| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
Se casatoreste varul meu si nu ma simt fericita deloc.
Relatiile dintre familiile noastre in ultimii ani s-au racit.
Am mai avut un fin care s-a casatorit si a facut un copil si s-a comportat urat cu mine la nunta sa, la modul ca nu mi-a mai trimis pozele pe motiv ca nevasta sa era geloasa desi nu avea nici-un motiv sa fie.
Imi dati si mie un sfat?
Va rog frumos!
Ar trebui sa ma bucur de nunta varului meu dar nu ma bucur... pentru ca sunt singura.
Toti au reusit sa gaseasca pe cineva in afara de mine.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu te căsătorești tu, ci el.Eu nu înțeleg chestia asta cu bucuratul.
Ok,te felicit și "ma bucur" pentru tine în mod simbolic.Da nu am de ce sa sar în sus ca nu e nunta mea.

Dacă trebuie sa te duci, te prezinți și gata.Te pui la masa, mănânci un aperitiv, faci plata și pleci acasă.
Nu la toate petrecerile trebuie sa ne îmbătat crita și sa dansam pe masa.
Iar legat de relarii, când a fi vei avea.

| liliana77any a răspuns (pentru Freya1):

Multumesc frumos!

| liliana77any a răspuns (pentru Freya1):

Ma bucur mai dar sper sa se comporte mai frumos decat finul meu.
Insa ai dreptate este totul simbolic.

11 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca ai ajuns sa intrebi lumea daca te bucuri sau nu pentru ceva sau pentru cineva, nu te vad bine...

| darrio2007 a răspuns:

De aici pleaca supararea ta, invidia.
Daca ei sunt fericiti, ce treaba ai tu? Daca tu nu iti poti face o relatie, nu inseamna ca altii nu au voie sa fie fericiti.
Nu stiu ce varsta ai. Dar prea mult nu ai.

| liliana77any a răspuns (pentru darrio2007):

Nu este invidie este singuratatea care apasa.
Ma bucur pentru ei.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Vad ca ai 24 de ani si esti o persoana introvertita. Si te adaptezi greu. Incearca sa te schimbi.

| liliana77any a răspuns (pentru darrio2007):

Ma adaptez usor, imi place sa discut cu oamenii si sa cunosc oameni noi.
Acum depinde de context.
Urasc singuratatea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si ce legatura are nunta varului tau cu faptul ca esti tu singură? Esti singură deoarece ai pretentii, nu vrei sa accepti pe oricine te ar plăcea, ca sigur a fost un el care te plăcea dar l-ai respins, acum daca varul tau se casatoreste este o prostie din partea ta sa fi geloasa ranchiunoasa pe fericirea lui, oricum nu puteai sa fi tu cu varul tau deoarece sunteti grade de rudenie si ai fi facut copil cu handicap, asa ca bucurate pentru el si pentru nevasta sa ce varsta ai? Poate la nunta lui iti gaseti si tu fericirea.

| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte urat din partea ta sa te superi pe verii tai care se casatoresc, insemnand ca ai o problema urata cu tine, fiindca in loc sa fii fericita ca ei sunt fericiti si se casatoresc cu persoana iubita, tu esti invidioasa si rautacioasa.

Mai bine nu te mai duce la nunta lor, decat sa le strici nunta!

In ce privesc pozele mirilor, nu au nici o obligatie fata de tine sa ti le trimita, fiind pozele lor personale!

Cu un comportamnet atat de acru si invidios, probabil ca esti o fire rautacioasa, de aceea esti inca singura si nu te vrea nimeni.
Schimba-te in bine si mai lasa acreala si invidia, poate se indura cineva sa te ia si pe tine.

| liliana77any a răspuns (pentru Violleta2022):

Esti cam proasta.

Am facut poze cu ei cu toata prietenia.
Nu vreau pozele lor, logic. Voiam pozele in care apaream si eu.

| liliana77any a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai nici-un drept sa imi pui eticheta din moment ce nu ma cunosti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru liliana77any):

De ce, ca am curajul sa-ti spun in fata ca esti invidioasa pe cei fericiti?
Nu-mi fac probleme cu tine, ca viata iti va da dupa toata inima si uraciunea sufletului, daca continui sa te comporti atat de uracios chiar si cu rudele favorite.
Nu-i nevoie sa te cunsoc personal, ca te-ai descris tu aici foarte bine si dupa cum vezi, toti iti spunem acelasi lucru, primesi de la viata si de la oameni tot ce oferi: rautate, invidie, gelozie, barfa. Si te mai miri de ce nu te vrea nimeni...

| liliana77any a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu esti in masura sa ma judeci, nu urasc si nu invidiez pe nimeni.

Nu sunt invidioasa pe cei fericiti, s-au intamplat multe lucruri intre noi de-a lungul timpului, lucruri care ne-au distantat.
Finul meu de exemplu a facut diferente intre rudele sale mai apropiate si familia mea.
Rudele sale mai apropiate au primit toate pozele, eu nu am primit nici macar una sa vad cum am iesit alaturi de ei.

Verii mei nu mi-au mai scris de ani buni, eu le-am scris de fiecare data cand a fost o sarbatoare sau ziua lor.
Sunt niste lucruri de care tu nu ai idee.
Si dor.
Dar ma bucur pentru ei, nu as avea de ce sa nu ma bucur doar si-au gasit fericirea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru liliana77any):

Atunci de ce atata rautate si invidie in descrierea facuta chiar de tine, in topic:

Uite aici rautate si invidie:
"Se casatoreste varul meu si nu ma simt fericita deloc...
Ar trebui sa ma bucur de nunta varului meu dar nu ma bucur... pentru ca sunt singura.
Toti au reusit sa gaseasca pe cineva in afara de mine."

| liliana77any a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma simt singura, voaiam sa fiu putin incurajata in acest sens, simplu!

| liliana77any a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am zis ca ma duc acolo sa fac mare circ sau sau ii stric nunta.
Raspunsurile tale cam asa au sunat.
Daca nu ai ce face, te rog sa numai imi raspunzi la intrebari in bataie de joc ca nu ma duc sa stric nunta nimanui asa cum spui tu.

| Sophieka a răspuns:

Bucura-te ca nu ai gasit un partener de prostia si rautatea partenerelor lor! Tristetea si greutatea acum legati prin aceste casnicii e la ei!

Ar fi bine sa le comunici aceste sentimente si sa renunti la ei daca se comporta urat cu tine.

Am renuntat la multe persoane si la multe situatii pentru ca nu ma meritau si nu puteam sa schimb lucrurile.

| liliana77any a răspuns (pentru Sophieka):

Am renuntat usor usor, insa tot ei imi poarta pica pentru ca nu i-am sponsorizat cu bani mai departe la botez.

| Sophieka a răspuns (pentru liliana77any):

Imi poarta si mie pica fostele rude tot pe motive de genul si isi mananca propriul suflet ca nu stiu lucruri despre mine, ce e nou in viata mea, cum o duc etc.

De ce le zic foste rude pentru ca nu au loc in prezentul si viitorul meu... Nu ma mai intereseaza de niciun fel!

| liliana77any a răspuns (pentru Sophieka):

Asa sunt si la mine, te inteleg perfect.
Zici ca suntem in competitie.

| Sophieka a răspuns (pentru liliana77any):

La fel simteam si eu...O competitie, o ura si multe barfe si cuvinte pe la spatele fiecaruia.

Am decis sa fiu oaia neagra si am iesit din prostimea pe care ei nu o realizeaza.
Si eu nu as merge la o nunta sau la un botez ori alt gen de invitatie ca sa cotizez... Nu asta trebuie sa fie sensul adunarii.

| carevaescu a răspuns:

Toți ne dorim pe cate cineva și aceste evenimente ne aduc aminte că nu am reușit. Dar aceste evenimente sunt despre alte persoane, nu despre noi. Daca poți, bucură-te pentru varul tau. Daca nu, sper ca vei putea gestiona mila de sine si dezamagirea. Oricum, lor le urez Casa de piatra!

P.s. Ceea ce a făcut finul tau nu are legătură cu vărul tau.

| liliana77any a răspuns (pentru carevaescu):

Stiu ca nu ar trebui sa ma simt prost, dat totusi ma simt.

| liliana77any a răspuns (pentru carevaescu):

Poate este din cauza ca ultima nunta a fost o dezamagire.
Poate acum va fi mai bine.
Oare care va fi si povestea mea?

| iulia0514 a răspuns:

Ok! Și ce legătură are varul tău cu finul care sa comportat urât cu tine? Nu te bucuri pentru că ai vrea sa fi tu în locul lui atâta tot!

| liliana77any a răspuns (pentru iulia0514):

Cred ca astept si eu cu nerabare sa vina si randul meu.
Ma bucur pentru el, insa sper sa nu se repete vechea poveste.
Sper sa se comporte frumos cu mine. happy

| iulia0514 a răspuns (pentru liliana77any):

Daca te tot gândești la asta nu vei putea sa te simți mai la nunta și atunci nu va fi ok pentru nimeni!

| liliana77any a răspuns (pentru iulia0514):

Cred ca am avut ieri o zi mai proasta, de aceea am scris intrebarea asta.
Astazi ma simt super bine si abia astept nunta.
Chiar ma gandesc cu ce o sa ma imbrac si cum o sa ma aranjez.

| iulia0514 a răspuns (pentru liliana77any):

Bravo asa te vreau! Capul sus fi mândră de tinehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ziua de azi neamurile sunt de rahat, nu te duci si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele aspecte nu le înțeleg complet și mie îmi place să înțeleg 100% o poveste ca să mă pot implica cel mai mult în sfat.

Însă voi răspunde la ceea ce se vrea a fi întrebarea din final.

Faptul că te simți singură și pe din afara celor din familia ta este problema/mâhnirea ta?

Tot din acest motiv nici nu vrei să te duci la nunta vărului tău?

Eu zic să pui în balanță și să analizezi. happy Vrei tu să te simți bine și deci nu te duci la nunta lui, deoarece ducându-te te apucă o oarecare invidie, că e a găsit pe cineva și tu nu, dar și un feeling de străin printre neamurile tale, dar tot străine sau vrei să fii acolo, indiferent cum, alături de el, de vărul tău și fiind vărul tău probabil vei mai întâlni și alte neamuri, neamuri cu care poți vorbi, poate neamuri de care nici nu ai auzit și pe care poate e timpul să le întâlnești acum. happy

Acum îți las și mărturie experiența mea, poate te ajută să te mai gândești, să confrunți idei/opinii și să iei decizia cea mai bună. happy

Pe mine vară-mea care e mai mare cu vreo 5 ani ca mine happy m-a invitat anul acesta la nunta ei, eu în vară nici nu aveam bani, deoarece îmi dădusem demisia din școală anul trecut în martie, iar eu deși dădeam iar titularizarea în vară, abia în septembrie începusem munca, începusem munca pe 5 și la vară-mea trebuia să mă duc pe 17 septembrie. Îmi spuneam că mă duc doar pentru ea, însă nu aveam nici măcar bani, mama oricum zisese că fără mine ea nici nu se duce și oricum îi dă ea banii cât pentru o familie care se duce la nuntă. Apoi eu nu voiam să merg deoarece aceste evenimente nu-mi plac și cum aveam probleme cu kg în plus, știam că într-o rochie nu mi-ar sta bine happy ba chiar mă certam cu mătușa, că ea nu concepe ca la nuntă femeile să nu vină în rochii, că rochia e făcută speciala pentru așa ceva happy îți dai seama că mă simțeam și mai ca dracu, căutasem în final ceva, găsisem și cum mi-ar fi stat, zic o pun și mă duc la vara mea dragă, din neamuri, ea fiindu-mi cea mai dragă, și cum tatăl ei murise cu ani în urmă, iar cu o lună inainte de nunta ei, în august murise bunică-su, chiar decisesem că eu vreau să merg, măcar eu să fiu acolo pentru ea. Mă îmbolnăvisem fix înainte de nunta ei, o răceală cruntă, decisesem că deci nu mă mai duc, însă chiar și așa pe ultima sută de metri, m-am hotărât și m-am dus, inițial zisesem că-mi las doar mama și eu mă întorc să zac în pat, însă când am ajuns acolo, inima nu m-a lăsat să plec. Era important să-mi văd și eu vara mireasă și familia ei lângă ea happy deși eu eram ciudățenia nunții, o tipă îmbrăcată în pantaloni și geacă, ghete și rucsac laughing) nici măcar părul nu-l aveam aranjat. happy Nu m-am băgat cu nimeni în seamă, în final și nici nu am dansat, ba chiar nici nu mi-a plăcut mai mult populara, care era din belșug happy însă faptul că le-am îmbrățișat pe mătușicile mele și faptul că eu eram și eu văzută măcar de vara mea pe scaunul ăla, chiar dacă din altă poveste laughing a contat mult happy

Singurul regret pe care totuși îl am, este că nu am reușit să fac și o poză cu ea miresică sad Dar pentru mine a contat că am reușit să fiu acolo și chiar să mă bucur pentru ea, chiar dacă și eu sunt singură și poate și pe mine uneori mă mai năpădește câte un sentiment straniu.

Sfatul meu, personal, ar fi să lași deoparte tot ce e rău, tot ce a fost rău între voi, să te duci la nunta vărului tău, deoarece este sânge din sângele tău. Chiar dacă nu ai o relație faină cu el, măcar te duci și stai pe scaunul tău și-ți vezi de farfuria ta, dar eu spun că asta va conta mult pentru el. Și financiar evident, că dai niște bani, dar și spiritual. Dar cum m-am obișnuit deja, îți spun pe final că decizia îți aparține și îți urez să o iei pe cea mai înțeleaptă, pentru tine. happy

| liliana77any a răspuns (pentru anonim_4396):

Tin la varul meu foarte mult.
Doar ca sunt suparata ca s-au mai racit relatiile de prietenie intre timp.
Trebuie sa o luam de la capat.