| xBl3ondutzaaa a întrebat:

Buna TPU.
Sunt aici pentru ca ma confrunt cu o problema, si nu am nevoie de critici...
Am 17 ani, si as vrea sa ma mut la iubitul meu pentru ca in familia mea exista numai tensiuni.Mama mea nu se duce la munca de vreo 2 ani, tata numai am, si ea sta pe alocatia mea si pe banii mei din bursa, adica eu nu vad nici macar 1 leu din banii mei si totusi nu stau sa ma cert cu ea, am avut deja discutia asta de vreo 2 3 ori si nimic..Nici nu vrea sa angajeze,si mai nou se baga si in viitorul meu prea mult. Nu ma lasa sa am relatie cu un baiat, pe care il cunoaste de mult timp, suntem de 10 luni impreuna si in prezent in ciuda celor intamplate. Ne vedem la 3 saptamani, doar odata 1h. (pe ascuns)
Am mai avut o relatie cu un tip, dar nu a mers.I am cerut sfaturi mamei mele, ce sa imi dea? Ea in acel timp ma lasase cu bunicamea sa stau si plecase in alta tara cu iubitul ei.Nici macar de ziua mea sau de rev nu a venit sa stea cu mine.
Si ma rog, am fost tinuta in casa 4 luni cu forta,ca asa a vrut ea,nici macar pana la magazin doar in casa...un lucru exagerat si timp cat am stat asa a inceput sa ma ameninte, si nu doar ea si bunica mea care nu e chiar asa in varsta si sa ma jigneasca ca sunt "curva", sau sa ma ameninte cu lucruri de genul " ca sa vezi cum e si tu cum e sa pierzi". Fara niciun motiv. De angajat nu ma lasa nici pe mine sa ma angajez 4h macar, sa am banii mei, macar cativa.De sanatatea mea nu o interseaza sau de psihicul meu, cam de nimic.Si eu am discutat cu iubitul meu si suntem amandoi de acord sa ma mut la el,are casa lui, servici si as vrea sa lucrez si eu si sa imi continui si scoala, dar exista vreo cale legala adica sa declar la politie ca vreau sa stau la el? Nu as vrea sa ma intorc la mama mea....in conditiile astea, va rog daca poate cineva sa imi ofere un raspuns clar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti muta la iubit, spunand parintilor unde mergi, pentru a nu te da disparuta sau rapita.

| xBl3ondutzaaa explică (pentru Ioandelasal):

Si daca de exemplu le zic unde sunt, intr-un mesaj si motivul real, poate sterge mesajul sau minti in legatura cu ce se intampla? eu am deja cateva dovezii

| Ioandelasal a răspuns (pentru xBl3ondutzaaa):

Pot sterge mesajul dar, daca ai dovezi ca l-ai trimis, atunci nu este vreo problema.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Asteaptă pana la 18 ani, mărită-te cu el și apoi mută=te cu el, sexu fără căsătorie e păcat, nu are binevuântarea lui Dumnezeu și nu aduce fericire pe termen lung.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie să ai grijă ce decizi.Dar sincer doar muncind vei putea supravietui.
Un loc de munca stabil te poate ajuta si sa scapi de acasa si sa te descurci pe viitor daca cumva relația ta nu va mai merge.Asa ca o sa fie dificil. Poti sa te muți la el mizând pe o incredere oarba dar trebuie neaparat sa muncesti ca nu ai in cotro. Legal nu se intampla nimic atata timp cat ai plecat de buna voie.

| SilentRain a răspuns:

Daca tu crezi ca dupa 10 luni cunoști un om incat sa te si muti cu el...
Bai na e treaba ta, dar cum am mai zis bine ar fi sa iti vezi de viitor, o scola, un loc de munca
Daca maica e atat de absenta in viata ta, nu mai pune nici tu la suflet ca nu isi are rost sa te oftigi.
Si totusi cred ca vrea doar sa te protejeze

| Freya1 a răspuns (pentru SilentRain):

Vezi ca a zis ca a fost abuzata de cineva pus de masa.

| SilentRain a răspuns (pentru Freya1):

Eu am inteles ca a fost abuzata de fostul iubit
E trist, in situația asta este foarte vulnerabilă pregătirilor
Sper sa iti asculte sfatul si sa lase relațiile, sa se axeze pe job

| Legion7X a răspuns:

Păi te-a crescut si ea pe tine. Te-a îmbrăcat, hrănit etc. Acum numai este bună, că te-ai îndragostit. In rest dacă are o situație băiatul ăla mai bună, este ok oricum trebuie să te măriți.
Poate, ai și tu anumite defecte poate prea cheltuitoare si spui doar ce vrei.

| xBl3ondutzaaa explică (pentru Legion7X):

Nu este vorba numai despre asta, nu am vrut sa deschid subiectulasta dar o voi face, eu am fost abuzata sexual si mi-am dat seama dupa 2 luni ca barbatul ce m-a abuzat sexual o cunostea pe mama mea si a luat banii d epe urma mea de aceea numai vreau sa stau aici, este un motiv important si exagerat, nu numai cele spuse de mine mai sus, nu sunt o copila razgaiata care pur si simplu vrea sa plece de acasa doar pe faptul ca s-a indragostit...