| Tim11 a întrebat:

Sunt băiat și am 11 ani. Părinții mă trimit la culcare la ora 8. Cum aș putea să îi conving să mă lase să stau treaz până mai târziu?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Macar la 9 sa nu exagereze cu 8

| Adry05 a răspuns:

Nu prea mi se pare nici mie normal la 8... la 10 e suficient să te pui să dormi lol

| mgtow a răspuns (pentru Adry05):

La 9 e ideal pentru varsta lui pana la 14 ani merge asa

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Explica-le ca omul are nevoie de maxim 8 ore de somn! Mai multe ore dauneaza (hipersomniacii). https://bit.ly/35ta5if

| Mosotti a răspuns:

Nu ii convingi (nu le poti scoate prostia asta din cap), trebuie sa fi smecher, te scoli dupa aia si faci cumva sa nu se vada din afara camerei ca e lumina aprinsa sau ceva de genul, si iti vezi de treaba ta.
Daca intra, zici ca ai avut asa un vis urat care te-a speriat (cosmat zici ca asa se numeste) si te-ai trezit dar n-ai mai venit sa le zici, si te scoti.
Asculti muzica la casti, stai pe tel, la laptop, pe calc si faci ce vrei tu. Ora 20 e exagerata totusi.
Daca intra in mod repetat atunci nu ai ce face, nu mai faci, daca nu iti intra, e brici.

| Werrich a răspuns:

Începi școala, culcă-te devreme, ca dimineața vei fi obosit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci in camera și le spui ca dormi, dar nu dormi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le că nu poţi adormi la ora la care vor ei. Mai ales acum că începe şcoala. Spune-le că ai de învăţat şi să-ţi lase timp până mai târziu să înveţi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba le zice, n-are nici o sansa, nu le poate schimba gandirea, trebuie sa fie smecher el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 11 ani! Totusi nu e ok sa te culci la ora 8!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altii la 11 ani fac noaptea alba si tu te culci cu gainile...
Spune-le ca te culci de la 8 dar stai treaz pana la cat vrei tu. Si daca esti prins spune-le ca nu poti sa dormi.

| Raimondo99 a răspuns:

Depinde la cat te trezesti... daca te trezesti la 6 e ok sa te culci la 8 9 dar daca mai si dormi pana tarziu nu e bine sa dormi multe ora pe noapte. Daca te culci la 10 si dormi pana la 7 sunt 9 ore de somn, indeajuns. Dar cum esti mic si in crestere poate e ok cum spun ei...

| SataniccBichh a răspuns:

Le spui ca prea exagerat. Dacă te trezești la 4 e ok dar daca nu, spune le ca e nesanatos. Eu de la 10 ani dorm maxim 6 ore pe noapte și sunt și mereu am fost ok happy