| Tito97 a întrebat:

Bună TPU. Prietena mea îmi lasă senzația că mă parazitează și simt că mă trage în jos. Nu vrea să muncească și are pretenții să îi plătesc peste tot pe la restaurante prin oraș, sucuri, înghețată.

M-am oferit să o ajut cu un loc de muncă la firma unde lucrez, refuz. Am mers cu ea la AJOFM, și-a dat ochii peste cap că ea nu muncește, refuz. Se uitau oamenii de acolo că la felul 14.

Am zis că o ajut să-și deschidă un salon de cosmetică pe fonduri europene, iar nu dorește. Eu sunt genul ambițios, aspir la mai mult de la viață, iar felul ei de a fi e exact opusul meu. Ca să nu vorbesc că ea nici ca status, nici ca situație nu-mi ajunge la degetul mic. Mă simt ca o mașină cu frâna de mână trasă. Totuși, mă iubește, nu mă înșeală și mă susține în tot ce fac. Dacă face din astea acum, mă întreb dacă va sta atârnată de mine toată viața? Să o părăsesc?

Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Nu e o relație sănătoasă. O relație sănătoasă este cea în care ambii muncesc, fiindcă altfel sa zicem că într-o zi cel ce aducea banii in casa trece la cele veșnice, ei bine celălalt nu a muncit niciodată fiindcă a fost pe baza altuia, deci nu se va descurca, va cheltui ultimii bani și va intra în datorii pentru că nu a fost acolo când trebuia să muncească și să vadă cum este de fapt. Mai rău este daca la mijloc e și un copil.
Trebuie să fii undeva unde esti apreciat și într-un mediu în care te poți dezvolta din toate punctele de vedere sa ai o viață fericită, altfel va fi rău. Știm cu toții asta, chiar daca nu recunoaștem cam asta se întâmplă în majoritatea famililor

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa o lasi. Este o puturoasa si astia nu se schimba decat daca au o intamplare hefericita care le da peste cap viata. Cauta-ti una pe masura ta!

| oSalamadra a răspuns:

E vina ta
Pentru ce ai luat-o
Fund și tate?
Va meritați soarta ăștia care vă faceți relatii superficiale

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru oSalamadra):

Exact.Adevărul este că el e o lipitoare. După ce că a prostit fata să fie cu el și nici măcar nu îi este soție, dacă de pe acum se plânge când vor veni copiii ce mai face. Însă este foarte clar de ce s-a lipit de ea, doar pentru sex, probabil fata s-a deșteptat și el acum bagă pastila că ea e pe interes.

| sierra1 a răspuns:

"Prietena mea îmi lasă senzația că mă parazitează...Să o părăsesc?"

corect!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Nu.
3. Să te însori cu ea, să îți facă copii. Vreo 10.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da-i tu refuz, repejor!
E plina lumea de capuse din astea.

| Drimmero a răspuns:

Esti gagicul sau sponsorul ei? cam parazit mare prietena asta a ta si nesimtita, si tu ai invatat-o prost, dar nu e normal ce se intampla, te-a cam luat de fraier. Clar ca despartirea era pasul dupa ce ca vrea sa fie printesica, dar mai ales ca te trage in jos si stagnezi, chestiile de genul trebuia sa le decizi tu, nu sa iti spuna niste straini de pe net ce si cum, niciun om normal la cap n-ar sta cu o parazita. Ai fi prea moale sa nu zic altceva ca ma abtin daca nu v-ati desparti sau macar sa pui piciorul in prag, sa o 'ciufulesti' putin cu un ultimatum, sa o avertizezi.

| johnnny123 a răspuns:

Pai pune-i intrebarea asta: "Tu ai de gand sa muncesti vreodata, sau ti-ai propus sa fii intretinuta toata viata?"

Daca raspunsul este "mi-am propus sa fiu intretinuta toata viata", atunci macar stii cum stau lucrurile si poti decide in cunostinta de cauza daca ai chef sa continui relatia cu ea sau nu.

| mastadont a răspuns:

Dacă vrei să întreții o femeie toată viața și nu te deranjează că ea nu muncește și tu da atunci rămâi cu ea. Dacă nu, te sfătuiesc să o părăsești cât mai rapid și să cauți o femeie independentă și sigură pe sine.

| Vântulalb a răspuns:

Daaaa, te iubeste, pentru ca se foloseste de tine. Eu asa vad. Ce te tine langa ea daca nu "trageti" in aceeasi directie? Doar declaratia de iubire?

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Câți ani ai? Te forțează ea să o sprijini financiar? Îți bagă mâna în buzunar? Tot ce faci nu faci cu drag și din iubire față de ea, ci doar să obții sex.Și unui cerșetor îi dai bani cu bucuria că ai putut să îl ajuți și tu la cum te plângi de banii pe care îi cheltui cu ea parcă ar fi un hoț.O tratezi ca pe un obiect de închiriat. Dacă nu ții la ea, dacă nu ai plăcerea de a împărți cu ea totul, de ce nu o lași și să îți vezi de treaba ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești oficial sponsorul ei, nu iubitul ei, deci relația voastră se rezuma la,, friends with benefits"!
Da, părăsește-o, nu o sa ai un viitor cu ea, este o pierdere de timp, și de bani, pe lângă toate astea se vede ca nu aveți aceeași gândire, nu rezonati, nu aveți acelasi sistem de valori, și ea nu se implica deloc în relație, așteaptă sa ii cada,, totul din cer ", deci sta cu tine pentru ceea ce ii oferi nu pentru ceea ce ești!
Tu o ții în puf efectiv, asa ai obișnuit-o, foarte greu sa mai remediez acest lucru, sau pur și simplu asa e caracterul ei, și nu o poți schimba, fiindcă nici ea nu își dorește sa se schimbe.
Și cu următorul cred ca o sa facă la fel. Asta nu e o relație sănătoasă, tu ești finanțatorul ei.
Nu ii mai da subvenții sa vezi cum o sa găsească pretexte sa se despartă de tine. Ai ales persoana greșită.

| Anuket a răspuns:

Aveți copii de care se îngrijește? Are vreun motiv ca să nu muncească? Sau îi convine să fie întreținută?
Totuși dacă te susține în tot ceea ce faci de ce ai senzația că te trage în jos? Ai vrea să facă mulți bani?
Ea ar trebui să muncească să se poată întreține și pentru a-și îndeplini visurile, asta ar trebui să înțeleagă.

Răspuns utilizator avertizat
| Den1sa a răspuns:

Ii spui asa ori te apuci sa muncesti sa faci ceva, ori tiai luat catrafusele si ai plecat, asta o s-o puna pe ginduri iar daca te iubeste cu adevarat se va schimba, iar daca nu schimba nimic legat de asta pursisimplu o parasesti, si iti continui viata, astfel vei realiza ce tiai propus fara sa te traga ea in jos : )

Răspuns utilizator avertizat
| Celestina003 a răspuns:

Ai intrebat-o vreodată de ce nu face asta? Deci tu o vei admira pe "prietena ta" numai dacă e pasionata de o carieră? De ce? Pentru că societatea a redefinit femeia, Este valoroasa numai dacă are o carieră laughing Mama mea nu a muncit niciodată, de ce? Pentru că tata nu o lasă deloc. Asta da iubire, nu înțeleg de ce te-ai pus cu acesta fata daca nu o iubesti! Aaaa de ce vrei 2 salarii? Aveți copii cumva? Sau...din asta se înțelege că îți dorești mai mult o viață luxoasa decât iubirea, ok e alegerea ta, nu mă bag, DAR ESTE LIBERA SA ALEAGA DACA VREA SA MUNCEASCA, fara a fi presată de societate, Mai sunt și unele cazuri când femeile sunt considerate sclave doar pentru că își slujesc familia, este doar instinct matern

| Celestina003 a răspuns (pentru Celestina003):

Cred că dacă te vei despărțit de ia, o să pună mâna să își caute de lucru. într-o zi

| Plușica123 a răspuns:

Ai putea purta o discuție serioasă în care săi prezinți așteptările tale de la ea. Daca nu are ambiția de ale îndeplini ii spui consecințele și crede-mă când aude că sacul de bani are fund se va panica și va incepe să facă ceva.Iar tu ar trebui sa nu fi așa permisiv, gândește-te că poți găsi o fata care să aibă pe lângă aptitudinile ei și altele în plus. Daca nu reușești eu zic să îți găsești una mai serioasă și de rangul tau.