Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
O să trec direct la subiect. Într-un timp, aveam atacuri de panică la școală. Acum doi ani cred. Acum, am început să le am din nou. Vreau să spun ca de un an mă simt foarte abătută și tristă, am devenit mult mai puțin activă, am probleme cu somnul și cu mâncatul. Când aveam 9 ani, am vrut să mă sinucid de față cu mama mea. Am avut parte și de foarte mult bullying. Însă, dupa ce toată faza cu bullyingul s-a terminat, mama mea a început să mă neglijeze și să îi poarte mai multă grijă fratelui meu mai mic cu 6 ani decât mine; a început să mă abuzeze verbal. Mă jignește, înjosește, neglijează și umilește în fața celorlalți în fiecare zi. Acum un an am început să mă simt foarte rău, m-am gândit uneori să îmi iau viața, acum am început să mă tai. Nu mai suport toate astea și nu am pe nimeni să mă sprijine și să mă asculte. Prietenii m-au trădat, nu am pe nimeni. Până și tatăl meu mă abuzează emoțional, mereu îmi spune că este numai vina mea pentru că el se ceartă cu mama mea și mă jignește. În fiecare seară plâng și mereu pe ascuns, pentru că îmi este frică ca mama mă va găsi și va țipa la mine. Așa face mereu. Găsește mereu și cel mai mic motiv. Mă gândesc mereu că vreau să mă mut. De abia aștept să termin liceul să scap de ei, pentru ca îi urăsc din toata inima mea. Și nu exagerez, îmi asum ce spun, situația este mult mai rea decât vă povestesc. Aici spun totul pe scurt.
Aș vrea să am pe cineva cu care să vorbesc, precum un psiholog. Însă sunt sigură că dacă voi aduce vorba de asta, mama va începe să țipe la mine și se va enerva. Țipă mereu, în fiecare zi, și mă face în toate felurile.
Vreau doar să fiu fericită, dar îmi urăsc familia și cât timp voi trăi cu ei, nu voi putea fi fericită. Mă simt atât de singură. Vă rog ajutați-mă cu sfaturile voastre. Mulțumesc mult!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la TELEFONUL COPILULUI 116-111 - este gratis!

https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Anonima163333 a răspuns:

Hei! Imi pare rau sa-ti aud povestea. Daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, scrie-mi mie.
Pot sa-ti dau un sfat; INVATA, ca sa ajungi cineva si sa te poti muta de acasa.Stiu,stiu,e vacanta,dar mai citeste lectiile,fa exercitii.Ce clasa esti? In fine.
Acum ca-i vacanta si poate n-ai chef de tem, iesi cu prietenii si petrece-ti timpul cu persoanele dragi(gen bunici,unchi, verisori)in afara de familie.
Daca nu ai cu cine sa te vezi, gaseste-ti un hobby. Uite cateva idei
-plimba-te in parc, iesi la aer, te vei simti mai bine; B
-citeste
-scrie poezii
-uita-te la un serial
-picteaza
-fa un sport
-gateste
Sper ca ti-am fost de ajutor; B.

| LalescuMaria2000 a răspuns:

Vai! Imi pare foarte rau! Pare ca ai o viata foarte grea!
Iti recomad sa te calmezi putin, sa te linistesti si sa incerci sa vorbesti cu mama ta. Poate ca tipa mereu pentru ca este obosita, ca are multe probleme la lucru sa poate in relatia cu tatl tau.Incearca sa vorbiti, si daca nu se poate, atunci pentru a te simti mai bine iti recomad sa-ti gasesti o activitate gen:pictura, muzica, dansul, chiar si rugaciunea ajuta la relaxarea si bucuria sufleteasca.Este dificil sa nu ai pe nimeni cu care sa comunici sau sa te aline in momente grele, dar sa stii ca multi oameni s-au regasit in activiatile pe care le-am enumerat.
Incearca se le vorbesti parintilor, sa ii ajuti si sa inveti la scoala, caci doar educatia te va ajuta in viata.
Mult succes si nu uita:nu esti singura, cineva, acolo sus, te are in paza si te va ajuta.

| Anonimus107 a răspuns (pentru LalescuMaria2000):

Chiar ca! Rugaciunea e foarte folositoare!