| divant a întrebat:

Nu ştiu daca aici trebuia să încadrez această întrebare dar altundeva nu stiu unde. Deci. Tătăl meu este băutor, în ultima vreme începuse sa bea ceaiuri si apa dar acum iar s-a apucat si nu stiu ce sa fac. Simt ca mor cand il vad cum se comporta si vorbeste dar eu am doar 14 ani si nu pot face nimic sa-l opresc si nici mama nu poate. Ma puteti ajuta? Ce as putea face sa... ori pun ceva in bătură(ziceti-mi voi ce sa pun, sa nu aibă gust si culoare) ori ce sa fac? In 4 ani absolv liceu si as putea pleca de acasa. Dar pana atunci? Daca se mai intampla? Vreau va rog idei. Nu vreau idei cu big grinu-te la un consultant de familie sau ceva de genul ca nu se va intampla. Vreau multe idei va rog. Sunt disperat sa am si eu o viata buna eu si mama mea crying((

Răspuns Apreciat de Editori
| untu a răspuns:

Vorbeste mai intai cu tatal tau cand este treaz,spune-i ce nevoie de ajutor si ce trebuie sa fac ca sa nu mai bea alcool si sa se impace cu mama ta si cu tine! Trebuie vointa si putere, daca vrea sa renunte la alcool, sa mearga la sedinte de consiliere psihologica sau sedinte de psihanalize, deci o vorba buna si dulce poate rezolva orice! Terapia ocupationala prin munca ar fi binevenita pentru orice bolnav! Mai trebuie sa vorbesti cu un preot bun si sa vedeti ce va spune pentru vindecare prin rugaciune! Exista terapie de vindecare prin rugaciune la biserica si acasa, dar te poti ruga si tu pentru binele si sanatatea tatalui tau! Dar poate sa faca si tatal tau tratamente cu Antialcool Plant si AlcoolStop, doar cu vointa lui de a scapa de viciu necurat! Insanatosire grabnica tatalui tau!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca locuinta e pe numele lui nul puteti da afara din casa, va mutati voi la bunicii tai parintii lu mata

| divant explică (pentru mgtow):

Nu m-as muta. Si cred ca eu sunt singurul cel mai nervos când il vad asa...
As vrea sa se oprească cumva sau sa ii pun ceva inbăutură sa adoarmă instant si mult

| pisoias a răspuns:

Ceea ce vrei tu nu e nici moral si nici legal.Singurul sfat pe care il primesti este ca impreuna cu mama ta sa plecati din locuinta.

| sabin89 a răspuns:

"In 4 ani absolv liceu si as putea pleca de acasa. Dar pana atunci? Daca se mai intampla?"
Din felul cum pui tu problema (daca se mai intampla?), rezulta ca nu se intampla frecvent. Tu te intrebi ce sa faci daca o sa se mai intample. Mai spui ca un timp a baut doar ceaiuri si apa. De aici se vede ca ceva vointa are. E constient si el; si incearca alternative; trebuie apreciat asta si incurajat, nu blamat si ocarat. Una peste alta, mie mi se pare ca tu exagerezi acolo, doar cu scopul sa ne impresionezi pe noi, ca ce probleme grele ai tu. Stai calm si incercati sa-l ajutati; are si el o slabiciune, care poate fi tinuta sub control, mai ales daca beneficiaza si de un sprijin din partea voastra.

| danay72 a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Mama ta cu siguranță discuta cu el. Concentrează-te asupra aspectelor sale pozitive și gandeste-te la ele atunci când te supăra. Din nefericire, viata altora nu o putem controla, ce seamănă omul aceea va și secera.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna!

Ideea aceasta de a pune ceva in bautura am auzit-o la o cunostinta, care zicea ca exista nu stiu ce chestie care da consumatorului senzatie de greata de fiecare data cand bea alcool. Poti cauta pe internet treaba asta.

Eu am fost cam in aceeasi situatie, la mine fiind mama asa, tata doar ocazional. Pana nu ii spui pe sleau ce simti si cu putin tupeu, nu se schimba nimic. Depinde si cum reactioneaza tatal tau, daca e violent..etc.

Tine minte, ce nu te omoara, te face mai puternic! Rezista si tu inca putin si dupa, cand devii major fa ce crezi de cuviinta ca e bine pentru tine si mama ta.

| divant explică (pentru GoldenZenith):

Poți sa imi spui/dai un link pentru ce ziceai de pus in apa care iti crează greață?
Ms pentru sfat si chiar o sa fac asta mai ca 4-5 ani sunt destui de mulți si mna. sa nu se agraveze sau ceva. sa se diminueze

| GoldenZenith a răspuns (pentru divant):

Http://www.pcfarm.ro/......alcoolului

E o chestie avizata. Mergi la o farmacie si intreaba totusi pentru a stii daca e ok, desi am inteles ca e naturist. Eu nu am folosit, de ce sa te mint, pentru ca nu mi-am batut capul si eram prea micuta sa ma gandesc la asa ceva.

Inca o data, multa rabdare iti doresc si ai sa vezi ca viata nu e asa de urata. Te inteleg perfect. Intreaba farmacistul si vezi ce si cum. Zi buna!

| Nilsson a răspuns:

Sa nu faci prostia sa ii pui ceva in bautura!

Poti sa il omori, nu poti avea incredere in substantele care se comercializeaza pe internet, pot fi foarte periculoase, mai ales in combinatie cu alcoolul.

Nu stiu ce sfat pot sa-ti dau, cred ca ar trebui luat in calcul divortul in situatia de fata, daca puteti sa va intretineti tu si cu mama ta. Nu cred ca are rost sa iti traiesti adolescenta in scandaluri daca tatal tau nu mai are nicio sansa de reabilitare.

Mai incercati totusi sa discutati cu el, poate si cu parintii lui, daca mai traiesc, poate au si ei o influenta mai mare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AdrianDanezu69 a răspuns:

Pune mana pe lopata si da-i in freza

| divant explică (pentru AdrianDanezu69):

Ceva mai realistic si legal? happy