| CelebraAnonima a întrebat:

Buna, TPU! O fata de 17 ani se poate muta împreună cu prietenul ei, legal vorbind?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate muta dar parintii pot incepe un proces prin care sa solicite reintoarcerea fetei la domiciliul lor.
Si nu recomand mutarea, nu se stie cat va tine si nici daca exista conditii bune pentru fata, mai ales daca este eleva.

| Violleta2022 a răspuns:

Legal, nu!
Este minora si are nevoie de acordul parintilor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legal, nu.

| Andreeush a răspuns:

Nu!
Până nu împlinește vârsta de 18 ani e minoră, ceea ce înseamnă că e în grija părinților.

| Frank51 a răspuns:

Din punct de vedere legal 100% cu certitudine, garantat NU. Daca va mananca acolo jos atat de tare o puteti face fara sa incepeti un scandal aiurea.

| Plato a răspuns:

Nu, normal ca nu. Pana la 18 ani, tot ce faci necesita acordul parintilor.

| ziftode a răspuns:

Daca parintii nu sunt de acord legea e de partea lor!
daca sunt de acord, atunci da

deci, daca vrei sa pleci de acasa, atunci mai bine astepti pana implinesti 18, altfel el s-ar putea alege cu dosar penal

| denisTiky a răspuns:

Nu pentru ca nu a implinit inca 18 ani...desi generatiile de azi se muta impreuna si pe la 14 ani si nu le spune nimeni nimic.(=

Dar oricum nu ii va intreba nimeni niciodata de ce stau impreuna, sau ce varsta are, sau cu cine sta, etc.

Apropo, se poate sa existe posibilitatea ca baiatul cu care sta fata sa fie mai mare ca ea si sa creada lumea ca e ceva pedofil(daca are peste 35-40 de ani)

| Stropdeploaie a răspuns:

Da!

| CelebraAnonima explică (pentru Stropdeploaie):

De unde stii ca da? Daca majoritatea spun că nu?

| Rd79 a răspuns:

De la 16 ani da, nu te pot lua parintii fara ordin judecatoresc.

| DOOOPX a răspuns:

Legal vorbind nu, dar așa poate sta nu e nici o problema.

| Zuse a răspuns:

Nu

| Aliveralovera123 a răspuns:

Legal nu, deoarece părinții ei ii pot da prietenul în judecată. Așteaptă un an si după aceea va puteti muta împreună fara probleme. Funda?

| stefytzab03 a răspuns:

Doar daca mai asteapta un an, altfel nu e legal, fiindca e minora

| Radu281 a răspuns:

Nu,deoarece e minora si pe iubitul ei il vor trage la raspundere poliotia