| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu daca aceasta este categoria potrivita sau nu; dar de un an-2 am o mica problemică: am implinit 13 ani in 9 ianuarie si sunt destul de dezvoltată. Am decis sa incep si eu sa ma epilez asa cum am auzit ca fac si altii, insa mai inainte am intrebat-o pe mama (cu greu) deoarece ea e cea mai buna prietena pentru o fata (chiar si daca exista BFF-uri dar mna) si pentru ca am crezut ca se va supara daca va afla ca ma epilez si nu i-am spus.Am vazut foarte multe comentarii pe TPU si pe Youtube care spuneau asta. Dar de fiecare data cand o intreb ea spune ca nu pentru ca apoi va creste mai mult. Nu stiu nici eu de ce nu se gandeste ca oricum creste si ca daca ajunge la o anumita lungime vor cadea. Ce ziceti? Sa o rog frumos pana e de acord? Sau sa fac totul singura si sa sper ca nu se va supara?

Răspuns Câştigător
| Totenkampf a răspuns:

Nota "micilor savanți"? Ce operă de doctorat faci aici, exceptând faptul că aprobi un alt individ frustrat pare-mi-se. Mai citezi și un fan al lui Caragiale după stilul în care a spus-o, Caragiale promovând demagogia frazeologică prin operele sale semidocte pe care bat pariu că le apreciezi.

Nu realizezi totuși că este o fată de 13 ani, care se preocupă de schimbările atât fizice cât și psihice. Ați putea să-i oferiți un răspuns în loc să vă apreciați unul pe altul ca 2 sectanți. Are un mic refugiu pe internet, și știi de ce? Pentru că internetul (în prezent) permite propagarea liberă a informațiilor. Foarte bine că se informează și că are curiozități. Știința este însăși puterea.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mama ta are dreptate. Oricum te vei epila. Dar cu cat incepi mai devreme cu atat vei avea mai mult de munca mai tarziu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu vad nici un motiv pentru care te-ai epila acum, cand inca esti fetita mica si nu ai par care sa te incomodeze, sau inestetic, pentru partidele de sex.
Incearca sa asculti de mama, ca nu-ti vrea raul!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Stii ce naspa e sa iti cada parul din zona aia?

| mihai69 a răspuns:

Nu e adevărat că se îndesește, dimpotrivă.
Teoretic, nu ar avea de ce să se supere dacă o faci, e corpul tău până la urmă...

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Ms!

| Plato a răspuns:

Cu ce te deranjeaza?
Eu, daca as fi in locul tau, as incerca sa fac ceva sa nu mai scriu "desvoltata". Ce ti-a facut bietul "z"?

| ywar a răspuns (pentru Plato):

Ca sa raman in nota micilor savanti - citez din dr. costi costita - "ce agramaticalitati e domne' astea!"
Vai de ei! Ma intreb ce le pot spune parintii la varsta intrebarilor dar si la momentul la care va veni timpul sa-si ia zborul din cuib. Ma gandesc cu groaza ce viitori parinti vor fi acesti copii.

| anonim_4396 explică (pentru Totenkampf):

Nu credeam ca o sa raspunzi! Si mersi ca imi iei apararea

| Totenkampf a răspuns (pentru ywar):

Nota "micilor savanți"? Ce operă de doctorat faci aici, exceptând faptul că aprobi un alt individ frustrat pare-mi-se. Mai citezi și un fan al lui Caragiale după stilul în care a spus-o, Caragiale promovând demagogia frazeologică prin operele sale semidocte pe care bat pariu că le apreciezi.

Nu realizezi totuși că este o fată de 13 ani, care se preocupă de schimbările atât fizice cât și psihice. Ați putea să-i oferiți un răspuns în loc să vă apreciați unul pe altul ca 2 sectanți. Are un mic refugiu pe internet, și știi de ce? Pentru că internetul (în prezent) permite propagarea liberă a informațiilor. Foarte bine că se informează și că are curiozități. Știința este însăși puterea.

| Irinel15123532 a răspuns:

Ai 50 de ani de acum inainte sa o tot faci, nu vad nici o graba, totusi la 13 ani nu stiu ce par des ai putea sa ai, dar ma rog, poate depinde de organism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai 13 ani... esti micuta

| Rd79 a răspuns:

Parul nu va creste mai des daca te epilezi. Ce metoda vrei sa folosesti? Ceara? Lama? Crema?

Si de ce? Vrei sa iti arati pasarica cuiva? Ca daca nu, ce sens are?

| Alegeo a răspuns:

Nu e nimic rau, imi aduc aminte ca eram cam de o varsta cu tine si eu nu ma depilasem niciodata si aveam cateva fire pe picioare, fiind vara se vedeu.
Eram cu un grup de prieteni si am vazut, ori mi s-a parut mie ca un baiat se uita la picioarele mele si ma simteam super incomod.De atunci m-am decis sa ma epilez.
Daca te face sa te simti mai bine fa-o, e vorba de igiena si de imaginea ta. Ori acum ori mai tarziu tot aia e.