| Taut_Alex_1998 a întrebat:

Bună TPU recent am intrat în depresie stiu bun început în 11 martie e ziua mea si nimeni nici măcar părinții nu sunt interesati de asta nu vor nici să audă, de cadou imi tot spun că,, dacă îmi schimb comportamentul".
Si problema e că comportamentul meu este unul model, nu vreau să mă laud dar nu fac rele ascult de părinți etc.
Mama mea este problema aici eu nu am intrat în depresie datorită faptului că nu primesc vreun cadou nicidecum problema stă în felul următor:
Acum 2 ani viața mea era perfectă primeam tot ce îmi doream cel mai nou telefon, haine numai de firmă, concedii, excursii etc.
Tot ce îți poți dori.
Dar de vreo 7 luni totul s-a schimbat fără să fac nimic.
Aveam note numai de 10 mai luam şi câte un 9 8 rareori, dar note foarte bune la engleză punctaj maxim la olimpiadă.
Deci nu văd motivul.
Dar mama a început să îmi fure banii mei de la colindă, ziua mea de anul trecut, ce am mai primit eu în total vreo 50 de milioane. Da ştiu mulți bani, dar nu voiam să îi cheltui pe ceva egoist gen un telefon de 40 de milioane, nu eu doream să îmi reamenajez camera şi banii care îmi rămâneau să îi folosesc pentru şcoală.
Deci nu doream să fac ceva nefolositor cu ei.
Dar mama mea tot îmi cerea câte 5-6 milioane ba că vrea pantofi, ba că vrea palton, extensii etc.
Şi eu, fiind mama mea, nu am putut să o refuz deoarece până acum mi-a cumpărat orice.
Dar toate au continuat până când mi-au mai rămas 2 milioane şi ăia au fost luați evident, eu am cheltuit din ei 100 de lei pentru ceva cărți.
Mama mea mi-a spus că îmi va da banii înapoi dar nu, de fiecare dată când o întreb de bani zice că nu am eu ce să fac cu atâția bani şi mă bate.
Eu am intrat în depresie şi am înnebunit deoarece nimeni nu mai e interesat de mine. Când am avut probleme cu nasul am avut epistaxis nici măcar nu m-au sunat să mă întrebe ce fac, să nu vă gândiți că a stat cineva cu mine, nu singur şi acasă mi-a spus,, ai stat cu țiganca aia păduchioasă în salon".
Iar eu i-am zis,, mai bine m-am înțeles cu țiganca aia decât cu nenorocita de tine".
De atunci nu ne mai vorbim, asta a fost acum 3 luni, am 14 ani apropo.
Am ajuns din tipul adorat de toți bătaia de joc a lumii, singura vietate cu care mai pot vorbi este pisica mea Suzie, dar jur că mă voi spânzura nu din cauze materiale, nu îmi pasă de bani, eu vreau doar să am o familie normală ca fiecare.
Aştept un răspuns

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Asta nu este un motiv de depresie. Serios. Sunt copii in situatii mult mai nasoale decat tine. Unii copii au parinti alcoolici care nici nu ii hranesc si ii bat pentru un leu. Copiii aia nici nu viseaza la telefoane de ultima generatie, ci vor niste cizme ca sa nu le mai inghete picioarele iarna ca sa poata sa mearga la scoala si sa nu mai stea acasa. Exista copii batuti, abuzati in toate felurile posibile si imposibile de parintii lor, iar tu vrei sa te sinucizi pentru ca nu primesti un cadou de ziua ta si pentru ca mama ta ti-a folosit banii pe care i-ai castigat la colindat?

Da, este nedrept ti-a luat banii pe care i-ai facut la colindat. Dar sunt multe lucruri pe care parintii le fac si copiilor li se par nedrepte. Poate mama ta chiar a vrut sa iti dea banii inapoi, iar apoi dupa ce ti i-a luat, si-a dat seama ca efectiv nu are banii necesari sa ti-i inapoieze. Si parintii fac greseli. Tu cati bani, efort si nopti nedormite ai costat-o pe ea? Faptul ca esti un copil nu inseamna ca ti se cuvine totul. Poate mama ta chiar a avut nevoie de banii aia. Poate parintii tai trec printr-o perioada financiara mai dificila. Tu ca si copil, nu vei sti treaba asta pentru ca parintii nu discuta problemele financiare cu copiii. Si intr-un fel are dreptate. Cand esti mic, nu prea ai ce face cu atatia bani. Oricum, stai linistit, la un moment dat probabil ca iti vor renova ei dormitorul cand vor considera ca este necesar, iar lucrurile pentru scoala ti le platesc ei oricum.

Cat despre epistaxis nu este o problema serioasa. Este o chestie atat de minora, incat nici nu ai nevoie de "insanatorise grabnica". O unghie incarnata este mai serioasa decat epistaxis.

Cat despre faptul ca ai ajuns bataia de joc a lumii, nu pot sa ma pronunt pentru ca am putea avea idei diferite despre ce inseamna chestia asta.

Sfatul meu este sa incerci sa vorbesti cu mama ta si sa iti ceri scuze pentru ce i-ai spus.

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Prietene, nu-ți pierde mințile că nu e capăt de lume. Uneori (mai mereu) mamele sunt sub orice critică și e cam imposibil să le înțelegi. În primul rând părerea mea ar fi să te împaci cu ea... până la urmă gândește-te că e mama ta. Iar în al 2-lea rând ești doar un copil și nu ar trebui să ai gânduri de depresie și lucruri de genul. Ascult-o pe mama ta că nu-ți vrea răul, chiar dacă așa pare. Dar, crede-mă că nici o mamă nu dorește răul propriului copil.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nicio depresie.
Fii tu calm. Nu se face aşa ceva atât de uşor.

| ABCD122 a răspuns:

Nu prea am inteles. Parintii tai sunt plecati in strainatate?