| BiscuiteAlexandra a întrebat:

Buna TPU revin cu o intrebare mai putin placuta pentru mine!

Este vorba despre mine si familia mea, sunt singurul copil si de cand ma stiu eu parintii mei se cearta..nu in fiecare zi dar destul de des.De multe ori se cearta in fata mea, Eu am 14 ani si sunt foarte afectata de acest lucru... Tipa unu la altul din diferite motive si dupa certuri mama plange si nu vrea sa vorbeasca cu nimeni. Dupa aceea incepe mie sa imi scoata ochii ca sta cu tata doar pentru minesadAm inceput sa nu mai vorbesc cu tata imi este frica, cea mai buna prietena a mea a zis ca s-ar putea sa am o depresie din cauza lor..Imi vine sa plec sa nu ii mai vad dar nu am undesadDe multe ori cand sunt nervosi isi descarca nervii pe mine tipand sau scotandu-mi ochii din anumite motive..Nu stiu ce sa mai facsadEu nu vreau sa vorbesc cu ei sa le zic despre ce simt eu...Astept pareri si raspunsuri despre ce as putea sa facsadMultumesc!

14 răspunsuri:
| Miriammmmm a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema si s-a terminat acum 7 ani, dar nu cred ca vrei si tu asta.
Iti sugerez sa iti iei inima in dinti si chiar daca nu te asculta sa mergeti toti la un psiholog(nu pentru nebunie) ci doar pentru a va spune necazurile si apasarile. Daca vrei o poti face si acasa daca nu sunt de acord cu psihologul.
De obicei certurile si neintelegerile sunt create de lipsa credintei si a comunicarii.Incercati sa vorbiti mai mult, sa aveti timp unul pentru altul si sa va rugati unul pentru altul. Stabiliti o ora pe saptamana(sau mai multe) si stati impreuna si povestiti! Va fi mult mai bine, crede-ma! Daca vrei poti arata mesajul parintilor tai sa isi puna intrebarea: De ce s-a ajuns la asta?
Sper sa fie bine!

| Pufi1999 a răspuns:

Spune-le drept in fata "Eu nu mai suport. Nu o s ava intelegeti niciodata. Mai bine va despartiti"

| andreeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Cred ca prietena ta are dreptate, sincer multor copii li se provoaca depresi din cauza certurilor, violentelor, injurilor dintre parinti! poate ar fi mai bine sa mergi la un psiholog sa ii spui ofurile, daca te simti rusinat nu ai de ce, pentru ca e strict confidentinal ceea ce vorbiti! iar cum se spune nu exista foc fara fum, asa cum nu exista relatia perfecta, in orice relatie exista certuri, poate intre parinti tai au inceput sa intre stresul, monotonia, si nu mai sunt la fel de apropiati, tu nu ai ce face aici sincer, doar sa astepti ca isi vor reveni!

| AndreiPiticu99 a răspuns:

Si eu am 14 ani si am aceiasi problema numai cai cu batati. si mama tot pentru mine sta. cu el. imi vine sa-mi iau toti bani de acasa si niste hhaine si sa fug cat de departe pot de ei. dar nu ma lasa inima. am figit 2 saptamani de acasa si am dormit 4 nopti intro canalizare si am furat din piata o punga cu mere si niste covigi ca imi era asa de foame. dar mau gasit cu politia si m-au dus acasa si dupa aceia nu se mai certau mama a plecat in strainatate la munca si eu cu tata acasa si acum toate bune si frumoase. nu te sfatuiesc sa fugide acasa. incearca sa vb cu ei

| stef112 a răspuns (pentru AndreiPiticu99):

Ce povesti SF!laughingEu in locul tau spuneam ca am furat o nava spatiala si m-au prins extraterestrii.LOLlaughing

| AndreiPiticu99 a răspuns (pentru stef112):

Bv mie ca scriu povesti sf si nu-s ca tine.sa scot numa prosti pe gura, daca ai ceva impotriva nu mai comnta aici.

| stef112 a răspuns (pentru AndreiPiticu99):

laughing Ce prostii am scos pe gura?

| AndreiPiticu99 a răspuns (pentru stef112):

Multe de cand tot comentezi pe la intrebari

| stef112 a răspuns (pentru AndreiPiticu99):

laughingDar din cate se vede sunt mult mi apreciat decat tine! Si uite-te catora li s-a parut amuzant raspunsul meu! M-ai vorbim dupa ce inveti ca nu e frumos sa minti!

| CarlaHecox a răspuns:

Explica-le ca asa nu se mai poate! Explica-le ca pana acum ai tinut toata suferinta asta in tine. Spune-le ca stii ca ei sufera, dar toata durerea asta nu ar trebui sa fie descarcata pe tine doar pentru ca ei nu au curajul sa isi vorbeasca normal.
Explica-le ca poti ramane traumatizata pe viata si asta doar din cauza lor! Nu merita sa tii frica asta in tine.

| Kyou a răspuns:

Nu e corect ceea ce fac. Daca au probleme trebuie sa si le rezolve intre ei preferabil fara sa te amestece pe tine. Inceraca sa le explici situatia, incearca sa pari cat mai serioasa si sa nu le reprosezi multe lucruri. Depinde si de ce gen de persoane sunt ei dar ca parinti ar trebui sa inteleaga ce simti tu. Ceea ce iti spune mama ta este total gresit ( fara suparare ). Nu trebuie sa te faca sa te simti responsabila pentru asta si, evident te raneste ceea ce iti spune. Este un lucru serios care nu se ignora asa cu una cu doua. O asemenea experienta te-ar putea marca pe viitor. Scuze, nu vreau sa te speri. Idea e ca ar trebui sa vorbesti cu ei, e trist ca astfel de probleme ajung pe internet in asteptarea sfaturilor de la necunoscuti in loc sa se rezolve in familie. sad

| ImHere a răspuns:

Fugi de acasa.

| Kyou a răspuns (pentru ImHere):

Asta o sfatuiesti tu sa faca? O inveti sa fuga de probleme? Stii cum reactioneaza copiii cand isi vad parintii certandu-se? Ai macar idee ce o sfatuiesti sa faca? Realizezi ca daca ai ei se mai cearta mult si ea continua sa fie martora se va satura si nu va mai rezista? Daca ajunge in momentul in care sa ia in serios ce i-ai spus tu? Incearca sa te pui in locul ei. In momente de genul copiii sufera suficient de mult in cat sa nu mai gandescsa limpede. Se inchid in ei si ajung sa face greseli majore la o varsta fragede.

Te rog sa ai grija ce raspunsuri dai in continuare

| ImHere a răspuns (pentru Kyou):

Cei cu caracter puternic si vointa vor ingnora si vor trece peste toate.