| AlexandruV993 a întrebat:

Buna TPU...
Recent parintii mei se cearta foarte des si ma ingrijoreaza tare. Mama nu are asa multi bani asa ca mai cere de la tata. El lucreaza in alta tara, si vine acasa doar in weekend. Si chiar si atunci cand vine este mereu un motiv de cearta ( bani, relatia, sanatatea ). Eu, mama, sora-mea si fratemiu traim in Iasi, iar tata mai mult in afara tarii. Cred ca izolarea asta fata de noi l-a schimbat. Ne da bani din ce in ce mai putini, se enerveaza de la orice, si nu e zi fara cearta cand vine acasa. Nu se intelege deloc cu mama si la fiecare cearta se izoleaza si mai tare. Am auzit ca deja vor sa semneze (presupun) hartiile de divort. Era foarte serioasa cearta, si cred ca nu se va incheia frumos. Nu stiu ce sa fac si nu cred ca o sa putem sa ne mentinem financiar singuri pentru mult timp... Sa incerc sa o apar pe mama, sa stau si sa imi vad de treaba mea, sau pot ajuta prin alt fel?
Subiectul asta e foarte important, va rog tratati-l ca atare.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Tatal tau este obligat sa dea bani pentru intretinerea copiilor.
Nu poti sa stii cu exactitate de ce se cearta. Inteleg ca este vorba si de o problema in relatie. Parerea mea este ca e mai bine sa ii lasati sa isi rezolve singuri problemele. Voi, copiii, incercati sa ramaneti intr-o relatie buna cu ambii parinti.

| AlexandruV993 explică (pentru SkyPilot):

Multumesc de sfat, o sa incerc sa creez armonie cum pot eu.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nickul tau sugereaza varsta, atunci ai face bine sa te apuci serios de munca. Presupun ca nu vrei sa te tina taica-tu pana la pensie...

| AlexandruV993 explică (pentru GabiDumitrescu):

Numarul ala de fapt s-a pus automat pentru ca nu era valabil altul pe care-l voiam. Stiu ca multi fac confuzia asta, daca as sti cum sa schimb acolo as face-o :/

| gabriielaaa a răspuns:

In primul rând trebuie să aflu motivul exact. Cred că divorțul nu-i o tragedie de cele două persoane nu pot convetui împreună. Faptul că rămân împreună le face rău ambilor si vouă sau ție. Văd că esti destul de mare sa înțelegi situația.

| Issabelle6789 a răspuns:

Nu te speria! Daca doi oameni nu se mai inteleg nu pot ramane impreuna toata viata si sa fie nefericiti.De ce crezi ca nu v-ati putea intretine? Pana la urma nu moare nimeni de foame.Mama ta, sunt sigura, e o femeie puternica si va gasi o solutie.Sa speram ca va fi cazul de asa ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Issabelle6789):

In teorie, da. In practica, daca sunt minori, o sa manince de-a cartofi fierti... mama-mama. Nu de alta, dar puterea de cumparare s-a dus naibii de vreun an si cu un salariu MEDIU - care e vreo 2500 RON in mina - e foarte greu sa te descurci un adult singur si UN copil, dar cu trei copii...

| MAIA18 a răspuns:

Cel mai bine este sa o lasi pe mama ta sa faca cum crede ea ca e mai bine!

| AlexandruV993 explică (pentru MAIA18):

Mersi pentru raspuns, voi lua in considerare.