| BarnyTheKoala a întrebat:

Parintii mei au depus azi cerere de divort la tribunal. In cat timp va veni aprobarea cererii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca divortul este prin comun acord si parintii sunt de acord cu totul (stabilire domiciliu minor, parta bunuri comune, pensia alimentara, etc) ori este pentru altceva.
In primul caz hotararea de divort se poate pronunta in 2-3 luni, in celelalte cazuri nu se stie, poate dura si 1 an ori chiar mai mult, mai ales daca parintele ce pierde ataca hotararea primei instante.

| Liviu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ca ma bag si eu ca musca'n vorba aia...dar la notar nu se poate divorta mai rapid? ca eu asa stiam, acum intreb sa aflu sigur cum sta treaba big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Liviu):

Da, se poate in cca 31-35 de zile dar este mult mai scump si se poate divorta numai de comun acord. De asemenea tot asa se poate divorta si la starea civila a primariei.

3 răspunsuri:
| eugeniu2020 a răspuns:

Scrie in google si o sa afli exact