| anonimadinAlba a întrebat:

Buna TPU. plang numai cand incerc sa povestesc... m-a batut maica-mea in masina, masina ei fiind parcata in centrul orasului, in fata unei shaormerii.m-a vazut o lume intraga umilita in acel hal, lumea se uita la noi mirata si neputincioasa.de la incident plang intr-una, nu pot sa-i spun tatalui meu sau cuiva pentru ca mi-as lua-o mai rau.
Am 16 ani, ce pot face? Efectiv pe langa bataie mi-a mai spus si niste cuvinte oribile

57 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa treci mai departe s-a intamplat asta e, nu ai de ce fii suparata la infinit nici ce sa prea faci.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca ii gasesti vina doar mamei tale, dar tu ce vina ai avut, ce i-ai spus sau facut, daca ai adus-o in starea sa te bata in public?

Din postarile tale anterioare, vad ca tu ai probleme destul de serioase de comportment, deci trebuie sa fii facut s-au spus ceva grav, daca ai mancat bataie chiar acolo unde ai suparat-o pe mama ta.

| LaraClarice a răspuns (pentru Violleta2022):

Parintii care isi bat copiii isi merita soarta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te plângi la protecția copilului.

| doctorandus a răspuns:

Parintii care-si bat copiii sunt niste primitivi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar copiii care își bat părinții ce sunt? Și minori, de 10-12 ani. Cunosc cazuri, am explicat și mai sus. Tu ca adult nu ai voie sa faci nimic minorului pentru ca legea ii pupă în "anumite părți ale corpului", dar el ca minor dacă lovește un adult atunci ce se întâmplă? Îți spun eu : nimic nu se întâmplă! România este țara în care un mucos de 10 ani poate să te omoare în mijlocul drumului și nu va răspunde legii penale pentru că statul ii tine în brate.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Și de la cine crezi că au învățat să bată? Nu de la părinți?

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu de fiecare dată. Poate ca nu sunt supravegheați suficient, însă anturajul de multe ori ii învață să îsi bata părinții.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care cred ca problemele din viata se rezolva prin bataie au fost educati prost. Deci tot vina parintilor e.

| Vântulalb a răspuns (pentru anonim_4396):

"anturajul de multe ori ii învață să îsi bata părinții."
Da, ca in multe raspunsuri de aici, cu sfaturi proaste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde a zis ca si-a batut parintii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când m-am adresat ție cu vreo întrebare?
Hai, ușcheala! Nu am chef de polemică. Pa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineînțeles că ți-e greu să-ți explici derapajele laughing cum să fii în stare să-ți argumentezi poziția și așa delirantă la adresa fetei fără să te faci de rahat?

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai deviat de la subiect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaraClarice):

La felul în care răspunzi și aici îmi imaginez de ce te-a bătut maica-ta. Și de erai sora mea procedam la fel. Sa înțeleg că abia ai ieșit din spital și acesta este motivul pentru care ai răspuns după atâta timp? laughing

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare cu cat poate.

| FantasyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

O persoana ca dumneata nu ar trebui sa publice ceva pe un forum, este usor de constatat ca aveti nevoie de ajutor medical specializat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru FantasyBoy):

E de la sine înțeles ca trăiești într-o fantezie continua. Nu știu care dintre noi nu ar trebuie sa posteze. Și acestea nu este un forum, este un site. Forum este Softpedia.

| FantasyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Welcome in XXI Century...nu mai poti molesta copii fara sa primesti dosar penal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FantasyBoy):

Du-te și vorbește într-o pungă. Te ascult mai târziu.

| Drimmero a răspuns:

Totusi e un copil, copiii mai gresesc pentru ca asa e firea lor, am fost si eu copil, ai fost si tu la randul tau, am facut si noi prostiile noastre dar inseamna ca trebuia sa ne luam boxul? Educatia nu se face cu bataia, bataia asta nu e chiar asa rupta din rai. Nu inteleg de unde ai dedus cum e ea si ce a facut daca nu a dat nici macar un detaliu, poate mama ei e o fire vulcanica si fata a o fi luat vreo nota proasta la scoala, poate e vorba despre chestii banale.

P.S. Eu zic sa vorbesti cu tatal tau, pe viitor sa se evite chestiile de genul, tatii de obicei tin partea odraslelor.

| Ionut123987 a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru cei care vor sa știe proverbul oroginal este,, bătaia este rupta de rai '' care nu are același înțeles ca cea pe care o folosim noi, cjiar dacă suna la del aproape și da impresia ca e același lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

La 16 ani nu mai este un copil, este o ditamai iapa.

| LaraClarice a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu ce esti?

| Drimmero a răspuns:

N-am fost copil model, ba chiar mi s-au tolerat destule. Nu mananc rahat, mai primeam un sut in k00r parinteste, o tragere de perciungi, pedepse unde ma durea mai tare, insa a predominat vorba buna, mi se explica de ce nu e ok sa fac la fel, bla bla. Morala lor mi-a prins bine, o data pentru ca m-au invatat chestii, iar a 2-a cum sa ma comport cu plozii mei. Ma consider norocos ca am dat de oameni normali, drept dovada au avut toata increderea in mine mereu, ma rog. Oamenii aia care isi bat copiii in public trebuie sa primeasca huiduieli, critici si altele, am fost martor si eu la d-astea si imi pare rau ca eram prea mic si n-am putut interveni, dar un viitor o voi face. Trebuie sa fii prea gibon sa vrei ca parintii sa-si bata odraslele, nu esti sanatos daca gandesti asa. 40 de ani ai pe bune? Iisuse...

Scrii prea mult si de fapt nu zici nimic, Reliane, esti plin de rautate gratuita, arunci cu venin prea mult.
Drept dovada n-ai argumente si te iei de poza ei, o judeci pentru ca e cu un pahar in mana, mare smecherie...cand nu ai argumente te legi de fizicul unui om exact ca un gibon. S-a luat de tine pentru ca ai dat raspunsuri penibile, bolnave... iarta-ma ca-ti zic. Ea oricum joaca un rol aici, are tintele ei de care se ia, pe buna dreptate uneori, e mai dementa de fel dar mult mai sanatoasa, nu e proasta deloc.
Vad ca bati moneda pe faptul ca-i fac curte, asta pentru informatia ta, "ne stim" de aici schimband cateva reply-uri, ne-am contrat in trecut putin si noi, dar eu n-am nimic cu ea., nu e prima oara cand o vad aici, s-a nimerit sa fim amandoi la intrebare, nu ne-am vorbit sau ceva daca asta era teama ta interioara. Mari tangente nu avem, asta ca sa te luminez, nu stiu de ce dau astfel de explicatii, dar ma parapadesc de ras. Lasa fata sa bea, sa se simta bine, oricum are curaj de s-a expus pe un site ca asta, eu unul n-as avea curaj, dar si multi altii. Am o criza de ras la 4 dimineata legata de raspunsurile tale oricum

| relian a răspuns (pentru Drimmero):

Uite la tine,pana mai adineori veneai si ma luai la suturi,acum ai venit mai usor, dar tot imi apreciezi tu raspunsurile dai negativ, sau ce mai dai tu.
Pai un om normal, unu la locul lui asa face? Esti expert cumva in comportament social sau mai stiu eu ce si ti-a dat dreptul careva sa faci evaluari?
Ok am inteles au bagat astia butoane, probabil sa incite lumea pe aici laughing poti sa evaluezi ce vrei, ma lasa rece.
Am spus eu pe undeva ca incurajez violenta? Grele de tot pentru unia pe aici.Am spus clar cine merita sa i se aplice o corectie asta e,pentru ca altfel poate nu merge.
Nu stii tu ca maicasa nu a luat-o si cu vorba buna,voi deja gata ati catolgat,parinte naspa,is bate plodu etc.
Pai daca pe tine te luau de perciuni ti-a fost bine? Deci asa o fi luat-o si pe ea de par,dar a fost vazuta de oameni si o roade rau de tot chestia asta.
Gata ca nu are rost sa ne consuma energia aiurea,fiecare sa faca ce vrea,sa comenteze ce vrea, este dreptul fiecaruia sa se exprime, dar daca o faci fa-o civilizat.
Nu ma jignesti nu te jignesc. Daca ma jignesti eu nu te jignesc, dar daca tot continui, asta arata ca ai un alt nivel si trebuie sa cobor si eu acolo, deci vorbesc si eu ca tine si ca amica ta pe aici.
Numa bine si spor la ce faceti voi pe aici.

| Drimmero a răspuns (pentru relian):

Mai multe aspecte as vrea sa punctez, mai intai legat de subiectul intrebarii pentru ca de aici a plecat. Daca tu oferi educatie copilului in majoritatea cazurilor te va respecta si isi va vedea de treaba lui, ca mai face boacane e normal, asa am fost cu totii aproape, nu judeci cand esti mic. Nu avem de unde sa stim ce a facut fata, poate a luat doar o nota mica, poate si-a facut un iubit si a aflat maica-sa, dracu stie ce s-a intamplat, pot fi chestii banale si tu judeci doar la suprafata fara sa intri in profunzimea lucrurilor, gandesti superficial aspectele, exact ca si in cazul lui caste. Ti-am dat eronate pentru ca ramasesem fara cuvinte, am considerat ca printr-un dislike imi exprim parerea pe moment, nu mai aveam energie la ora aia sa mai dau vreun reply.

Si ce daca are poza in club? poate e genul care merge si ea de 2 ori pe an si se distreaza, o poza ca aia nu zice nimic legat de caracterul unui om. Poate si-a pus poza ca un pamflet acolo, sa vada cum unii se agit, nu e prima oara cand s-a mai luat lumea de ea pentru poze, dar nu numai de ea. Nu-i frumos sa judeci un om dupa o poza, mai ales ca o poza care e foarte decenta, e imbracata decent, are doar un pahar in mana, adica mi se pare aiurea sa deviezi de la subiectul intrebarii neavand alte argumente si in lipsa lor sa te legi de chestii superficiale. Stai linistit, daca tu erai cel care dadea raspunsurile ei aici si ea care incuraja bataia copiilor, fii sigur ca semnalam asta si ii raspundeam la fel, dar nu a fost cazul, a gandit normal, ca mai are scapari pe aici aia e, joaca rol, toti suntem o masca pana la urma pe net. Pe viitor incearca sa nu mai judeci superficial aspectele, gandeste si tu mai in profunzime, nu te mai lega de aspecte precum poze, nu le stii trecutul, etc. Asta ia-o ca pe un sfat, nu ca pe o critica, iti doresc multa sanatate si pe viitor evita generalizarile.

| Drimmero a răspuns:

Subiectul a degenerat si e schimbat, vrei sa arunci sub pres propria ta mizerie pe care ai zis-o, mai intai legandu-te de poza ei, fac pariu ca daca n-avea un pahar te legai de cum isi prindea parul, daca nu de par, de inelele de la maini, ca daca nu-i maritata de ce poarta si bla bla. I-am tinut partea pentru ca a avut dreptate legat de subiectul intrebarii, de mine poti sa zici orice, nu ma afecteaza, eu-s prea chill si iau oricum site-ul asta 80% in ras, mai am momente cand sunt serios, la subiectul intrebarii am fost serios. Da, omenirea se duce pe plua cu oameni ca noi 2, niste empatici nenorociti impotriva violentei domestice, iar cu oameni ca tine care aproape i-a dorit moartea copilei, dar si batai cat mai multe altora e in directia buna lumea, sa nu faci pui, inmultumesti 're(p)(t)lienii' si lovesti grav societatea.

| relian a răspuns (pentru Drimmero):

Nu stiu cine ti-a spus ca am 40 de ani laughing a bagat-o fufa asta dupa care esti in limba, omule stai linistit, nu te baga unde nu cunosti, deci nu stiu cine sau de unde ai scos tu sau ea 40 de ani, asta odata.
Ma legai de pzoa ei pentru ca ea sa legat de mine.Deci daca te dai mare "destept"asa cum se credea aia mare desteapta la 24 de ani ai ei,nu vii si raspunzi unui om ce habar nu ai cine este,ce stie,indiferent ce spune acel om nu vi sal spui ca este vierme,asta e o chestie total deplasata,cea vrut aia sa arate?
pai daca esti mai bun ca o alta persoana,arata ca esti,nu te cobora din prima sub nivelul aluia.
Pt ca ea prin chestia asta asta a aratat,ca atat o duce capu ala, atat poate.
Atunci ei i-am raspuns la nivelul ei, pentru ca degeaba explici, desenezi unuia care mai mult nu poate, trebuie sa-i explic mai in amanunt laughing de aia am scris mai mult, dar se pare nu se prinde nici de unul din voi laughing
In sf daca ea sta in banca ei nu se intampla nimic.Si normal tu sa zic esti un om,sau asa te dai pe aici lovit,ca esti om la locul tau etc,sa luam ca asa ai fi,tu ce femeie tiai alege,sa zic esti singur,te-ai uita la una care isi pune poze prin cluburi cu bautura in mana dansand? pfff poate sa faca poze,dar nu afisa chestii de astea, dau prost, dau prost indiferent ce a urmarit, sa arate ca ea se distreaza, pai ce lumea nu stie ca la club la bar se beau bauturi, trebuie sa vii tu sa arati.mai am un amic si ala la fel,afiseaza pe Facebook numai pahare de bautura,se duce la bar bea ceva face poza,hai so puna pe Facebook laughing odata i-am zis ba nu ami pune poze la mine,odata am fost cu el ma etichetat deja,mi-a bagat poza bla bla cu pahare de bautura laughing
Cine te vede ce impresie isi face? Uitei si pe astia nau mai vazut bar in viata lor,sau niste betivi laughing.
Deci subiectu a degenerat pentru ca tu si cu "mandra" ta v-ati luat de mine.
Referitor la tine afla ca oamenii nu-s la fel,nu-s la fel sub nici un aspect, deci daca la tine a fctionat cu vorba, mai te lua de par, te asigur ca mama aleia na batuto so lase lesina laughing i-a dat acolo vreo palma doua, MARE ei problema n-a fost ca i-a dat palme, ci ca fost vazuta de altii laughing aia e durerea ei nu ca ia tras maicasa 2 perechi de palme, asa poate a mai luat si acasa, dar felul cum sa exprimat m-a batut in public laughing aia o doare la radacina.

| anonimg a răspuns:

În astfel de situații copilul trebuie să fugă. Dacă sunt oameni prin preajmă te ascunzi în spatele lor și le ceri să te ajute. Le spui să cheme poliția.
Dacă nu sunt oameni, trebuie să fugi mai mult. Dacă ai și telefonul la tine suni la 112.
Creaturile care își bat copii sunt lipsite de educație. Educația nu constă în bătaie, ci în dragoste.
Părinții care își bat copii vor fi părăsiți de către copii lor la bătrânețe. Vor plânge că nimeni nu-i mai caută. Și acest lucru va fi cel mai dureros. Dar măcar acum aceste animale care își spun părinți vor primi o inimă de om; pentru că "prin întristarea feței inima devine mai bună". Neglijarea dragostei va duce negreșit la astfel de tragedii.
Oamenii care nu cunosc dragostea nu trebuie să dea naștere la copii.

| Fatamuntilor a răspuns:

In asfel de cazuri,vina este la amandoua.
A mamei tale, dar nu pentru ca te-a batut,sau nu doar pentru asta, ci si pentru ca nu a reusit sa aiba un dialog constructiv cu tine pana sa se ajunga la asa ceva.Dar si a ta pentu ca ai adus-o in starea asta!
Comunicarea este cheia in orice dialog.
Probabil mamei tale ii va trece la un moment dat! Poate e nu prea tarziu sa ai un dialog cu mama ta. Normal, fara nervi, fara amenintari.
Ceva de genul,, Mami imi pare rau de incidentul de zilele trecute( eu cred ca mama ta te-a batut din senin)Deci discutati despre motivul acelui incident.Sigur,mama ta nu a procedat corect,daca te-a batut in public.Dar e bine sa discutati despre asta.
Nu stiu daca ai suna la Protectia Copilului ai rezolva ceva.Ei vin, fac ancheta sociala, discuta cu voi si cam atat.
Schimbarea trebuie sa vina atat de la tine, cat si de parintii tai. Lasi tu putin, lasa si ai tai.

| Vântulalb a răspuns:

"nu pot sa-i spun tatalui meu sau cuiva pentru ca mi-as lua-o mai rau."
Aha! Ai facut o tampenie imensa. Si mai vrei compatimire.
Ce poti face? Sa te gandesti bine la ce ai facut. Sa te gandesti responsabil nu ca o rasfatata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

sad diriginta... o rudă... protecția copilului, nu am idee, dar îmi pare rău că treci prin asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai, copiii din ziua de azi nu mai poți sa le faci nimic de parcă ar fi păpuși de porțelan. Dacă ii bați imadiat te reclamă la Protecția Copilului. Sigur a avut motivele sale. Eu am auzit caz contrar, copil de 10 sau 12 ani să își bată mama. Te-a umilit? Dar copiii care își umilesc părinții?
Mama mea dacă nu ar lucra de 22 ani în sistemul DGASPC și de nu as știi multe cazuri, poate as mai zice că maica-ta e nebuna. Însă mai sunt cazuri în care și copiii o cauta, provoacă. Iar dacă ii lovești, după cum am spus, te amenință cu DGASPC pentru că el este minor și are drepturi peste tot și nu ai voie sa îl bați. În Statele Unite minorii delincvenți sunt trimiși în tabere militare ca pedeapsa, la noi statul tine în brate pentru că până la o anumită vârstă minorul nu poate răspunde legii penale. Pentru o persoană de etnie rroma, un haules baules de 12 ani care m-a amenințat pe Facebook că îmi dă omor, procuratura nu a putut face nimic după ce am făcut o plângere penală. Totul, până a ajuns la DGASPC și ei au cerut clasarea dosarului lucru care s-a și întâmplat. Chipurile, că minorul a fost luat în evidență la delincvență juvenilă și nu mai are rostul să continue.
Apoi să vezi când minori cu fapte penale ( furturi/tâlharii), sunt prezentați în instanță iar instanța ii lasă liberi pentru că "sunt copii" și asigură o altă șansă. Iar ei fură la greu, bat oameni pe stradă, iar instanta îi lasă liberi. Degeaba se chinuie procurori și polițiști sa facă treabă bună, dacă judecător ii lasă liberi. Iar ei văzând ca nimeni nu poate face nimic, normal să fie smecheri și sa dea în cap la oameni pe stradă. După cum am spus, mama lucrează în DGASPC și cunosc multe cazuri.
Sigur ai și tu partea vinovată. Mama mea m-a bătut de vreo 4 ori în cei 30 ani de viață. Asta când eram mic. big grin însă eram și un copil neastâmpărat. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afisez ce vreau eu, hipersensibilule, ca e contul meu si nu ma intereseaza ce cred barbatii frustrati care asociaza o amarata de ieseala in club cu ce au vazut in filme ca viata e ceva prea abstract pentru ei. Ai niste replici de virgin de mi-e si mila sa te mai bag in seama. Nu stau sa citesc atata ca am alta treaba de facut fata de tine, care la 4 dimineata stai pe TPU si injuri copii. Te prinde 50 tot cu mama in congelator

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti scriu pentru ultima data, vad ca pricepi nu greu ci foarte greu.Ai treaba de facut, nu stai ca mine la 4 diminneata laughing asta da.Deci eu eram la 4 dimieata pe aici, tu imi scriai mesaje, insa doara eu eram la 4 dimineata aici, tu erai in vis, scriai de acolo pe TPU laughing

Acum iti spun pentru ultima data, eu nu locuiesc in RO la mine era ziua amiaza mare cand scriam.Ai priceput, ori vrei sa iti desenez.Sau uneori este seara, la 4 dimineata ce spui tu la mine era 8 seara.
Esti lamurita? Deja te facui de tot rahatu, acum nu stii ce sa mai spui.Esti jalnica,mergi si fa ceva util, da cu o matura pe undeva, planteaza un copac, fa curatenie pe linga drumurile publice, aici nu e de tine, te depasesc chestiile astea.
De injurat tu esti aia care injuri nu eu.Te descrii perfect laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Da, ca 10 000 raspunsuri si 1000 e tot aia, intrat zilnic si scris romane si intrat de cateva ori pe luna sau an e tot aia. Chiar suntem la acelasi nivel rolling on the floor))

| UnDiavol a răspuns:

Săraci oameni nu au putu sași mănânce sawruma liniștiți

| LaraClarice a răspuns:

Buna
Nu stiu exact ce s-a intamplat si cum a decis mama ta ca ar fi un gest de bun folos sa te bata, imi pare sincer rau ca ai patit asta. Vad pe aici comentarii pline de,, înțelepciune", cum ca o meritai. Parera mea e sa nu ii asculti. Nimeni si nimic pe lumea asta nu are voie sa te loveasca, sau sa iti vorbeasca urat. Retine asta. Si de asemenea, libertatea ta se termina unde este incalcata libertatea altei persoane. Pe scurt, esti liber sa te simți bine cat timp nu incalci libertatea altora de a se simti. Iti spun asta nu ca o critica, ci pentru ca nu stiu exact ce s-a intamplat acolo. Daca ai gresit cu ceva, sunt sigură ca oricat de rau ar fi fost, nu asa trebuia sa procedeze.

Lasa lucrurile sa se liniștească, incearca sa te detasezi. Mamei tale o sa ii para rau intr-o zi, vei vedea.
In ce privește oamenii care erau acolo si te cunos, parerea mea e ca nu e treaba lor, fiecare sa isi vada de ale lui. Numai cei needucati ar vedea ceva de ras in ce ai patit tu. Nu ii lua in seama.

| LaraClarice a răspuns:

Si tu esti mai presus si poti comenta, ce sa spun?! Daca pe tine te-au tabacit de si-au rupt bețele pe spinarea ta, nu inseamna ca toata lumea trebuoe sa si-o ia pe coaja. Bataia si violeta de orice fel nu e educatie. De aia exista fenomenul parenting, pentru ca nu stim sa ne creștem copiii.
Dar chiar si asa, sa inteleg ca părintele e mai presus si are dreptul sa faca ve vrea copilului. Daca eu sunt mai presus se tine, si decid ca trebuie sa te bat, sa te injur in public, sau alte cele, as avea dreptul, doar pentru ca esti mai prejos de mine? Nu cred. Incearca sa înțelegi inainte de a critica.
Imi pare rau ca nu ai avut parte de educatie calitativă, dar sa stii ca niciodata nu e prea tarziu sa iti vindeci ranile interioare.

| relian a răspuns (pentru LaraClarice):

Nus mai presus de nimeni, eu am raspuns celui care a pus intrebarea, nu ma bagai in ce au raspuns altii, dar e :grele "pentru tine sa poti pricepe.
dar daca te bagi in discutie fa-o civilizat macar, daca nu canta la alta masa.
Deja is satul de oameni ca voi.Nu ma cunosti,habar nu ai cine sunt, ce am fost dar deja stii ca am avut copilarie de mau tabacit parintii laughing stai usor femeie, ce ai, ai iesit acu din spital, vorba cuiva laughing
Deci vezi-ti de tigaile tale, nu stiu sa te invitat eu la ciorba nicaeri.

| LaraClarice a răspuns (pentru relian):

Daca esti satul de noi te poti certa in alta parte. Poate găsesti oameni de nivelul tau.
Si de ce as vrea sa te cunosc? Crezi ca nu mai există specimene ca tine, sau cum?! E plina lumea, din pacate.

| LaraClarice a răspuns:

E valabil si pentru tine

| LaraClarice a răspuns:

Cred ca pe relian nu l-a mai bătut ma-sa de ceva timp. S-a obraznicit.
Ii trebuie corectie, iar cum el e de acord cu bătaia, o rog pe maica-sa frumos, sa il corecteze cu parul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaraClarice):

M-ai făcut sa te confund cu inițiatorul. Ai un mod de a dezbate... Unde ai fost pana astăzi, în stand-by și acum s-a activat procesul de comentare?

| Drimmero a răspuns (pentru LaraClarice):

Da-i chiar tu bataia, de ce n-o faci?

| LaraClarice a răspuns (pentru Drimmero):

Fiindca ii place de la ma-sa.

| FantasyBoy a răspuns:

Sub nicio forma mama ta nu are dreptul sa se dedea la violente fizice impotriva ta, luand in considerare ca detii capacitate de exercitiu restransa, avand 16 ani impliniti, te sfatuiesc sa soliciti ajutorul autoritatilor, sunt sanse maxime ca parintii tai sa fie decazuti din drepturi, in functie de caz, pot raspunde penal.
Nu lasa lucrurile asa, se poate ajunge la lucruri foarte grave si tragice, intr-o asemenea situatie nu exista vreo alta rezolvare.
Ar fi totusi util daca ne-ai oferi detalii despre motivul conflictului, este de ordin personal(viata ta privata, relatii) sau de ordin economic(ai sustras din casa o suma mare, ai vandut ceva fara permisiunea lor, etc). Succes!

| Lizuca1234 a răspuns:

Daca ai luat bataie la 16 ani inseamna ca ai facut ceva foarte nasol si ai meritat-o. asuma-ti si gata, trece pana te mariti.

| Ionut123987 a răspuns:

Atâta timp cât ar bate-o dacă i-ar spune lui taica-so ca a bătut-o chiar e grav. Adică dacă a făcut ceva rău și a bătut-o pentru ca a meritat nu ar trebui sa se ascundă de soțul ei

| relian a răspuns (pentru Ionut123987):

Despre ce OZN-uri vorbesti pe aici omule, tu auzi ce spune fetiscana asta, daca spune lui taicasu mai manca una si de la tacsu laughing.Dai la jalea de plozi, au cate 12, 15 ani si deja se cred mai stiu eu cine,pana una alta sta la parinti,este copil,trebuie sa asculte de parinti,aia o tin in viata,aia ii dau de mancare,nu-i da scoala,nu-i da biserica,nu-i da nimeni altcineva.
Mai are curaju sa vina pe net sa se planga.
Dar ia intreab-o cine ia cumparat telefon sau calculator laughing stie ca plangerea asta impotriva parintilor este pe banii lor? Nici n-ar aveaq dreptul sa deschida gura,sa mearga sa munceasca,sa isi cumpere telefon sau calculator, apoi sa faca plangere, dar nici asa nu merge, sa se intretina singura, sa mearga la produs laughing sa vada cum e viata, plozi care li sau urcat la cap libertatea.

| Ionut123987 a răspuns (pentru relian):

Are 16 ani. De unde ști tu ca nu are job part Time? Frate, nu e normal sa mănânci bătaie de la părinți, mai ales la vârsta asta. Depinde, dacă a făcut ceva grav da, dar asa, sa fie, nu e ok.
Mulți copii ajung vai s-amar de capul lor pentru ca fug de acasă din cauza părinților, le e frica de părinți ca să le spună dacă au făcut ceva greșit (ce cu un părinte se poate rezolva mai ușor) deja nu mai au încredere în părinți, indiferent ce le cumpăra părinții aceștia ajung sa fie indiferenți pentru copii, ca și cum te obliga părinții sa te măriți cu Costel ca are tractor și e gospodar.
Nu toți oamenii au dreptate pentru ca sunt părinți. Unii mai au și probleme cu cerebelul și unii sunt și cam comuniști și dusi grav cu pluta.
Alții iau bătaie pentru că plâng pentru ca au luat bătaie și tu spui ca e normal...
Gândește-te. Dacă te ia unul și te bate pe strada începi sa plângi, dar dacă te ia și te mai bate încă o data sigur o sa taci și o sa te calmezi... Asta e gândirea unora. Cum sa gândești asa? Adică unde e logica?
Și nu ma lua cu,, mai demult nu stiu ce '' ca mai demult erau toți bețivani și tâmpiții care făceau sa, ok? Părinții mei nu au primit o palma în viata lor de la părinți, s-au descurcat foarte bine, mereu mergem în vizita în weekend la bunici, ba la unii ba la alții, pe lângă asta Nici unul din părinții mei nu e agresiv și nici eu nu am luat nici măcar o palma în viata, sunt elev cu media aproape de 10, dar nu mi-e frigă sa ii spun mamei dacă am luat un 5 sau asa ceva. Pentru ca știe ca o sa fac și o să-mi scot media și pentru ca ma susține. Unii părinți când afla de un 5 nu mai au copil ca îl fac salam și mai zic ca își iubesc copiii? Unde e iubirea? În bătaia aia? Prin bătaie la vârsta asta nu educi copilul. Copilul trebuia educat pana la 10 ani. Daca îl bați acum nu faci nimic altceva decât sa îl îndepărtezi de tine si tot tu ți-o iei în cap ca o sa fii singur la bătrânețe.

| Ionut123987 a răspuns:

Totuși, ce ai făcut?

| dariaflorina a răspuns:

E trist! Sincer, este tare greu! Daca ai incredere in tatal tau sau in alt membru al familiei, spune-le!

| Refresh0 a răspuns:

Bună! Pentru mângâiere, liniște și o iubire adevărată, te invit să o cunoști pe singura Persoană care le poate oferi. Doar Dumnezeu te poate împlini în viața aceasta. Deși poate nu îți vine să crezi, El te cunoaște și te iubește pe tine personal. Dacă îl ai pe El atunci vei înțelege adevarata fericire si dragoste, pentru că El e dragostea. Te invit să Îl cunoști. Și cum altfel cunoști pe cineva decât din vorbele, acțiunile și cuvintele lui? De aceea și El a scris Biblia pentru a Se face cunoscut ție, mie și tuturor celor care îsi doresc o viață împlinită. Îți las un link pentru un format electronic, dar recomand să o cauți în format fizic. https://biblia.resursecrestine.ro

| 80suser a răspuns:

Buna!
In contextul actual sunt putine de facut, insa nu pot sa iti spun decat sa fii puternic/a. Taci, inghite tot ce vrei sa spui si suporta criticile, cuvintele si tot ce iti spun parintii. Incearca sa folosesti evenimentul neplacut pe care l-ai mentionat ca sa te mobilizezi in mai bine. Poti incerca sa te preocupi de alte lucruri si sa iti iei gandul de la asta, ca de exemplu sa asculti muzica sau sa citesti, sa desenezi. Nu lua lumea rea in serios, te rog. E neplacut ce ti se intampla si probabil nu te simti inteles/easa, asa ca o sa iti spun ca e greu, ca o sa fie greu si sa nu te astepti la o varianta usoara. Crezi in tine si fa ceea ce crezi ca te ajuta sa te dezvolti, fara a iti supara parintii, care par sa aiba niste personalitati mai dificile si agresive.
In cazul in care situatia se inrautateste, poti incerca sa apelezi la cineva din exterior, dar trebuie sa gandesti problema cu atentie.
Ajuta in mod special daca vorbesti cu un prieten sau chiar si un strain despre problema asta.
Toate cele bune! Ai grija de tine!

| dalisan69 a răspuns:

Îmi pare rău să aud că ai pățit asa ceva. Ce îți pot sugera, ar fi sa te liniștești, știu ca este dureros, dar trebuie sa încerci sa uiți și sa vorbești cu cineva apropiat, dacă ai nevoie sa vorbești cu cineva eu te pot asculta. Ai grija de tine și încearcă sa treci peste chiar dacă este greu