| MeGustaSiempreTu a întrebat:

Buna tpu.Revin cu acceasi problema si anume parintii mei.Am incercat orice, dar nu reusesc nimic.Sunt incuiati.Am 18 ani si trebuie sa intru in casa la 18:30 ( ce clișeu) ca daca nu incepe mama sa sune ca nebuna si sa faca urat.Acum, In Constanta se desfasoara festivalul de muzica Sunwaves, si chiar daca sunt din Constanta tot nu am voie sa merg..Nu mai rezist.Ma streseaza atat de tare.Ce sa mai fac? Simt ca innebunesc.inteleg ca are grija de mine etc, dar deja este prea de tot.Nu i am dat motive ca sa fie asa.Ce sa mai fac? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"..Incepe mama sa sune ca nebuna si sa faca urat". Este suficient si nu mai trebuie sa spui mai multe despre ea. Imi dau seama ca este o femeie legata la ochi ca si un cal -vede doar inainte. Poti sa o bati cu pisalogul in piua ca nebunia tot nu o poti scoate din ea. Orice explicatie i-ai da, ea tot nu-si va schimba punctul de vedere.
Nu cauta sa stai de vorba cu ea. Solutia este ca sa prelungesti ora de sedere afara putin cate putin si nu brusc; in asa fel incat sa se obisnuiasca. Cauta sa intarzii 5 minute pentru inceput. Daca te suna, raspunde-i si ii spui ca mai intarzii. Las-o sa palavrageasca cat o vrea pentru ca ai intarziat, fara sa-i raspunzi negativ. Ii poti raspunde senin: "Cine nu intarzie?" fara sa stai sa discuti pe acest subiect.
Data viitoare intarzii iarasi 5 minute; si tot asa pana cand intarzierea va deveni obisnuinta si pentru parintii tai.

| MeGustaSiempreTu explică (pentru anonimg):

Am incercat si asta, sa intarzii cate putin.Dar aici a intervenit tata, care i-a sunat pe parintii iubitului mei si le-a facut scandal, si pe langa asta mi am luat si bataie..Nimic nu merge cu astia.

| anonimg a răspuns (pentru MeGustaSiempreTu):

Sunt comunisti rau de tot parintii tai.
Mai exista o solutie dar este una mai dura. Sa incerci sa stai cat mai putin de vorba cu ei. In felul acesta relatia se va raci si dupa o vreme cand vor vedea ca ei nu mai sunt importanti pentru tine, atunci poate ca nici ei nu-si vor mai bate capul cu tine.

Mai mult ca sigur ca si ei au fost persecutati de parintii lor. Si au fost mai rau decat sunt ei cu tine. Au ramas cu sechele care nu pot fi vindecate. Invata bine ca sa poti ajunge sa ai un job bine platit si sa ajungi cat mai repede la casa ta.

| Trumpinator a răspuns (pentru anonimg):

Comunismul e bun, te scapa de belele ))

| anonimg a răspuns (pentru Trumpinator):

Într-un fel da. Dar comunismul nu are nici o urma de dragoste în el, si nu-ti da libertatea de alegere.
Nici Dumnezeu nu i-a îngrădit pe Adam și Eva ca să nu mănânce din pomul cunoștinței binelui si răului. Si nici astăzi nu o face.
Consider că oamenii care nu au învățat să iubească, nu trebuie să devină parinti până nu vor învăța acest principiu: dragostea. Caci dragostea este principiu; adică iti iubești copilul chiar dacă el face rele, si nu-l pedepsești la fiecare greșeală, nu-l certi de fiecare dată. Caci nici Dumnezeu nu ne pedepsește de fiecare dată când gresim.
De aceea urăsc comunismul care a intrat în părinții noștri. Si ce e mai rău este ca acesti părinți consideră că ei procedează cel mai bine. Acesti părinți pierd in viata aceasta bucuria de a iubi, si prin severitatea lor îi pierd si pe copii lor; iar la final, acesti parinti vor pierde si viata vesnica, chiar daca ei vor spune ca nu aubfacut rau la nimeni, nu au dat in cap la nimeni, iar copilul si l-au pedepsit căci si Biblia invata asta. Lipsa lor de dragoste va fi lucrul care nu-i va lasa sa se bucure de mântuire. Nici un om nu va intra in cer daca aici pe pământ nu va invata sa iubească.
Tânăra care a scris întrebarea va intra in cer, dar parintii ei nu. Caci dacă Dumnezeu ar îngădui ca si ei sa intre, atunci si acolo fata lor va fi persecutata de ei. Dar Dumnezeu nu va mai îngădui nici un fel de suferinta in veșnicia pregătită de El.

| untu a răspuns (pentru anonimg):

Ai dat raspuns gresit!

| anonimg a răspuns (pentru untu):

Te referi la acela care am primit funda? Poate ca a fost mai dur, dar nu suport oamenii comunisti. Nu-ti da libertate catusi de putina. Si din pricina aceasta exista atata rebeliune.(Cine citeste sa inteleaga!)
Va disparea comunismul atunci cand va disparea si ultima generatie care s-a nascut pe timpul acestuia. Astfel de oameni nu stiu sa ofere dragoste, si nu-i poti clinti din parerile lor dupa cum nu se pot clinti muntii din loc.
Iti dai seama ca parintii lui IoanaMihaela23 nu ar lasa-o sa mearga nici macar intr-o excursie de-o zi.
Iti dai seama ca daca parintii lui IoanaMihaela23 ar fi iubt-o, atunci ea ar fi ascultat de ei din dragoste. Dar daca un parinte ofera mancare, cazare si taxe scolare copilului sau, asta nu este o dovada de iubire. Cei mai multi parinti o fac din datorie; si pana la urma sunt obligati sa o faca. Iar datoria nu este sinonima cu dragostea. Sunt lucruri diferite si nu au nimic in comun, dupa cum nici in familia lui IoanaMihaela23 nu exista nimic in comun; poate doar baia si bucataria... LOL Halal parinti. Nu dau doi bani pe astfel de parinti. Mii si mii de copii traiesc ca niste straini in casele parintilor lor. Sa nu fie strigator la cer lucrul acesta? Poate un parinte sa plateasca pentru lipsa de dragoste care nu a oferit-o copilului sau? Ar fi fost bine pentru parinti daca ar fi putut sa o plateasca in bani; dar cel mai rau este ca acesti parinti vor plati cu pierderea lor vesnica de la mantuire.
De aceea spun ca oamenii care nu au invatat sa iubeasca nu ar trebui sa dea nastere la copii. Macar atata lucru sa faca. In felul acesta Dumnezeu nu i-ar fi tras la raspundere pentru neglijenta, pentru lipsa de empatie, de compasiune si impreuna simtire fata de proprii copii.
Vreau doar sa inchei subiectul acesta pentru ca sa nu mai aduca un plus de suferinta lui IoanaMihaela23.

Cat despre tine IoanaMihaela23, indreapta-ti privirea spre Dumnezeu si te vei bucura de o dragoste pe care nici cel mai iubit copil de catre parintii lui nu s-a simtit.
Imi vei da dreptate in cele de mai sus -caci nu exagerez deloc- in ziua cand te vei pleca pe genunchi si vei hotara inaintea Tatalui ceresc ca sa-ti traiesti viata in cinstea Lui. Dragostea Lui pentru tine a fost dintotdeauna; trebuie doar sa o descoperi. Caci nu parintii tai te-au adus la viata, ci Dumnezeu prin ei. Tot El prin parintii tai ti-a pus paine pe masa si conditiile de care te bucuri acum; de aceea cinsteste pe parintii tai pentru lucrurile acestea, pentru efortul care l-au facut pentru tine.
Chiar daca au neglijat cel mai importamt lucru fata de tine -dragostea, tu o poti recupera insutit de la Dumnezeu.

| Elide a răspuns (pentru anonimg):

Părinții mei mă iubesc, dar în felul lor cu mama mea mă înțeleg cel mai bine îmi este si prietena și mama, pot vorbi orice cu ea absolut orice și are încredere maxima in mine, dar și tată mă iubeste.în felul lui.

24 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic sa mai astepti pana termini liceul, poate dai la facultate si treaba va sta alfel.
Banuesc ca daca ai 18 ani, esti in clasa a 12, dai bacul si trebuie sa inveti.
Incearaca sa nu mai fii atat de rebela. Daca vrei mergi la acel eveniment NU LE MAI REPROSA NIMIC.Va fi in avantajul tau.Invata cat poti pentru bac, vin-o acasa cand spun ei.I
Cu putin timp inainte de spectacol,, negociaza'' acest lucru promitandu-le ca ai asigurat banii si tinuta.Da o ora aproximativa de intoarcere si da telefon daca intarzii.

| danay72 a răspuns:

Vorbește sincer și deschis cu ea despre acest lucru. Dar nu o acuza, ci spune-i cu te simți tu și Cautați o soluție. Vorbește când e bine dispusa. Dar, un răspuns blând îndepărtează furia.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ai 18 ani, du-te, fa-ti viața sau mai bine spus ia-o in piept. Si nu "te mai doare capu" de ce zic ei.

| Elide a răspuns:

Încearcă să vorbești cu ei și să le explici că ai 18 ani și poți face ce vrei tu, nu înțeleg de ce nu au încredere în tine daca nu le.ai dat motive! Spune.le că și ei au fost de vârsta ta! Și nu poate să te țină din frâu toată viața!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Ioana, cu tot respectul pentru voi, si eu sunt tanar, nu varsta voastra, ci peste poate, nu ganditi destul de rational observ, isi face temeri, chiar daca are 18 ani, nu inseamna ca gata e cel mai smecher e freedom, nu, nu-i chiar asa, are 18 ani, este major, tocmai raspunde pentru orice fapta facuta cu buna stiinta!
Posibil sa nu aiba incredere deoarece, poate zice, uite generatia lui, ce face, bea, fumeaza, etc, nu dau mai multe exemple, eh... vrea poate sa fie altfel fata de restul indivizilorwinking, o cred, stiu ce inseamna sa faci prostii, anturajele te schimba enorm de repede, de aceea, mai mult am stat cu prietena, dar fara anturaje, 1-2 prieteni foarte ok, care nu fumau, nu consumau alcool, si ne-a fost ok, pana intr-o vreme, cand meh, mai trebuie sa faci schimbari cu relatiile.
Tu, cum esti in relatia cu parintii, te lasa sa te duci unde vrei, sa faci ce vrei? Presupun ca esti la facultate.

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

Am doar 18 ani sunt clasa 11 a și părinții mă lasă să ies când vreau!winking Niciodată nu m.au ținut din scurtwinking cu tot respectul pentru tine dar cred că cel care a pus întrebarea e in măsură să.mi evalueze răspunsul nu tu daca era întrebarea ta mai ziceam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Sunt in masura sa evaluez oricui intrebarile si raspunsurile, alta intrebare?

| Elide a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ți.am adresat nici o întrebare laughing laughing

| untu a răspuns (pentru Elide):

Intelege ca ei sunt ingrijorati! Ai vazut ce s-a intamplat cu cluburile COLECTIV si BAMBOO? Ai auzit ca s-a injunghiat un tanar la festivalul de la Costinesti, unde se da petrecere cu concert in aer liber?

| Elide a răspuns (pentru untu):

Ii înțeleg și pe ei dar 18:30 sa fi în casa.

| untu a răspuns (pentru Elide):

Trebuie sa fie o explicatie sau un motiv bun, asa ca ei stiu ce-i mai bine!

| Justme111 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea. spune-i ca te deranjeaza, spune-i ca ai 18 ani si ai situ niste drepturi. esti majora si iti poti purta singura de grija :* bafta

| tickey a răspuns:

Iti propun eu o solutie. Matusa mea se purta exact ca mama ta cu verisoarele mele. Solutia mea e urmatoarea. Spune-i mamei tale ca daca te tine ca o pasare in colivie, cand o sa scapi, o sa fi ca "vaca" in lucerna si ca toata vina o poarta ea. Vrea sa imbatraneasca cu vina asta? Vrea ca la batranete sa fie singura? Nu ii ceri mare lucru, decat putina libertate si posibilitatea de a invata din propriile greseli. Spune-i ca daca continuua asa, sa fie constienta ca la prima ocazie sa pleci definitiv de acasa, o sa pleci si din viata ei. Chiar vrea asta?
Asta i-am spus matusii mele ca se va intampla daca continuua asa. M-a ascultat si a oferit o libertate mai mare fetelor ei. Acum una din ele e maritata si are 2 copii si e fericita si cea dea doua, urmeaza sa se marite. Presupun ca vrea sa fie vizitata de nepoti la batranete, sa ii vada cum cresc. In ritmul actual nu o sa se intample

| Adry05 a răspuns (pentru tickey):

Daca o sa-i zica cum ai formulat tu ii da si 3 palme si nu mai iese toata saptamana din casa.

| tickey a răspuns (pentru Adry05):

Poate dar asa o face sa realizeze ca greseste comportanduse asa. Matusa mea s-a trezit, poate reuseste si mama ei.