| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Scuze ca va pun o întrebare din nou.
O să mă logodesc peste ceva timp. El vrea sa îi schimb numele meu de familie, se poate?

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu e clar ce vrei. El vrea sa poatte numele tau? Da, dar numai dupa casatorie.

| Hammurabi a răspuns:

Ai mai pus odată întrebarea asta prostească.
Tu chiar nu știi limba română?
Ce înseamnă "să îi schimb numele meu de familie"?
Ori e "să îmi schimb numele (meu) de familie"
ori e "să îi schimb numele (lui) de familie"
Nu mai întreba cu aceeași formulare idioată de 10 ori.

| halogen001 a răspuns:

Se poate.

Art. 282
Alegerea numelui de familie
Viitorii soţi pot conveni să îşi păstreze numele dinaintea căsătoriei, să ia numele oricăruia dintre ei sau numele lor reunite. De asemenea, un soţ poate să îşi păstreze numele de dinaintea căsătoriei, iar celălalt să poarte numele lor reunite.

https://legeaz.net/......casatoriei

| Brizbriz a răspuns:

Dap, casatoria e singura chestie in care poti sa iti schimbi numele usor, adica fara sa apari in fata unui judecator si sa ii explici "de ce"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Waiii nu te logodi. intri in monotonia continua a vietii numita cică dragoste langa acelasi templu (corp) plictisitor nemaiputând explora placerile vietii laughing mamă ce filozofie am scris. si acum intrebarea ta. se poate da

| Gabriel010 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nemaiputand explora placerile vietii" - daca ar fi un cuplu modern, ar putea. Dar in Romania lucrul asta nu numai ca e greu de inteles, dar le e si rusine sa vorbeasca despre asta.

| Gabriel010 a răspuns:

Se poate, legal se poate, normal. Dar practic de ce vrea acest lucru? Mi se pare ciudat sa ma logodesc cu cineva si sa imi ceara acest lucru ( as putea intelege prin asta ca si cum provenienta numelui meu, originii mele, nu e buna). Eu daca as iubi pe cineva nu i-as zice asta asa...

| akaanne a răspuns:

Da