| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU...
Stiu ca va fi o intrebare mai neobisnuita, dar: ce inseamna daca nu ma pot opri din a ma gandi la o persoana de care mi-a placut odata (si de care uneori cred ca inca imi mai place)... Chiar daca el nu s-a comportat decent cu mine... Cand a aflat ca eu il placeam a inceput sa isi bata joc de mine, m-a jignit si cand eu am ripostat a inceput chiar sa ma ameninte; se bucura, chipurile cand pateam ceva rau(cand am incurcat-o odata la scoala pentru ca m-am batut cu o colega, am luat nota mica la simularea pentru examen, etc) - s-a comportat urat, a aratat ca NU-I PASA; cu alte fete se comporta OK chiar si cu unele mai urate sau cu mai multe defecte decat mine.
Si desi nu l-am mai vazut in viata reala decat o data sau de 2 ori, prin cartier (odata coboram din autobuz si s-a uitat la mine cu o mutra atat de ciudata, de scarbita, de parca zici ca cine stie ce animal a vazut), n-am mai vorbit, nu prea vorbeam nici inainte cand eram in aceeasi scoala, nu ma pot opri din a ma gandi... Nu stiu de ce. De fapt nici nu mi se mai pare cine stie, are defecte destule, fizice si psihice, acum am inceput sa observ lucrul asta mai bine, dar pur si simplu ma gandesc la el, ma uit la ce posteaza pe retelele de socializare... NU MA POT ABTINE. As vrea sa incetez, pentru ca stiu ca nu e bine pentru mine.
Mi s-a mai intamplat inainte, o situatie similara, un alt baiat, doar ca atunci locuiam in alta tara, eu am venit inapoi in Romania si distanta m-a facut, presupun, ca dupa cateva luni dupa ce am plecat, sa nu-mi mai pese de el.
PS: eu nu am mai avut un prieten pana acum. Majoritatea spun ca arat destul de bine, singurul meu defect major este ca am cosuri, roseata/acnee, ma rog, mai ales pe obraji, care nu-mi trece, am incercat multe tratamente.

Din ce cauza credeti ca se intampla lucrul acesta? Stiu ca probabil am dezvoltat o obsesie. Si ce as putea sa fac ca sa nu ma mai gandesc... Cu exceptia mutatului din cartier/oras, pentru ca asta momentan nu se poate. Vreau sa aud pareri de la alte pers. Multumesc

Răspuns Câştigător
| DariaBoldor a răspuns:

O să încep cu o anecdotă de pe alte meleaguri, poate China, poate Japonia. Doi călugări budiști să treacă un rân nu foarte adânc, fără pod. Mai avea de trecut apa și o fată tânărp care nu știa să înoate. Putea să o treacă ca și ei în picioare, dar curentul puternic o putea lua cu el, și se putea astfel îneca. Călugării i-au promis că o vor trece ei. Cel mai tânăt și mai puternic dintre ei, a luat-o în spate. Pe celălat ml, fata s-a despărțit de ei, au plecat fiecare pe drumul lor. Mai merg câțiva kilometri. Tânărul începe.
- Fata aceea...
- Văd că tu o mai cari în spate în continuare.
Aceasta este obsesia. un gând pe care îl cari cu tine, in altă parte, în altă țară chiar.
Ca să scapi de el ai ideea să lupți. Când lupți, se întărește.

| CorneliuN a răspuns (pentru DariaBoldor):

Misto gluma frate, chiar mi-a placut?

| Anonymous4433 a răspuns (pentru DariaBoldor):

OK, pai si ce pot sa fac?

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonymous4433):

O să îți răspund.
O întâmplare.
Un schior avea o obsesie cu maică-sa.(Nu este unicul, și eu am avut o obsesie cu a mea. Și vorba unuia care ne cunoștea pe amândoi, și pe mine și pe mama, spunea. Și nu se știe, ce era mai tare, iubirea sau ura ( mea) pentru ea ( pentru mama). Și din cauza asta era să îmi rup gâtul de câteva ori)). Și ce a pățit schiorul la un concurs. Cobora cu 200 km pe oră. Și ce să vezi, se uită el pe margine și o vede pe mă-sa. Și din cauza obsesie, cade și își rupe gâtul.
Dar nu numai el. Așa că ce să vezi, dacă vrei să devii pilot de curse formula unu, iei un antrenor. Și știi care este prima lecție? Concentrează privirea la mijlocul drumului. Că dacă te uiți la șanțul sau la zidul de la marginea drumului, ajungi în zid sau în șanț. Se aprinde benzina iei foc, asta după ce ți-au rupt gâtul. Așa este și cu obsesiile. Mai întâi ca să scapi de ele, trebuie să trăiești cu viteză mare, nu cu barca pe valuri plutește ușor, cu cu skijetul care merge cu 300 km pe oră. Te-ai răsturnat, te-ai turtit pe apă, la viteza aceea apa e ca betonul. Dacă trăiești cu viteză nu ai timp de obsesii. Iar dacă totuși le cultivi, îți rupi gâtul. Când ai timp să bocești interior după păsărica ei? Să te uiți la pozele lui Brigitte Bardot de la 20 și de la 60 de ani. La 16 ani am făcut o obsesie cu ea. Merita? Niet.
Apoi am făcut obsesie după o gâsculiță de vârsta mea. Am stat de vorbă 5 minute cu ea, și mi-a trecut imediat, ca la o operație de tăiat piciorul fără anestezie.
Sau mai mici şi mai plinuţe,
Sau mai zvelte şi mai slabe,
Toate peste-un sfert de secol,
Vai! vor fi aproape babe.
(M. E.)
Ai treabă, dar treabă, nu pisiceală?
Nu ai timp să te gândești la altceva. Asta poți să faci, să faci ceva, dar ceva care să te pasioneze 100%.
Să îți mai dau un exemplu creator. Pe vremea când armata era armată, nu generali de carton și tinichele ca azi, era un ofițer de rang înalt de pe la noi care avea și el ceva obsesii. Și un psihiatru intelegent, foarte inteligent i-a spus așa. Cumperi ață de diverse culori. un stativ și o trusă de cusut goblen. Și în intimitate, să nu te știe nimeni, coși goblenuri. Și omul s-a vindecat de obsesii. Dar știi de ce? Fiindcă ca să coși, trebuie să bagi acul cu ața respectivă într-o gaură mică, dar exact în acea gaură, nici la stânga nici la dreapta, nici alături. Și faci o impunsătură și tragi ața prin gaură. Și te concentrezi la gaura alăturată că nu ai încotro, dacă vrei să îți iasă modelul. Mii și mii de găuri una lângă alta, până termini un model. Azi după masă unul, mâine pe următorul. Nu ai timp să te coci la zeama obsesiei tale căci minut cu minut te concentrezi la aceea găurică mică, Ce face obsesia? Nu o poți cultiva, că nu ai timp.
Și moare prin lipsă de atenție.
Dar o să faci ceva din ceea ce spun eu? Pariu că nu!
De ce? Că e obositor. Să te plângi, e mai comod.

| Anonymous4433 a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc, chiar m-ai ajutat. Si ma simt mai acum ca am realizat ca nu sunt singura persoana cu astfel de 'probleme.' Lumea nu ar trebui sa se invarta in jurul lor, problema e ca din plictiseala le dau eu prea multa atentie, si de aceea ajung sa fie atat de importante.Sincer,ma simt mai bine ca macar i-am spus
despre asta cuiva care cred ca m-a inteles cat de cat, parintii si asa-zisii mei prieteni ori sunt nepasatori, ori nu pot inteleg ce e cu adv in mintea mea.
Mersi

9 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

E atât de gresit de ma doare capul '
Căutați un hobby, sa nu iti placa oamenii care isi bat joc de tine ca o sa te foloseca ca pe carpa
Fa ceva cu timpul tau, desenează, cântă etc

| Anonymous4433 a răspuns (pentru SilentRain):

Am hobbyuri, sa nu crezi ca stau toata ziua degeaba, sau pe telefonul. Citesc, fac sport, dar cu toate astea... Si da, inteleg ca sunt predispusa la a fi folosita de altii, mi s-a mai intamplat inainte, cu oamenii care credeam ca imi sunt prieteni... Cu multe pers pe cr le-am cunoscut de fapt

| SilentRain a răspuns (pentru Anonymous4433):

A cui e vina? daca tu si deja ca îți fac rau dar încă îi placi asa

| DariaBoldor a răspuns:

Și eu am aceeași problema! Asta înseamnă că îți place de el dar și lui de tine! Cineva drag mie, fiind băiat mi-a spus ca băieții jignesc fetele doar pentru ca le plac! Nu știu ce sa cred dar uni băieții nu știu sa se manifeste fata de fete și folosesc aceste "semne"! Ca și fetele când se comporta prea ciudat! În legătură cu fata ta! Dacă lui chiar ii place de tine atunci nu ar avea treaba de felul în care arăți! Pentru el ai fii tot frumoasa!

| Anonymous4433 a răspuns (pentru DariaBoldor):

Nu cred...Ca i-a placut de mine. Si frumoasa cu siguranta nu crede(a) ca sunt, pentru ca mi-a zis contrariul de vreo 100 de ori in cateva luni.Ideea e ca e cam nesimtit. Mitocan. Crede ca pare mai cool daca face misto de altii, ca doar sa faci asta e distractiv si e gratis!
Cand mergem la aceeasi scl, niciodata nu vorbea cu mine, nu ma intreba nimc.Statea cat mai departe. Si chestia asta a durat luni intregi. Cred ca daca chiar i
-ar fi placut de mine ar fi procedat altfel. Plus ca am auzit de la colegi ca ar avea iubita?, si sa-l las in pace... Desi el mai vorbea si cu o alta fata din cls. Pe-aia o mangaia pe cap, chestii de genu'. F. ciudat...
Stiu ca unii spun ca daca un baiat, ma rog, se ia de tine, te jigneste, etc, ii place de tine, am auzit asta de multe ori.Dar nu e adv in toate cazurile.
Oricum, eu sincer am ajuns la concluzia ca se comporta asa pentru ca n-are minte, la fel ca multi altii