| MeGustaSiempreTu a întrebat:

Buna tpu.Nu stiu ce sa mai fac..Prietenul meu a inceput sa se enerveze extrem de rapid, daca incerc sa-l trezesc se enerveaza, daca ma supar pe el pentru ca a tipat la mine se enerveaza.Nu stiu ce sa mai fac.Imi ajunge ca tipa 2 psihopati la mine acasa ..Nu stiu ce sa-i spun.Nici eu nu sunt o fire prea calma, dar nu pot sa tip si eu la el pentru ca după se enerveaza si mai tare si nu ajungem la niciun punct comun.Pot spune ca el este singura persoana la care nu am tipat niciodata... Daca tipa la mine, ma duc in cealalta camera, imi iau o tigara si plang..Nu stiu ce sa fac..Il iubesc mult de tot. avem 3 ani jumatate impreuna dar nu stiu ce l-a apucat.Ce imi sugerati sa fac?

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Buna,

Pai singurul lucru care imi vine in cap, e comunicarea. Indiferent cat de stresat s-ar simti si ce probleme ar avea, nu e ok sa tipe la tine.
Iar ca sfat(logic, nu? ) : Vorbeste cu el. Prinde-l intr-un moment mai calm, si explica-i, asa cum esti tu: adica, afectata de situatie, ca nu e ok ce face. Ca nu intelegi de ce si ca vrei sa se opreasca, incepe discutia cu calm maxim, si da, arata-te afectata pentru ca esti si nu trebuie sa ascunzi asta.

Daca tine la tine cu adevarat, o sa incerce sa se remedieze, daca nu- plateste-i cu acceasi moneda si vezi ce se intampla. Desi nu e cea mai ok atitudine pe care o poti abroda, cu unele persoane, este necesar. Pentru a putea sa se puna in locul tau!

Eu nu cred in totalitate ca ii s-a luat de tine, poate chiar are o perioada cand are nevoie de linistie, sa fie el cu el- dar repet, asta nu e o scuza. Vorbesc din experienta, bine, alta situatie-dar rezultatul a fost in favoarea mea happy

Succes si capul sus.
Totul are o rezolvare.

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Se apropie despartirea.Nu are rost sa te chinuiesti.Sunt atatia baieti buni si civilizati pe lumea asta.

| relian a răspuns:

Cum a spus cineva pe aici se apropie despartirea, prietenul tau vrea pe altcineva, chiar daca nu are vrea sa fie singur sa isi gaseasca alta.Cam dur suna dar asta e adevaru.Atunci cand ceva nu-ti mai place si nu ai motive sa pleci te porti ceva in genul in care se poarta iubitu tau.Acum depinde de fiecare, altii pur si simplu vin siti zic gata s-a terminat, altii mai asteapta sa vada daca gasesc ceva, iar daca nu stau in continuare unde sunt ca doara nor sta singuri pe uscat nu? Altii stiu si eu ce mai fac.Deci ce bine nu-i oricum, cam asta e ideea

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa descoperi motivul pentru care el se enerveaza. Eu nu as trai cu un om care se enerveaza usor. Daca la inceput nu facea asta, atunci poate fi un semn ca si-a gasit pe altcineva si nu stie cum sa scape de tine.
Iar daca nu este asa, atunci el trebuie sa stie ca daca nu va lupta cu defectele lui de caracter, atunci va trebui sa traiasca singur in padure si nu in mijlocul oamenilor.

| danay72 a răspuns:

Trebuie sa discutati despre faptul de a invata sa comunicați fără sa țipați și jigniți. De fapt aceasta este o dovada de respect profund și iubire. Iubirea nu se irită, este îndelung răbdătoare și buna.

| untu a răspuns:

Spune-i prietenului tau sa se culce mai devreme cam in jurul orei 22:00 si sa poata scula la timp odihnit! Lasa-l sa doarma, nu-l mai trezi, la micul dejun sa nu mai dai cafea temporar (sa dai numai cafea INKA sau o cana de ceai de tei)! sa mai dai din cand in cand o pastila de NERVOCALMIN sau PERSEDON inainte de culcare!

| xerxes1 a răspuns:

Daca ar fi tinut la tine din tot sufletul, nu ar fi tipat la tine niciodata.
I-ai permis prea multe, iar acum este greu ca castigi terenul pierdut.

| PersonajFictiv a răspuns:

Are o problema.
Vorbeste cu el ce problema are, daca zice ca " nu am nimic " minte.
Un om care nu are probleme nu face asa.
Incearca sa iti dai seama ce problema are daca nu vrea sa iti spuna el.

| PersonajFictiv a răspuns:

Sau e ceva in relatie care nu-i mai convine, il supara ceva ori in relatia cu tine, ori in relatia cu parintii - poate fii si asta, ori in relatia cu un prieten, etc.
Am zis "problema", pot fii multe variante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paraseste-l tu inainte sa fie prea tarziu pentru tine.
Iti dai seama ca e o relatie fara viitor dar totusi nu te poti desprinde.
Nu mai simte nimic pentru tine si ar vrea sa va despartiti, dar ii este teama sa faca el acest pas. Asa ca te trateaza neadecvat in speranta ca poate ii vei propune tu sa terminati relatia.

| nda a răspuns:

E de mult problema asta? poate are o perioada mai proasta, are ceva probleme pe cap de care tu nu sti. sau poate sa fie influentat de cineva... n-ai de unde sa stii daca nu vorbesti cu el.
incearca sa vorbesti cu el si sa afli de unde vine starea asta a lui.
nici sa taci si sa inghiti nu e bine pentru ca ajungi sa fii tu cea pe care isi va varsa el nervii de fiecare data.

| Dumbi a răspuns:

Parintii tai sunt psihopati?laughing Stii ce inseamna psihopat? Crezi ca tu nu esti de vina de tipa la tine? Ar fii bine sa te gandesti si tu, poate ai putin din vina ca tipa la tine, poate ca ar trebui sa iti schimbi si tu comportamentul, sa iti intelegi parintii, putina treaba prin casa nu strica, si te vor intelege mult mai mult. Stiu cum e, si mama cu tata se iau de sor'mea ca iese nonstop cu prietenul, intr-un fel o inteleg, dar ii inteleg si pe ei, ii vor binele nu sa nu sufere mai tarziu…
Vorbesti cu prietenul tau, si intreaba-l de ce tipa mereu la tine, poate poti sa il ajuti. Si incearca sa nu mai lasi asa mult de la tine, daca vei tine si tu pasul cu el, poate relatia o sa continuie, si voi o sa fiti impreuna mult mai mult timp. happy

| immaBeast a răspuns:

Bun, hai sa o luam cu inceputul.
" Prietenul meu a inceput sa se enerveze extrem de rapid "
[ a inceput ] - deci inainte nu era asa, inainte era mai ok omul, nu se enerva asa des, nu tipa la tine, de la un timp de vreme [ a inceput ] el sa aiba iesiri din astea necontrolate din motive...penibile, ca il trezesti din somn etc.
De ce face asta? O face pentru ca si-a cam pierdut interesul fata de tine, intelegi?
Nu mai este " ca la inceput " cu iubire, cu chestii din alea siropoase.
Acum pentru el nu esti decat o persoana enervanta, cum faci ceva, cum se enerveaza, tipa la tine, nu prea iti suporta lucrurile pe care le faci cand esti pe langa el.

" Nu stiu ce sa-i spun.Nici eu nu sunt o fire prea calma, dar nu pot sa tip si eu la el pentru ca după se enerveaza si mai tare si nu ajungem la niciun punct comun "
[ Nici eu nu sunt o fire prea calma ] - Pai...de ce? Daca vezi ca nu prea ai ce discuta cu omul, si doar nervi are in cap, de ce nu incerci tu sa fii altfel?
Cand se calmeaza discuta serios cu el, de ce face asta, cum puteti rezolva problema asta, ce ar trebui sa faci sa se schimbe lucrurile.

" Il iubesc mult de tot "
Da...il iubesti, multe fete / femei iubesc un ipocrit din asta care nu stie sa aprecieze si sa tina la persoana de langa el, sa o respecte.
" Avem 3 ani si jumatate impreuna "
Si?! Asta inseamna ca trebuie sa stai in continuare langa el sa-si bata joc de tine?
Iti sugerez ce am scris si mai sus, cand il prinzi in toane bune discuta cu el serios, comunicarea este cea mai importanta intr-o relatie, nu tipetele si nervii.
Daca vrea sa inteleaga, daca nu...eu zic sa te gandesti pe viitor sa-l lasi pe baiat in pace cu nervii lui.
Ca...astazi se enerveaza pe tine, maine zbiara la tine, poimaine iti da o palma...si tot asa.
AI GRIJA DE TINE IN VIATA, RESPECTA-TE, NU TE LASA CALCATA IN PICIOARE DE NIMENI, NICIODATA!

| EllyQueen21 a răspuns:

Încearcă să te calmezi.
Acordă-i puțin timp şi lasă-l să se odihnească.Vei vedea că va fi bine.