| MeGustaSiempreTu a întrebat:

Buna,Tpu.Revin cu aceeasi problema si anume parintii mei. Dupa cum am spus intr-o intrebare anterioara..eu sunt Rapunzel inchisa in turn de catre vrajitoarea cea rea..si nu exagerez deloc, Nu am voie sa merg la absolut nicio zi de nastere si niciun majorat. Vorba lui mama este ca :"Paza buna trece primejdia rea"...motiv pentru care eu la 18; 30 trebuie sa fiu in casa.Si cu tata e la fel...Nu stiu ce sa mai fac..Am incercat sa discut cu amandoi dar sunt atat de inchisi la minte, incat eforturile mele sunt in zadar..Am incercat sa-i propun lui mama si pshihologul, dar a zis ca n-are nevoie de alta persoana ca sa stie cum sa-si creasca copilul.Deja sunt complet exclusa de ceilalti colegi.ei vorbesc despre petreceri, cluburi, cafenele, majorate, vorbesc despre cat s-au distrat ..si eu stau si ma uit la ei ..Matusa mea, sotia fratelui lui tata, la fel a facut cu varul meu ..ca acum la 28 de ani el sa nu fie in stare sa comunice cu alte persoane. Varul meu inca sta la parinti acasa, nu are nici prieteni si nici viata sociala.iar din cauza asta a facut schizofrenie..pt ca la fel ca mine a fost exclus..Nu vreau sa ajung si eu la fel, desi simt ca nu mai am mult.Ce sa fac? Sunt disperata..Toata adolescenta mea aproape a trecut(fac 18 ani pe 1 aprilie) si eu n-am facut absolut nimic.n-am avut voie sa fac absolut nimic.Multumesc anticipatkiss

Răspuns Câştigător
| Lorena000Lore a răspuns:

Iti inteleg problema si eu încă trec prin chestia asta cu parintii, cel mai bine e sa vorbesti cu ei la masa sau sa vorbesti cu ei intr-o zi mai linistita intr o zi in care nu sunt stresati sau ceva de genu' si sa le spui părerea ta despre libesrtatea ta si despre alegerile tale. Cai ai nevoie de încredere de le ei etc. Sa le spui tot ce ai pe inima. Chestia asta la mine nu a functiona t poate pentru ca am 16 ani dar îmi fine, eu am facut in alt fel sa fiu libera. Am iesit din casa fără voia lor când ei erau la munca si mama m-a prins intr-o cafenea cu prietenisi mă spionat pana când am ajuns acasa, când am ajuns acasa am fost pedepsita pentru ca eram 7 baietii si 2 fete si cred ca nr mai mare de baieti nu a fost o prea buna idee dar îmi fine, mama a avut încredere in mine dupa. Bafta!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, ai o viata inainte sa faci ce vrei, ca adult, responsabil in decizii si actiuni.
Am fost educata la fel de sever ca si tine! Nu am avut voie sa merg la nici o petrcere, sa merg in discoteci, cluburi, cafenele etc. Nu am avut majorat si nici lasata sa merg la vreun majorat, dar imediat cum am intrata la facultate, m-am casatorit si de atunci am avut o viata plina si am facut tot ce mi-am dorit! Recunosc frustrarea prin care treci, dar, crede-ma, este spre binele tau!
Viata incepe acum, dupa 18 ani, cand ai acumulat cunostinte, cand le sedimentezi, cand esti matura in gandire si decizii!
Cat priveste schizofrenia lui varu-tu, mai citeste, ca aia nu se face din frustrare sau stat in casa, ci din cu totul alte motive, citeste ca ai la indemna internetul si am pretentie la tine, nu mai pleca urechea la babisme, ca varu tau a facut-o din motive pentru care matusa si unchiul sunt prea rusinati sa spuna motivul.

| ALGator a răspuns:

Vestea bună e totuși la sfârșitul întrebării tale. Planifică ți evadarea la 18 ani. Vei proceda mai bine ca vărul tău.
Îți țin pumnii și sunt alaturi de tine. Dacă reușești să devii independenta atunci va trebui să le spui clar condițiile tale. Dar vei avea de tras să îți cistigi independenta financiara. O facultate sau un serviciu într o localitate îndepărtată ar fi ideale.

| AdrianTzar a răspuns:

Măcar e bine că nu ai făcut "absolut nimic", acel nimic iti putea distruge viitorul. Incearca sa vezi de ce sunt parinti tai atat de stricti, si asigura-i ca nu au de ce sa isi faca griji, pot avea incredere in tine/.

| Ionut621 a răspuns:

Viata ta e o gluma laughing))))) esti nascuta pe 1 aprilie.
Fugi de acasa, cea mai buna solutie, dupa o sa fie prea disperati, si o sa te lase mai mult libera. Ai tai nu au incredere in tine, esti singurul copil si nu cred ca mai pot face o copie,(am glumele la mine, azilaughing) tin mult la tine si d-aia te obliga sa vi la 18:30.
Nu e important sa iti faci majoratul, eu nu am gandul asta(nu sunt genul sa beau sau sa petrec pana la asfintit). Eu majoratul il vad ca o zi ca oricare alta, cu persoana iubita, cu familia(daca o sa am posibilitatea). Daca nu iti faci o mega petrecere, incat sa sara si cartieru' in aer, ce cartier, nava lui taica-to cu care navigeaza in aer laughing, nu e un capat de lume.
Crede-ma ca viata pe care ti-o planifica ei e una buna, dupa ce te duci tu la casa ta poti sa te distrezi cat vrei. Si cea cu fuga de acasa nu a fost o gluma, cum esti tu, GLUMO! laughing

| Radu345 a răspuns:

Of,draga de tine.
Spune-le părinților tai ca vei ajunge exact ca varul tău.Intreaba-i dacă asta își doresc sa ajungi, dacă așa vrei sa îți trăiești viața și când vei fi matura sa nu fi in stare la un job sa dai un interviu. Spune-le ca părinții normali își lasă copii și ca ei sunt singurii. Spune-le sa se gândească dacă nu cumva ei greșesc pentru ca nu crezi ca toți restul sunt prosti și doar ei sunt inteligenții.
Încearcă sa le vorbești cu calm și sa ii intrebi exact de ce nu te lasă, au motive intemieate?
Spune-le ca ei când au fost tineri sigur au fost lăsați mult mai libertini ca tine și ca așa îți dorești și tu.
Spune-le sa te lase o singura data, intr-un loc și demonstrează-le ca te descurci singura.
Spune-le ca dacă te iubesc sa te lase sa faci ceva ce te face fericita și ca ai nevoie de socializare.
Îți urez succes!
Tine-ma la curtent, te rog.

| Gijbdtihcv a răspuns:

Buna si eu sunt in aciasi situatie ca tine dar la ine s-a mai remediat cat de cat situatia eu am 16 ani si nu aveam voie la absolut nimic cateodata din cauza baietilor nici la magzin nu aveam voie practic mergeam decat la scoala si acasa atat nimic mai mult cu timpul deja o luasem razna nu stiam ce sa mai fac cum sa mai procedez asa ca am inceput sa aduc prietenii mei acasa sa stam sa se obisnuiasca cu ei sa vada ca sunt de incredere si asa a innceput sa ma lase sa ies o data pe saptamana dar cu conditia sa nu intarzii si multe altele daca vrei mai multe informatii imi dai mesaj in privat. Sper ca te-am ajutat cat de cat