| DixonDiconderoga9999 a întrebat:

Buna tpu.Pe 6 noiembrie trebuia sa fie tata in Germania la lucru.Era un job cu salariu foarte mare si nu-l putea rata.Era sansa noastra sa mergem intr-o viata mai buna.Eu ma gandeam la prietenii mei si ziceam singur in camera ca imi va fi dor de ei. Tata a auzit iar mama s-a dus la fabrica undeva iar tata cauta un job prin Romania cu scopul meu de a invata. Eu invatam zi de zi, tin sa mentionez sunt la liceu cate 3 4 ore iar eu am luat un 5 si ma stradui sa ma ridic da nu pot. Nu vreau sa imi vad parintii nefericiti si imi vad parca e vina mea.Am invatat la testul la mate o saptamana intreaga ca sa iau un 10 ca mai am un 6 si un 3 iar am luat 6 din nou la niste mici greseli care mi-au distrus media.Nu imi place sa imi vad parintii dezamagiti.Cum as putea indrepta asta? Parintii imi zic ca pentru tine s-au dus in Romania.Nu ne dezamagi stiu ca inveti bine, dupa un timp de 2 saptamani am luat iar doi de 6 la romana(nu ma pricep la ea nici nu imi place ma stradui sa invat). Parca imi vad vina, mi-o imaginez zi de zi spunandu-i mamei ca am notele astea, eu nu le-am spus ca mi-e frica sa nu-i dezamagesc.
Am 2 surori cu facultati cu tot iar tata zicea nu fiu un pierd de vara ai sa ajungi un gunoi daca nu inveti. Mi-ar place sa te vad pe tine ca pe surorile tale. Ce as putea face in momentul asta sad sad?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| sofisis a răspuns:

Ce sa zic, nu e vina ta. Taica-tu e adult si nu cred ca a renuntat la job ul care v-ar fi scos din rahat pentru ca ai tu prieteni sau pentru ca inveti tu sau nu. S-a intamplat altceva acolo. Nu are legatura cu tine.
Tu, ce sa faci? Incerci sa te straduiesti mai mult. Cei care spun ca nu faci nimic cu facultatea sunt cei care au trecut prin ea ca gasca prin apa. Daca chiar inveti si esti bun, chiar ai sanse mari. Si chiar daca pleci de la salariu mic, una e sa pleci intr-o multinationala si alta la magazinu' din colt "costica srl".

6 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Daca ai mai mult de 7 ani, ai o problema.
https://www.tpu.ro/......cam-tocit/

| Subsemnatul123 a răspuns:

Sa inveti logic. Nu trebuie sa te duca capul chiar atat de tare pentru asta. La matematica este mai greu de invatat si aplicat formulele iar la romana trebuie sa ai o exprimare corespunzatoare ca daca te exprimi cu se exprimau perlele de la bac normal ca poti sa inveti non-stop ca tot nota mica iei. Sunt curios de surorile tale, si-au gasit un job decent in tara cu facultatile alea?

| DixonDiconderoga9999 explică (pentru Subsemnatul123):

Da au gasit un job decent de 4000 lei pe luna 6 ore pe zi

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru DixonDiconderoga9999):

4000 de lei cu 6 ore pe zi? Ce joburi sunt alea?

| mentholinks a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Asa sunt anunturile pentru soferi dar odata ajuns in strainatate te trezesti ca pleci dimineata si vii noaptea tarziu.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu in strainatate, zice ca lucreaza in Romania. Si ca sofer, da, ai dreptate, ba chiar sunt joburi unde trebuie sa dormi in camion si dupa sa conduci iar.