| Andreeadd22 a întrebat:

Părinții mei s-au căsătorit la primărie (cununie). Ei nu au facut nunta! As vrea sa le fac o surpriză si sa organizez nunta pentru ei! Stiu ca durează ceva timp toata organizarea, dar as vrea niste sfaturi! În primul rând se poate dupa cununie sa faca nunta nu? (Adica ei sunt cununati de vreo 20 de ani). Mama si-a dorit o nunta dar nu au avut bani multi atunci, iar pe parcursul anilor a zis ca e bătrână pentru o nunta si ca au trecut prea multi ani de cununie si ar fi ciudat o nunta, dar eu stiu ca inca si-ar dori! As avea niste intrebari:
1) E vreo problema vârsta? (42 de ani)
2) E vreo problema ca sunt cununati de 20 de ani?
3) Trebuie neaparat un preot?
As vrea sa fac ceva frumos, în aer liber...nu în biserica
4) As vrea dupa ce e totul organizat sa le cumpăr îmbrăcămintea, încălțămintea si accesoriile si sa le pun in 2 cutii împachetate și sa le dau cadou...(sa fie ca o surpriza). Ar fi buna ideea?
5) As vrea sa-mi faceti o listă cu cam ce ar trebui sa cumpăr...
Nu vreau răspunsuri răutăcioase! Este prima dată când fac asta, nu am mai fost invitată vreodata la vreo nunta sau ceva de genul, am 18 ani! As vrea sa ma ajutati pentru ca imi doresc sa fac ceva frumos, de neuitat! Imi doresc sa fie un cadou pe care sa nu-l uite si sa fie totul perfect! Va multumesc enorm daca ma ajutati❤
Ps:Nu știam ce categorie sa pun mai exact!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Este un gest frumos.
Uiti doar un singur lucru:
De unde ai tu atatia bani ca sa faci asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1) E vreo problema vârsta? (42 de ani)
Absolut deloc.
2) E vreo problema ca sunt cununati de 20 de ani?
Absolut deloc.
3) Trebuie neaparat un preot?
Nu neapărat, dar dacă ei sunt credincioși, ar fi mai fericiți așa.
As vrea sa fac ceva frumos, în aer liber...nu în biserica.
Ca să fie în aer liber, trebuie să fie vara, undeva unde este amenajat totul într-un cort, căci dacă plouă, să nu fie dans la haine ude. Dacă ai fi în Cluj, aș recomanda cort în curte la castelul de la Bonțida. Preotul o să fie bucuros să îi cunune și afară. Sau la parcul central în Cluj la foișor, apoi poze pe lac, apoi la Chios la restaurant, în grădina din spate, pe terasă.
4) As vrea dupa ce e totul organizat sa le cumpăr îmbrăcămintea, încălțămintea si accesoriile si sa le pun in 2 cutii împachetate și sa le dau cadou...(sa fie ca o surpriza) Ar fi buna ideea?
Da. ideea ar fi foarte bună, dar la mama trebuie rochie de mireasă!
5) As vrea sa-mi faceti o listă cu cam ce ar trebui sa cumpăr...
Aici ar trebui așa.
Sunt organizatori de nunți, firme specializate, cu ei trebuie să tratezi, ca să le poți rezolva pe toate.
Apoi să te gândești așa.
Că o nuntă poate fi în familie restrânsă. Să zicem 20 de persoane.
O nuntă modestă, fără mari pretenții, ai nevoie în faza de organizare, de 500 lei de persoană ca investiții, pe care nu ești sigură că îi recuperezi ca dar de nuntă. Asta dacă nu vrei să fie la cofetărie cu o savarină și un suc.
500*20=10000.
Acesta este bugetul minim.
Înmulțește numărul de invitați cu 500. Așa o să vezi de ce ai nevoie.
Asta dacă nu o faci la țară, unde tai tu porcul, vițelul și cocoșul, pentru supa acră de dimineață și o cafea să se trezească nuntașii.
Atunci ieși la 200 lei de persoană.

| AndreeaDaniela2000 a răspuns:

Exista persoane care se mai casatoresc odata la 20/40 de ani, odata la un interval de timp si se numeste casatorie de argint si dupa aur, platină (cauta pe net).
Trebuie sa recunosc ca o sa fie destul de greu sa faci asta pe la spatele lor pentru ca in primul rand iti trebuie rochie de mireasa pentru mama ta si nu stiu de unde ai tu atatia bani la 18 ani.
Parerea mea e sa le spui dupa ce faci invitatile de nunta sa nu mai poata da inapoi.
Daca ai posibilitatea le cumperi si inelele (iti trebuie marimea lor) de asta zic ca e cam greu pe la spate.
Trebuie sa inchiriezi un local si nu e neaparat cununie religioasa, la local trebuie numar de persoane si meniul e 200 lei/ persoana. Ar fi frumos si un cantaret de muzica populara sa mai destinda atmosfera, dar nu e neaparat.
Tortul se face pe comanda.Bafta!

| LeonardoMihai a răspuns:

Uite o idee mișto de adăugat la supriza ta. Personalizează-le un starmap cu data cununiei lor și un mesaj frumos.

Un starmap e o hartă stelară cu un design aparte, care surprind în timp și spațiu cerul înstelat al unui moment ales de tine.

Check it out here: https://starmaps.ro/