explică (pentru mgtow):

Pentru ca il iubesc si pentru ca avem un copil impreuna? Pe deasupra este om bun, nu sta sa ma verifice din ora in ora, unde sunt sau cu cine sunt, nu ma bate nu ma chinui, am libertate...trecutul adus in prezent intr-un mod sistematic ar fi fost problema

| zăGhost a răspuns:

Poate ati putea incerca la terapie de cuplu, avand in vedere ca situatia e complicata, existand si un copil mic.

| AliGab explică (pentru zăGhost):

Am incercat, nu a dat rezultate. I-a spus si psihologul ca daca ma va pierde va fi din prostia lui dar nu i-a pasat. Acum este liber. Multumesc!

| AliGab explică (pentru zăGhost):

Iau decizia despartirii tocmai pentru copil. Am nevoie de liniste ca sa fiu o mama apta pentru copilul meu

| zăGhost a răspuns (pentru AliGab):

Inteleg. Daca nu a functionat altceva... pierderea lui. Fii tare!

| AliGab explică (pentru zăGhost):

Asa voi face. Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuia sa-l vezi inainte sa te mariti cu el!
Eu daca sunt in bucuatrie si gatesc, nu-i rapsund sotului decat dupa 1-2 ore si daca vrea sa ma auda, atunci poate sa ma sune.
cat despre incredere, cred ca este cea mai mare prostie intre partneri, daca nu si-o acorda.
Daca iubesti cu adevarat, acorda si incredere persoanei iubite!

| Freya1 a răspuns:

Problema este la el.
E prea posesiv si gelos si asta deja nu mai e ceva minor, ci o boala.Cred ca ar trebui sa fi mai atenta ca sa nu degenereze in violente fizice.
Vorbeste cu el si explica-i ce simti, iar daca nu intelege exista consiliere de cuplu sau despartire.

| AliGab explică (pentru Freya1):

I-am explicat. Am facut consiliere de cuplu cateva luni (si pe alte probleme inclusiv aceasta). Pare ca solutia ramasa este despartirea

| OldSoul a răspuns:

Daca tu ii dai motive sa fie gelos, atunci nu, nu are o problema, tu ia o problema.
Dar asta noi nu avem de unde stii. Aici tu trebuie sa-ti analizezi comportamentul.
Iar daca o faci, si nu gasesti unde e problema la tine, atunci cel mai probabil, problema e la el, nu are suficienta incredere in sine si e paranoic ca ai putea sa-l pierzi.
Faptul ca i-ai raspuns ieri in 4 minute, poate fi si un motiv, in cazul in care erai online sa zicem. Bine, un motiv prost, dar pentru persoanele mai paranoice, poate reprezenta o problema.

Cat despre trecut, in opinia mea, trecutul isi are loc in trecut, nu trebuie discutat, nu trebuie povestit, nu aduce nimic bun daca il aduci si in prezent.
Cand aduci fostul/fosta in discutie, e clar ca are loc o comparatie, si oricum ai da-o, cel mai adesea apar probleme.
Daca fostul/fosta te-a insealat si aduci asta in discutie, e ca si cum ai acuza actualul partener ca ar fi in stare sa faca asta.
Si chiar daca, il/o lauzi pe fostul/fosta, ii poti induce ideea partenerului ca nu e suficient de bun pentru tine.
In ambele cazuri, vor aparea consecinte.

Singurul caz in care e ok sa vorbesti de trecut, e ala in care te amuzi pe seama lui.

| minrest a răspuns:

Gelozie patologica, din pacate. Probabil personalitate dizarmonica de tip paranoid, din pacate.

| NLS a răspuns:

In primul rand trebuie sa identificati "radacina" problemei.
Din prima parte reiese ca de la el a inceput totul, din cauza geloziei extreme.
Intrebarea e: tu i-ai dat in trecut sau actualmente motive sa fie gelos?
Oricum, daca el nu te intelege, si nu accepta ca are o problema grava (in esenta e o boala), va fi cam greu sa continuati asa.

Fie se va ajunge la infidelitate, fie la crize si violenta, fie la divort, caci la ceva mai grav de atat nu pot sa ma gandesc.

Cum ar trebui sa incepi:
discuta serios cu el cand e in toane bune. Care e cauza acestei gelozii, de ce nu are incredere in tine, sau daca acest circ are alt scop? (de exemplu si-a gasit pe altcineva si vrea sa scape de tine).
Solutia cea mai buna daca vrei sa salvati relatia e sa faceti compromisuri si eventual sa cereti ajutorul unui psiholog. Insa ma indoiesc ca el va accepta asta, deci momentan nu pomeni nimic de "pisalog".

Dar la inceputul acestei discutii poate ar fi bine sa iti ceri scuze la randul tau daca te-ai purtat urat cu el.

| AliGab explică (pentru NLS):

Am discutat cu el, a promis deseori ca va schimba asta la el. A trecut un an de cat se intampla acest lucru. Nu mai pot suporta si in situatia in care sunt. L-am iertat de nenumarate ori si i-am cerut iertare. Inainte doar plangeam si ii spuneam ca ma va pierde. Acum am ajuns sa si il jignesc ceea ce nu imi place deloc. Cred ca cea mai buna solitie este divortul

| AdelaElena88 a răspuns (pentru AliGab):

Sunt de acord cu tine, stiu si eu ce am patit cu fostul prieten. Primul an de relatie a fost cosmar, dupa s-au mai calmat lucrurile pentru ca s-a abtinut foarte mult. Chestia asta intra in sfera patologica, oamenii nu se schimba, doar se amagesc. Crede-ma, am crezut si eu in vrajeala aia cu : m-am schimbat, hai sa o luam de la capat si alte prostii. Din toata experienta aia am invatat ce inseamna o relatie toxica.

| Hammurabi a răspuns:

Nu pot să-ți spun decât un singur lucru. Gelozia nu se consiliază, nu se vindecă. E cea mai urâtă boală, pentru că e netratabilă.
Dacă vei rămâne cu el, viața ta va fi un calvar. Va ajunge să te lovească (dacă n-a făcut-o încă) iar copilul tău va avea de suferit și va crește traumatizat. Pentru binele copilului tău, desparte-te de el. Decât un așa tată, mult mai bine lipsă.
Îți vei reface viața și vei găsi un om bun la un moment dat, care va fi așa cum meriți și tu și copilul tău.

| AliGab explică (pentru Hammurabi):

Sa il fereasca Sfantul sa dea in mine ca va fi vai si amar de el, insa nu il cred in stare. Are moralitate si este om bun insa sta foarte prost la capitolul de care v-am spus, iar eu sunt la capatul puterilor.

| RainmakerX a răspuns:

Nu are rost sa va jigniti. Va iubiti / v-ati iubit, aveti un copil.
Primesti ce trimiti. Incearca sa-i explici mai des ca il iubesti, sa-i spui chiar des asta, mai ales ca este gelos, ca iti face viata mai buna... Anumite persoane au nevoie de chestii de genul, e un fel de confirmare pentru ei ca lucrurile sunt in regula.

In legatura cu acel copil, sper ca este ok.
Si eu am fost prematur, am avut 1.3 kg la nastere si nu am vreo problema de sanatate. Este mai greu la inceput dar dupa poate sa fie un copil la fel ca ceilalti.
Este chiar ironic, am 1.82 inaltime, sunt cat de cat in forma. Nu ar zice nimeni ca am fost atat de mic vreodata laughing

Un sfat ar fi sa mergeti cu el la un control oftalmologic pe la 3 anisori. Eu am ochelari de la 5 ani, am reusit sa indrept aproape intreaga diferenta (mai am nevoie de ei la calculator) dar atunci era mult mai rea situatia.

Medicul de acolo a spus ca e un lucru oarecum comun la prematuri dar nu este intotdeauna cazul. Nu aveti ce sa pierdeti.

| AliGab explică (pentru RainmakerX):

Ii spuneam tot timpul ca il iubesc dar nu stiu daca este o confirmare pentru el.
Baietelul nostru va avea control oftalmologic saptamana viitoare (adica la o luna de cand s-a nascut) si vom sti ce trebuie facut de pe acum. Si el a avut 1250 grame...acum are 1600. Sunt mandra de el ca nu a mai facut probleme la laotic, papa tot, nu mai vomita si ia in greutate. Multumesc mult pentru sfaturi

| siriusblack98 a răspuns:

Gaseste-ti altul, cu asta nu va merge niciodata.Am avut o iubita exact cum il descrii tu pe el si m-am despertit de ea dupa 2 saptamani pentru ca nu o mai suportam. Ajunsese sa-mi ceara dovezi si ca sunt la magazin sa cumpar paine si nu sunt in alt loc.Era obsedata.O ruda apropiata de a mea s-a maritat cu un astfel de om.A mai facut si copil cu el. Dupa cativa ani s-au despartit ca nu o mai lasa sa mearga nici la servici din cauza geloziei excesive.

| AliGab explică:

Din pacate am ajuns sa il jignesc in ultimul hal datorita situatiei si nu imi convine cine am devenit: o fiara.

| Freya1 a răspuns (pentru AliGab):

Daca nu intelege si nu realizeaza ca are o problema si ca trebuie sa faca un compromis lupti cu morile de vant...

| AliGab explică (pentru Freya1):

Asta simt si eu acum. Ca lupta este pierduta

| Freya1 a răspuns (pentru AliGab):

Am fost si eu cu cineva ce nu vroia sa faca nici macar un compromis, decat ce ii era lui bine si eu sa accept.Am asteptat o gramada de ani si pana la urma tot ne-am despartit.

| AliGab explică (pentru Freya1):

Aici nu este vorba de compromis ci de acceptat. Fraierul zice ca nu se simte iubit...si Dumnezeu mi-e martor ca l-am iubit. Dar acum va constata cum este sa nu fie iubit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Devine si mai posesiv o datã ce te indepartezi si mai tare de el, singura modalitate este sa-i aduci si pe altã femeie in casã, macar pentru o searã, dar asta nu iti v-a place probabil. Dar poate calma apele.

| Anon31241212 a răspuns:

Problema este la el bineinteles. Nu e normal sa reactioneze asa. Insa, eu cred ca tine la tine foarte mult. Din nefericire, uneori chestia asta se transforma intr-o gelozie excesiva si nu e deloc ok. Nu e normal sa se ia de trecutul tau. Pana la urma ce a fost, a fost... Cred ca nu suporta gandul ca altii au petrecut timp cu tine. Explica-i ca tot raportandu-se la trecut, va va ruina si prezentul si viitorul. Nu e ok ce se intampla.

| AliGab explică (pentru Anon31241212):

I-am explicat de nenumarate ori. Nu pricepe si pace...se repeta la nesfarsit acelasi lucru: daca vede o scrisoare oficiala in care vede un nume suspect sau daca viseaza ceva porneste circul. Iar eu sunt si la capatul rabdarii din toate punctele de vedere. Mai lupt si cu lactatia pentru bebele prematur ca nu am din pricina stresului, mai vine si el cu tampenia asta...simt ca ajung la nebuni

| Anon31241212 a răspuns (pentru AliGab):

Singura cale sincer este divortul... Oricum esti o persoana puternica din moment ce ai rezistat atat. Daca chiar nu mai exista nicio cale de comunicare si intelegere, iti sugerez sa divortezi. Multa sanatate si fericire iti doresc!

| AliGab explică (pentru Anon31241212):

La aceeași solutie am ajuns si eu. Din pacate nu a stiut sa aprecieze dragostea mea si am pierdut amandoi. Singurul lucru pe care nu il regret este fiul meu, altfel regret nespus ca am crezut in promisiunile lui mincinoase. Nu are decat sa isi gaseasca fericirea in alta parte ca pe mine nu a stiut a ma aprecia

| Anon31241212 a răspuns (pentru AliGab):

Exact! Nu merita sa stai cu cineva care nu te apreciaza. Nu te teme! Totul va fi bine. Sa te bucuri de copilul tau, ca pana la urma asta e cea mai mare realizare a vietii: Sa dai nastere unui copil. Multa liniste, sanatate, noroc! Numai de bine!

| AliGab explică (pentru Anon31241212):

Multumesc!

| 2EXA a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie.Stiu cum te simti, stiu cum se simte insa incetul cu incetul el trebuie sa accepte si sa faca fata situatiei. Este despre el, nu despre tine.Eu am asteptat 2 ani jumate sa poata trece peste.In schimb mereu imi auzeam chestii de trecut, mereu imi amintea de el desi eu trecusem peste de mult, ca asa suntem noi femeile.Ei insa sunt afectati.Sunt de parere ca din moment ce esti cu cineva si mai mutl de atat, ajungi sa te casatoresti, inseamna ca esti la un nivel mult mai inalt ceea ce inseamna ca trebuie sa te accepte asa cum esti, fara prejudecati si sa nu iti judece trecutul.Cand iei mana unei persoane o iei asa cum e, nu ca apoi sa urmeze schimbari.
Totodata ar putea fi si stima de sine scazuta la el in ceea ce priveste gelozia.Arata i mai multa dragoste sau initial puteti incepe cu un " pact " cu niste "compromisuri " eu fac asta pentru tine daca incetezi sa mai spui lucruri de trecut ". Tu stii cel mai bine. Tot ce stiu e ca trebuie sa ai mare rabdare.

| LOVW a răspuns:

Sincer nu pot să îți dau un răspuns pe bază psihologică, dar pot să-ți dau cauza și rezolvarea problemei.
CAUZA:
Isus Hristos lipsește din familia voastră și implicit din inimile voastre. Lipsa Lui nu aduce bucurie și satisfacție ci păcat, necaz, divorț, etc.
Nu zic că familiile cu Isus sunt perfecte dar aceea este doar o cădere ( cearta, gelozia, etc. ).
Familia nu poate fi niciodată frumoasă fără Isus în ea.
SOLUȚIA:
Am aici niște filmulețe care te vor ajuta:
https://www.youtube.com/watch?v=f_o-no4sxvI
https://www.youtube.com/watch?v=N3iqSBGZFew
Dumnezeu este sfânt și suprem peste tot, suveran, atotputernic peste orice, drept. Domnul a creat omul după chipul și asemănarea Sa, printre care și și sfânt ( fără păcat, fără pată ).
Omul a fost creat neutru ( adică putea să aleagă între bine și rău dar nu avea înclinație spre rău ), acesta a fost supus unui test simplu cu un măr în care Adam și Eva puteau asculta de Dumnezeu sau nu.
Omul nu a ascultat de Domnul stricând relația minunată cu Creatorul și prin păcat, i s-a pus un zid de despărțire între ei.
Dumnezeu trebuia să-și folosească dreptatea, pedepsindu-l cu moartea pe om fiindcă a încălcat legea sfântă. Toți descendenții lui Adam s-au născut păcătoși, ei fiind noi prin urmare orice om, evreu sau grec, român sau rom merită moartea.
Dumnezeu nu putea închide ochii la neascultare și păcat, căci El fiind sfânt nu poate suporta nelegiuirea.
Din fericire, acum 2000 de ani Isus, Fiul lui Dumnezeu S-a întrupat într-o fecioară. Fiul lui Dumnezeu dat este cel mai scump cadou din harul lui Dumnezeu care să ne scoată din pedeapsa morții și a iadului ci de a ne sfinți și a ne scoate din poporul acest păcătos.
Sângele Său este de un preț nespus, dat gratis omului dacă acesta vrea cu adevărat să fie credincios și să-L primească pe Isus în inima lui. Sângele acesta, prin el, se iartă păcatele, doar pe baza lui nu pe rugăciunea preotului.
Astfel Dumnezeu și-a arătat iubirea și mila Sa încânt a murit pentru creația Lui.
Rezolvarea este să vă cumpărați o biblie și să o citiți amândoi, acolo veți vedea mai mult decât ce am scris eu aici. Citiți Evanghelia după Ioan, de fapt toate cărțile bibliei.
Citiți-o fără vreo tradiție sau adăugare omenească fiindcă singura carte pe care ne-a dat-o Dumnezeu este Sf. Scriptură.
De acolo, Domnul să lucreze și să vă ajute să înțelegeți biblia și să vă pocăiți așa cum vrea Isus să faceți!
Pace!

| AliGab explică (pentru LOVW):

Nu are nicio treaba...suntem persoane religioase deci incercam sa il avem si pe Dumnezeu in viata noastra de fam.

| LOVW a răspuns (pentru AliGab):

Bine, îmi pare bine că vă înțelegeți bine, înafară de faza cu trecutul, dar:
( Ioan 3:16 ) Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul lui fiu, pentru ca oricine crede în el să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ar fi frumos să studiezi cu atenție această vorbă a lui Isus