| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu cum sa încep dar as vrea sa primesc câteva sfaturi de la voi în legătură relației cu parintii mei. În primul rand eu sunt o persoana retrasa și anxioasa, nu reușesc sa îmi fac prieteni și sa ma adaptez și cred ca asta e din vina părinților mei pentru ca de mica m-au ținut închisa în casa și mi-au pus reguli, asa cum o fac și acum (am uitat sa menționez ca am 16 ani și sunt fata). Tata este foarte sever cu mine, odată când a aflat ca vorbesc cu un băiat m-a bătut pana m-a umplut de sânge și de nenumărate ori m-a bătut chiar și din nimic. Vi se pare normal sa ma bata asa? Putea sa îmi vorbească frumos sau sa îmi interzică sa mai vorbesc cu el pentru ca nu tot se rezolva prin bătaie. Mereu dacă merg pana la magazin sau undeva ma urmărește și îmi zice ca dacă ma prinde cu vreunul îmi rupe gatul. Seara îmi este interzis sa ies din casa, doar pana în ora 5 am voie și atunci nu mai mult de jumate de ora și dacă nu le răspund ma înjura și fac mare scandal. Îmi interzic sa ies cu prietenii (am 2-3 prietene și despre alea zice ca sunt niște jegoase și niște vagaboante și dacă ma prind în compania lor îmi iau bătaie, dar ele nu sunt asa cum cred ei, sunt niște fete de treaba cu care ma înțeleg foarte bine dar ei mereu ii critica pe toți și nimic nu e bun la ei. Mama m-a face mutalauca, autista și îmi zice ca trăiesc în lumea mea, ca sunt o vaca proasta etc., ca eu ies din casa sa ma expun ca vreau f*****a și rapita(doar pentru alea 20 de min care ies poate nici atunci). Dar ce vrea sa fac sa stau ca la pușcărie, sa stau închisa în cușcă? Când încerc sa le explic ei mereu ma contrazic și își fac dreptate și dacă le comentez mult ma iau la bătaie. Mama mereu m-a descurajat și m-a jignit, ca nu sunt sociabila, ca am retard, ca voi ajunge o curva, ca nu sunt bună la nimic, ca dacă nu învăț la școală voi ajunge la produs (am note la școală de la 7 în sus). Aceste jigniri ale ei m-au făcut sa îmi pierd încrederea în mine și de asta sunt asa, de mica m-au terorizat și m-au bătut și când ies în lume stau ca speriata, pentru ca de mica nu am putut sa comunic. Când vede ca m-a machiez gata "știi tu cine își face buzele asa, vrei și tu ca ele sa fii?".În seara asta m-au cautat niște fete la poarta și asa de tare m-au certat, ca de ce vin alea la poarta și etc. Apropo, la ora 9 telefonul îmi este luat. Simt ca deja nu mai rezist, îmi vine mereu sa fug de acasă și va rog sa nu ma criticați ca nu exagerez cu nimic și nu vreau sa aud de genul "asculta de părinți ca e bine" ca prea mult ma sufoca și e insuportabil, am și eu libertatea mea. Va rog sa îmi spuneți ce sa fac cu ei sa nu mai ma tina din scurt pentru ca am 16 ani, nu 3 ani, nu am reușit niciodată sa ii fac sa înțeleaga, ca dacă le spun ceva zic "Dar ce tu ești de capul tău?". Va rog sa îmi dați niște sfaturi, dar fara jigniri sau altele...

18 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Anxietatea socială se trateaza psihiatric si psihoterapeutic. Doar asa rezolvi o traumă psihologică.

| Nemessys a răspuns:

Singura solutie si fa-o cu toata increderea este : telefomnul copilului.

Suna, pentru ca la capul firului o sa se afle mereu oameni specializati cu asa ceva de ani de zile, care au mai vorbit si ajutat cu copii care aveau situatii foarte asemanatoare cu ale tale. Aici pe TPU mai mult ai venit ca sa te descarci, dar daca vrei sa rezolvi problema si sa te simti mai bine, atunci contacteaza-i. De asemenea la scoala poti apela si la psihologul scolii. Si da, lucrurile astea se pot face fara ca parintii tai sa afle ceva.

Nr de telefon : 116 111

| Andreea1778 a răspuns (pentru Nemessys):

Cum adică sa nu afle?

| Nemessys a răspuns (pentru Andreea1778):

Ma gandesc ca daca ei ar afla ca ai apelat la psiholog sau telefonul copilului pentru a cere ajutor, te-ar crede nebuna. Cand de fapt, ei sunt cu capul (scuza-mi expresia).

De asta-ti zic. sa nu-ti fie frica sa apelezi deoarece, ceea ce o sa vorbiti voi, o sa ramana confidential. Cei de la telefonul copilului nu o sa iti ceara date... cum te numesti, cati ani ai, de unde esti, adresa. etc. Deci sa nu ai frica ca o sa te trezesti cu ei la usa. Zic asta deoarece am mai sfatuit alti adolescenti cu probleme asemanatoare si nu apelau sau nu cereau ajutor tocmai de frica asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| Mogiojojo a răspuns:

Asteapta sa faci 18 ani si pleaca de acasa, du-te in chirie; si inainte sa pleci arata-i mamei ta degetul din mijloc si spune-i: acum nu mai sunt la keremul tau, vaco.

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Buna,te inteleg perfect! Eu zic sa te duci la consilierul scolii daca ai, sa comunici asta dirigintelui, sau dirigintei, nu e normal asa ceva, se poarta de parca ei ar fi sefi iar tu sclava! Te rog fii puternica si vb despre asta cu profesor, daca te mai bat te duci la politie! Te rog nu mai sta asa! E viata ta si nu meriti sa fii batjocorita!
Eu am o situatie asemanatoare! Nici chiar atat de rau dar pe aproape! Iar la mine din ferecire s au potolit, aveam la un moment dat ganduri nu tocmai potrivite de aia zic! Mai bine faci ceva chiar daca e greu! Nu ajunge ca mine sa fii le aproape de o decizie nu tocmai buna pentru tine! Daca ai un profesor ok, o ruda, ceva sa te sfatuiasca! Nu accepta asta! Stiu ca nu ai ce sa faci ca esti pe banii lor! Si stiu ca e cam imposibil sa te descurci! Dar nici asa nu poti sta! Te rog mult sa te gandesti bine si sa faci ceva!
Nici cu altcineva nu cred ca merge sa vb pentru ca presupun ca ar reactiona urat!
E destul de fragil subiectul! zic sa vb du dirigu!
Parintii tai trebuie sa inteleaga ca nu sunt in evul mediu, ca tu esti un copil bun! Nimeni nu merita asta! poate ei nu constientizeaza cat de rau iti fac...
Poate si ei tot asa au fost crescuti...
Ma doare sufletul cand vad asemenea specimene de " parinti"
In fine..gandeste te la ce ti am spus...
Repet stiu ca e greu dar asta te va face o persoama puternica! schimba tu ceva!
Bafta si putere!

| Andreea1778 a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Mulțumesc, dar nu ii pot spune dirigintei pentru ca de la ea va afla toată clasa și mă fac de rușine, ea nu știe sa tina un secret

| Andreea1778 a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Și asta cu "numai trăiesc in Evul Mediu le spun mereu" dar ei zic "dar ce vrei sa te las sa te destrabalezi, sa ajungi o drogata și tot asa..." deci clar nu are rost sa discut cu ei.

| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru Andreea1778):

Off.
Doamne...

| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru Andreea1778):

Nu e de stat cu ei!
Ori la psiholog ori la telefonul copilului, cum spunea cineva pe aici!
Stiu ca e greu dar tu trebuie sa faci ceva! Stiu ca iti e greu dar nu ar trebui lasate in libertate asemenea tipuri de " oameni"
Fii puternica!
Poate totusi ai un aliat, macar sa ai unde sa te duci daca te hotarasti sa nu mai stai cu ei...
Si nu fugi! Vb cu cineva mai ok sa te tina un pic pana prinzi si tu radacini! Ajuti si tu prin casa, doar sa nu mai stai acolo.
Si ii spui sa vb cu ei sa stea la ea...
O matusa, bunica, verisoara, ceva... si oricum iti trebuie vizita la psiholog nu e deloc usor prin ce treci

| Andreea1778 a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Ii spun mătușei dar ea îmi spune ca asculta de ei ca îți vor binele... Știu ca nu e bine sa stau cu ei dar nu am unde sa merg...

| Andreea1778 a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Atât timp cât sunt minora nu pot pleca nicăieri abia când voi împlini 18 ani atunci nu ma vor mai comanda ei ca pot pleca unde vreau și fără acordul lor

| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru Andreea1778):

"Asculta de ei... ca iti vor binele"
Un bine enorm! Sa fii chinuit! Doamne nu e nimeni mai intelegator sau mai normal, nu vreau sa sune a jignire dar, sunt prea de tot!

| Mariarobertina300000000 a răspuns (pentru Andreea1778):

Nu ai cum sa mai stai acolo! Nu e asta solutia! Vrei sa o iei si tu pe campii din cauza lor? Mai stiu eu una care a stat cu mainile in san si acum sta si cu frica in sab...nu face ca mine! Fii tu mai curajoasa

| Andreea1778 a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Ei nu vor sa înțeleagă ca am crescut și nu sunt un copil de 3 ani, vreau și eu mai multa libertate ca stau ca la pușcărie și înnebunesc pe zi ce trece în casa asta

| Andreea1778 a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Și acum sincer din partea mamei nu am auzit odată un cuvânt bun, din prostanca, retardata, mutalauca, vagaboanta nu m-a scos niciodată.