| Elena6728 a întrebat:

Situatia mea e mai grava. Stiu ca suna nebuneste de la un copil de 11 ani dar efectiv nu mai pot. Desi am 11 ani, viata m-a maturizat. Gandesc mai ceva ca cineva de 20, mai putin in aceasta situatie. Sunf buna la scoala. Iau numai note de 10 si sunt olimpica la limba romana si matematica, sunt destul de talentata la desen,sport, mai putin la muzica, dar ce pot sa spun e ca sunt buna la toate. Eu am ceva probleme in familie. Adica cu mama. Pot sa o numesc "monstru" pentru ceea ce a facut azi si ce a facut de-a lungul vietii mele. Deja stiu ca n-am fost un copil dorit. Tata ma iubeste enorm, nu am ce sa ii reprosez, dar mama e efectiv nebuna. Mama a ramas insarcinata la 23 de ani, sunt singura la parinti, dar n-a fost intocmai o sarcina dorita. A ramas insarcinata dupa o saptamana ce s-a cunoscut cu tata, iar la 2 saptamani tata a cerut-o. Mama intptdeauna isi gaseste un motiv sa tipe la mine. Astazi,spre exemplu, mi-am facut niste cartofi si a inceput efectiv sa tipe la mine degeaba, ca de ce nu am luat nu stiu ce tava. Mi-a zis in fata,nu pot uita acel moment si m-a tras de par atat de tare incat am vazut stele verzi (la propriu). Scriu cu lacrimi in ochi toata asta. Nu ma judecati pe mine,pentru ca nu aveti de ce, daca aceam ceva imi asumam. M-a sunat verisoara mea acum cateva minute si nu i-am raspuns de teama sa nu mai tipe mama si sa vada toti ce mama nebuna am. De multe ori am vrut sa ma sinucid, dar intotdeauna am pus viitorul in fata. M-am gandit ca nu vou face la fel cu copii mei. Acum, ce pot sa fac, doar astept pana la 14 ani sa merg la liceu, unde ma mut singura(sau cu o colega), intr-un oras mai mare. Sa stiti ca mama face mult mai multe faze de genul (cateodata ma si bate). Va rog, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Ionela_Mădălina_1999 a răspuns:

Hei,nu-mi pot imagina ce simți și nu pot crede că există așa mame,îmi pare rău pentru ce ai trăit dar trebuie să fii puternică, nu te mai gândi la prosti de genul că vrei să te sinucizi,asta nu e o soluție, nu-ți mai face gânduri rele,totul va fi bine în curând, trebuie doar să ai răbdare și credința,Dumnezeu are grijă de toate. Încearcă să nu mai intri în conflicte cu mama ta,încearcă poate să vorbești cu ea,încearcă să vorbești cu tatăl tău și să îi spui prin ce treci,nu te stresa,înțeleg că situația nu e tocmai roz,dar găsește alte ocupații, ocupă-te de învățat, să ajungi cineva in viața, să nu fii niciodată că mama ta, să îți iubești familia, să iubești oamenii. Vorbește cu cineva drag, apropriat care să te înțeleagă, să îți dea un sfat bun, să te liniștească. Mult noroc îți doresc!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mata e proasta si tactu un mamaligar, o sa ajunga ei pe laba ta cand da de greu si atunci le dai mwie dupa cativa ani. Daca tactu e mai omenos cu tine ajutal pe el...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Si tatăl tau nu vede cand mama ta țipă la tine? El ce zice? Sau nu i zice nimic, ce varste au parintii tai ca banuiesc ca sunt tineri.

| Elena6728 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mama 36 tata 41. Tata nu zice nimic...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Vikaa a răspuns:

Ooof,nu ai ce sa faci in cazul asta, decat sa astepti pana faci 14 ani si tine-te de carte ca sa faci un liceu bun, cu totii aproape am trecut prin faze de genu.Sa ma dau exemplu pe mine, eu nu sunt singura la familie, mai am un frate de 22 ani,el a fost dorit de mama,pentru ca e baiat,i-a luat mama de toate si il tinea in puf,pe mine nu m-a dorit,dar nu a mai avut timp sa avorteze, asa ca m-am nascut, nu m-a dorit din motiv ca is fata, tata ma iubeste foarte mult, mama nu prea, si-ar mai fi dorit un baiat.Cand aveam 11 ani tot asa tipa mama la mine, dar se baga tata si ii trece repede, fiind unica lui fata era si normal.Mereu tipa la mine si se comporta urat, acum la 18 ani ma ignora oarecum, timpul o sa le rezolve pe toate, ai sa vezi, si daca nu tine la tine, tatal tau in mod sigur te iubeste neconditionat asa ca poti trece peste cu vederea, o sa ajungi la o varsta cand nu o sa iti mai pese de ce zice mama ta si o sa fie plictisitor pentru ea sa iti mai comenteze.

| Elena6728 explică (pentru Vikaa):

De obicei mama era la munca si nu prea stateam cu ea. Acum e acasa de o saptamana si incontinuu tipa la mine si ma trage de par. Mereu gaseste cate un motiv sa ma certe.

| rodriguesro a răspuns (pentru Elena6728):

Buna! Deasupra raspunsului pe care l-ai considerat câstigator se află o postare a unei asociații care se pare că si-a oferit sprijinul. Daca situatia este asa cum o descrii as fi bine sa apelezi la ei.

| Elena6728 explică:

Acum i-am rugat sa-mi bage Netflix...macar prima luna care e gratuita... si vor sa-mi faca program la internet ca "am dat de prea mult bine"