| Furti a întrebat:

Buna TPU... Parintii mei au avut in seara asta o cearta foarte taioasa, foarte lunga si plina de reprosuri, e mult de citit asa ca daca nu sunteti genul care suporta sa citeasca mult am vrut doar sa va avertizez. Ca sa aveti idee ce fel de persoane sunt:

Mama este genul de persoana care actioneaza dupa sentimente, care nu sta, inainte de a spune ceva, sa judece si daca se simte ofensata in vreun fel poate ajunge sa faca mare tam-tam. In schimb isi arata intodeauna afectiunea fata de cei dragi. Desi stie ca nu are cine stie ce rol in neam, ea a reusit sa zdruncine legaturile, deja zdruncinate, dintre unele rude tinand partea cuiva care "era vinovat" dar ii era ei dragi... ma rog, ideea e ca a fost marginalizata mai de toti deoarece nu trebuia sa intervina in problemele altora. Ea se bazeaza mult pe instinct si pe sentimente dupa cum am mai spus.

Tata este genul de persoana cerebrala, care actioneaza in mod rational, este foarte calculat, intodeauna vorbeste la momentul potrivit si stie cand sa taca. El este genul de persoana care nu-si arata sentimentele...ca sa intelegeti, va dau un exemplu: El nu mi-a spus "Te iubesc" pana acum de mai mult de 20-30 de ori dar stiu foarte bine ca o face... e o fire mai rece cand vine vorba de iubire; pana si bunica(mama lui) i-a spus la varsta ei "este prima data cand ma pupi". O singura data l-am vazut plangand si anume cand a aflat ca bunicul meu murise, in rest deloc. Tot un lucru pe care l-as spune e ca pana la varsta mea nu a ridicat niciodata mana la mine, si nu, tata nu a batut-o vreodata pe mama. El a avut o copilarie mai nefericita, mama lui se despartise de tatal sau cand era mai mic si a crescut alaturi de o mama vitrega care nu il iubea si care il batea/pedepsea destul de des din cate stiu. Timp de 20 de ani el a lucrat din greu, iar odata la trei zile statea pana la 16 ore la serviciu, din propria-i initiativa pentru a face rost de bani pentru casa (familie), pana si in concedii isi gasea un loc de munca unde lucra aproape zilnic.

In seara asta, la putin timp dupa ce tata a venit de la serviciu, mama s-a plans ca tata nu ii ofera acea dragoste de care fiecare femeie are nevoie. Are dreptate, dupa cum am spus, tata nu este foarte afectuos... cred ca din cauza faptului ca lucreaza prea mult, mereu se intoarce obosit de la munca (am uitat sa mentionez ca face naveta pana la Bucuresti si inapoi) iar timpul pe care il are liber il foloseste pentru a se odihni. Presupun ca si stresul atator ore de munca de-a lungul celor 20 de ani l-au facut sa-si piarda sensibilitatea... numai daca nu tine intr-adevar totul in el.
Dupa ce tata i-a spus mamei ca asa este el, ca nu se poate schimba, a inceput sa-i reproseze ca de cand nu mai munceste neglijeaza casa si indatoririle ei... spunandu-i ca atunci cand lucra acorda mai mare interes curateniei, gatitului etc. Mama s-a simtit atacata asa ca i-a reprosat ca nu are cum sa faca lucrurile bine daca nu se simte implinita, ca nu-i mai suporta raceala si ca vrea o schimbare. Nici eu nu mai stiu cum, dar discutia a degenerat in ceva si mai rau, au inceput sa se rasteasca unul la altul, tata reprosandu-i ca cu atitudinea asta cu care a starnit certuri in neamul ei nu are sa iasa nimic bun, ba facand o compartie intre neamul ei si al lui "i-ai auzit vreodata pe ai mei vorbind in felul asta -***-, pai asa se vorbeste la voi in neam?!" Tata avea si el dreptate la randul lui, mama actioneaza intr-adevar necugetat si s-a implicat in unele certuri pe care nu ea trebuia sa le poarte, ajungand sa fie insultata chiar de catre proprii ei parinti.
Tata: "Hai sa incetam odata, nu te gandesti si tu la copilul ala? Sa asculte, el, la discutile noastre, sa-i faci tu capul mare, cum crezi ca s-o simti?!"
Mama, enervata la culme de acuzatia lui tata: "Lasa-l ca e destul de mare si intelege foarte bine!"
Ascultand a fost un moment in care, singur la mine in camera, am simtit ca vreau sa ma ascund dupa ceva. Nu aveam cum sa intervin in discutia lor. Daca i-as fi rugat in momentul ala sa inceteze, cred ca mi-ar fi spus sa nu ma bag si sa ma duc inapoi in dormitor sau ar fi fost pe moment miscati de interventia mea si s-ar fi oprit pentru putin ca apoi sa continuie.
Discutia a continuat pana ce am luat cina. Era o atmosfera foarte tensionata iar discutia a izbugnit din nou, cei doi incepand din nou sa-si reproseze lucruri, pana ce la un moment dat mama m-a intrebat pe mine "Pana acum de cate ori ti-a spus tactu' ca te iubeste?!", nu voiam sa incurajez cearta asa ca in momentul ala m-am ridicat de la masa si am spus "Sarut mana pentru masa", tata: "Sa-ti fie de bine!" si m-am refugiat din nou in dormitor. Discutia a continuat pana si dupa masa iar intr-un tarziu amandoi s-au oprit.

Dupa, amandoi au venit pe rand la mine in dormitor, fiecare cu o ceasca de ceai, intrucat eram racit... voiau sa se asigure ca sunt bine, iar fetele lor erau ceva de genul "Nu voiam ca toate astea sa se intample, ne cerem scuze."

Imi este foarte teama, ca orice copil, ca din astfel de certuri sa nu se ajunga la despartire... intrucat ei chiar vorbira despre asta dar nu o spusera chiar pe fata ci mai de graba ceva de genu: "daca nu sunt indeajuns de bun/a pentru tine, du-te si cauta-ti pe cineva care sa fie cum vrei tu!".

Credeti ca este ceva ce as putea face, nu stiu, orice ca sa-i fac sa nu se mai certe in halul asta? Stiu ca sunt doar copilul care nu are nici o putere si ca in mare parte totul depinde de ei, dar... nu stiu, cand se cearta, sa incerc sa-mi fac totusi prezenta si sa-i rog sa inceteze? nu prea-mi place sa fac pe victima si sa par copilul care sufera cumplit, chiar daca asa e... mai mult sau mai putin. Aveti vreo sugestie?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
In aceasta discutie/cearta fiecare are dreptatea lui... dreptatea sotului ca sotia are un carecter si un limbaj mai libertin, iar sotia ca sotul ei o neglijeaza, ceea ce pentru ea pare a fi o indiferenta a sotului fata de ea si crezand ca poate sotul are o alta persoana...
Esti destul de marisor si ai putea sa vorbesti cu mama ta, sa o ajuti cat poti la treburile casnice, vorbeste cu ei si explica-le ca ai nevoie de dragostea ambilor parinti si ca certurile nu isi au rostul.
Incearca sa le explici ca la varsta pe care o ai, nu iti fac bine certurile lor si nici un exemplu bun nu iti da..vezi ce au de zis in apararea lor si poate faci o minune cu ei.
O zi frumoasa sa aihappy

8 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Nu se despart...ai mei se cearta mai rau si mai des decat ai tai si cand am vorbit cu mama despre asta a zis ca nici nu se gandeste sa il lase.Si nu, nu ai ce sa faci...dar macar stii ca nu se vor desparti

| geoka23 a răspuns:

Nuti face griji draga/ule parintii cate o data au nevoie de eliberare, si se cerata.In corp acumulezi o tensiune care nu o poti stapani, si la primul glas care-l auzi te dezlantui.Eu sunt sigur ca parinti tai se iubesc, te iubesc si pe tine happy tu spune-i asa lui taicatu:Taicatu a trait foarte mult in greu, el nu pre-a a stiut ce e iubirea cred ca la m-ai invatat maicata asta, Eu am 27 de ani si mamam mea e la fel happy crede-ma ca nu s-a schimbat pana acuma nici deacum incolo nu o va face.Nuti face griji ca ei se impaca happy

| anonimg a răspuns:

Daca ei nu se vor impaca repede, vor incepe sa se obisnuiasca asa -dupa cum ai citit in dreptul unor useri. Lucrul acesta le vor impietri inimile si mai tarziu aceasta va duce la despartire. Ai citit ca in unele familii lucrul acsta a ajuns o obisnuinta cearta; nu lasa ca sa ajunga obisnuinta si in familia ta. Est adevarat ca in caminul unde Hristos nu locuieste, nu poate locui nici pacea, linistea, dragostea.
Nu cred ca Iosif si Maria au avut parte de discutii aprinse. Tu esti singura speranta pentru parintii tai. Cine sa se roage pentru ei decat tu? De acea te sfatuiesc sa faci lucrul acesta cu incredere. "La Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta." (Matei.19:26)
Si sa nu spui lui Dumnezeu "Daca poti!"., deoarece "toate lucrurile sunt cu putinta celui ce crede!" (Marcu.9:23)
De aceea te sfatuiesc sa ai incredere ca Dumnezeu te-a ascultat mai inainte de a rosti rugaciunea. Fa-o in cuvintele ta, in gand sau cu voce tare, pe genunchi sau cum te simti indemnat, si crede ca Bunul nostru Tata ceresc ne doreste intotdeauna binele. Trebuie doar sa-I cerem lucrul acesta. Vei vedea cu ochii tai ce poate face Dumnezeu. Este singurul lucru pe care il poti face.

| Furti explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturile si parerile voastre.

| az123 a răspuns:

E si normal sa suferi si sa te doara mult aceasta situatie, deoarece ii iubesti. chiar daca e neplacut dar deseori se mai intimpla certuri intre parinti. urmatoarele informatii te pot ajuta, chiar daca nu e cazul tau direct (deoarece nu e vorba de divort la tine)dar unele idei sunt de folos si pentru tine cum ar fi bine si cum nu sa procedezi.
http://www.jw.org/......ivorteaza/
si multe alte idei aici:
http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/
succes

| aqsta15 a răspuns:

Stai linistit, nu se vor despartii, e o simpla cearta, ai mei se cearta cel putin la 2 zile laughing, deja m-am obisnuit. Cat despre ai dat cum am mai zis nu or sa se desparta, chiar daca nu mai e nimic intre ei tot or sa ramana impreuna macar pentru ca te au pe tine, par genul de parinti care chiar le pasa de copii lor.

| Stangaciu a răspuns:

Stai linistit ca si ai mei se cearta.Nu se vor desparti cum a spus si aqsta15 e o simpla cearta stai linistit dar tu poti vorbi cu parintii tai pe rand si sa le spui ca nu suporti cand se cearta sau ceva de genu si atunci ei o sa inteleaga acest lucru si nu se vor mai certa.

| DanDan12 a răspuns:

Incearca sa ii faci sa inteleaga ca nu e bine ca un copil sa le auda certurile, si spera ca ei sa inteleaga acest lucru.