| oriflame121 a întrebat:

Sunt căsătorită de 2 ani,dar relația cu soțul meu este dezastru ( mă bate,mă jignește, se comporta urat, un chin ).Am cunoscut pe cineva de 2 luni care se afla la 100 km distanta, ne-am întâlnit acum o luna am petrecut noaptea împreună la el acasă.El nu este însurat, este mai mare cu 10 ani decât mine (are 35 ani ). Problema este că am mai vb de atunci și acum vrea sa vina sa mă vadă.Ce ziceți își bate joc, mă folosește? Mulțumesc.

64 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu esti maritata. Asa ca se pune intrebarea: tu iti bati joc de el? Cum sa accepti macar sa te intalnesti cu un barbat cat timp esti maritata cu altul? NU exista umilinta mai mare pentru el. Fiindca fie il folosesti ca manta de vreme rea, fie vrei sa il folosesti ca sa csapi de sotul tau, urmand apoi sa iti gasesti un altul ca sa scapi de el. Daca vrei vreo relatie de orice fel cu barbatul asta, asteapta pana divortul este complet finalizat (ai toate actele semnate, stampilate, definitive) si te linistesti un pic (sa ai un loc in care sa stai, o cariera, niste banuti pusi deoparte). Abia apoi cauta-l si invita-l la tine.

| alexwahl a răspuns (pentru Brigaela):

Aveti dreptate, dar nu se compara cu chinul care il indura ea din partea lui.Bine ar fi sa fie toate femeile si toti barbatii asa de cinstiti cum vreti dumneavoastra.

| Holiday a răspuns (pentru alexwahl):

Las-o ca asa ii place sa faca pe moralista. Ea ar face, ea ar drege...las-o asa.
Ideea e ca indiferent daca mai continui cu cel nou, trebuie sa scapi de pacostea veche. Nu prea inteleg ce parinte cu capul pe umeri ar avea ceva de obiectat ca vrei sa scapi de el in conditiile date, asa ca nu inteleg de ce ai o problema cu ei.
Acum intr-adevar, esti putin confuza si poate ca dupa ce scapi de sot sa nu-ti mai placa nici astalalt, dar atata timp cat iti creaza un confort timpul petrecut cu el si mai uiti de problemele cu sotul, da-i inainte. Incearca doar sa nu te indragostesti si nu-l face nici pe el sa se indragosteasca. Doar folositi-va unul pe altul. Nu e nimic gresit. Pana la urma e o situatie win-win. Dupa aia vedeti voi cum evolueaza lucrurile.

| Brigaela a răspuns (pentru alexwahl):

Faptul ca sotul ei o chinuie, nu e o explicatie suficienta pentru ca ea sa isi bata joc de un alt barbat

| alexwahl a răspuns (pentru Holiday):

Te refereai la brigaela?

| alexwahl a răspuns (pentru Brigaela):

Din partea mea, poate sa umble cu tot cartierul. Intrebarea era asa"Ce ziceti isi bate joc, ma foloseste?". Dumneavoastra doar o judecati sau nu ati inteles intrebarea.

| Brigaela a răspuns (pentru alexwahl):

Nu am judecat pe nimeni, ai inteles gresit. Dar unii oameni nu vad unori realitate, obsedati de propria lor importanta.

| alexwahl a răspuns (pentru Brigaela):

Va dau perfecta dreptate, dar nu in contextul asta. Eu urasc violenta, dar si smecheriile. Nu mai vorbesc cu dumneavoastra pe subiectul asta. Sanatate!

| Holiday a răspuns (pentru alexwahl):

Nah, pai la cine altcineva?

| Brigaela a răspuns (pentru alexwahl):

Suntem de acord privind ura fata de violenta

| alexwahl a răspuns (pentru Holiday):

Bine. Ms

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca accepti e problema ta, ma mir cum ai stat 2 ani!
Cat despre repectivul nimeni nu poate sa-ti dea un raspuns concret.
Nu risti, nu castigi!
Oricum nu vezi un viitor cu actualul, nu? Ce mai astepti, go!

| AshuraElric a răspuns:

Nu poţi da drumul unei crengi fără să te agăţi de alta? Nu cunosc detaliile casniciei voastre (motivul pentru care sunteţi împreună), dar dacă s-a ajuns până în punctul în care înşeli între tine şi soţul tău nu există respect, încredere sau loialitate. Este o relaţie eşuată, divorţul fiind alegerea logică pentru ca ar fi trebuit să optezi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai copii cu soțul tau? Dar care este motivul pentru care te bate te jigneste, el bea? Sau este gelos? Sau cum au apărut primele scandaluri in familia ta si de ce recurge el la violență.

| Freya1 a răspuns:

Cu sotul tau e clar ca nu mai e de stat dar nici sa pleci la celalalt nu e o solutie ca poate pici din lac in put...
Munceste pune bani deoparte cerei si celui cu care te vezi imprumut si i-ati o chirie si mutate singura ia un loc de munca dramuiestete singura si asteapta sa il cunosti mai bine pe cel de 30 inainte sa faci pasul de a sta cu el.
Nu te mai gandi ca le faci rau parintilor explica-le cum sta treaba esti copilul lor vor intelege

| anonimg a răspuns:

Pastreaza-ti demnitatea si nu lasa ca sotul tau sa te mai jigneasca sau sa te loveasca.
"Nu esti mai presus de mine ca sa ma jignesti sau sa ma lovesti!", ii poti spune.
In caz ca te va da afara poti apela politia si http://adra.ro/asistarea-victimelor-violentei-domestice

| sofisis a răspuns:

Mai nu stiu cum se face ca fix astea terorizate de frica de soti, ii inseala ...cum? Nu va e frica, ca afla si va snopesc in bataie?
Ma rog.
1. De ce mai stai cu sotul tau?
2. In loc sa iti pui problema daca te inseala sau nu amantul, pune mana si fa-ti ordine in viata.
3. Normal ca te foloseste..pentru sex.

| gelu1970 a răspuns:

Sotul tau nu are dreptul sa te bata si sa te jigneasca.
ceea ce faci tu, sa te culci cu altul, cu atat mai putin e bine.
daca relatia voastra nu merge divortezi si apoi iti refaci viata asa cum crezi tu. ca acel tip e interesat doar de sex sau chiar simte ceva pentru tine...trebuie sa iti dai seama tu.

| alina2k18 a răspuns:

Nu isi bate joc pur si simplu ii place sexul cu tine si nu il deranjeaza ca esti maritatawinking
Faptul ca tu iti inseli sotul si vorbesti cu tipu asta te face sa te gandesti ca el te foloseste pe tine?
winking
Curiozitate: daca relatia cu sotul e un chin de ce mai stai cu el?

| Emma30555 a răspuns:

De ce și ar bate joc? Omul poate chiar te place. Dar asta vei vedea pe parcurs nu poți sa știi dinainte. Trebuie sa l cunoști în timp sa vezi cum va înțelegeți nu sa te arunci din prima. Nu trebuie sa te grăbești de data asta pentru ca probabil cu primul te ai grăbit. Nu este normal sa accepti un om agresiv, sub nicio forma.

| Nemessys a răspuns:

Nu stiu daca isi bate joc de tine sau nu. Dar tot ce pot sa-ti zic este sa renunti la sotul tau. happy Asta daca vrei sa ai o viata mai linistita. Gaseste undeva unde sa te muti. Oriunde dar nu la ala de 35 de ani. Ca poti sa cazi din lac in put. happy Singura sau la parintii.

| AliGab a răspuns:

Draguta, lucrurile trebuie facute pe rand, cu cap, altfel risti sa pici in aceeasi capcana. Solutia nu este a iti insela sotul. Lasa-ti amantul sa ramana unde este si rupe legatura cu el (nu conteaza semnele sau superstitiile). Divorteaza, nu sta niciodata cu un om violent, chiar daca ai 10 copii: un om care da o data intr-o femeie nu va inceta vreodata, doar pe patul de moarte poate si nu cred ca esti dispusa sa astepti atat din cate observ. Dupa divort ia-ti un timp (cel putin un an) in care sa ramai singura si sa iti vindeci ranile provocate de aceasta casnicie, iar apoi, daca voiesti si se mai poate cauta-l pe cel care acum ti-e amant, dat ai grija sa fie un om care sa aiba grija de tine si sa te respecte, dar m-as indoi avand in vedere ca nu respecta faptul ca esti casatorita.
Ideea este ca abia cand iti vei reveni dupa divort sa cauti sa reintri intr-o relatie sanatoasa, cu un barbat care sa te respecte si sa te iubeasca sanatos (fara batai, jigniri si gelozii)

| Elena9328 a răspuns:

Divorțează. Puneți gândurile în ordine. Ia ți un serviciu, și după aceea vezi care i treaba cu asta. Îmi e să nu te folosească.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te foloseste ala sau nu, e ultima ta problema. Divorteaza de ratatul ala inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bãrbatul ãla a vrut doar sex de la tine, dacã il contactezi tu o sa il mai vezi, dacã nu bye bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sotul tau isi bate joc si te foloseste happy

Din ce ai spus, pare ca 35-ul te place. Nu cred ca vrea sa va vedeti doar pentru s

| Raducons a răspuns:

Te foloseste iti dai seama, nu trebuia sa ai relatii sexuale cu el pana nu te desparteai de soțul tau, așa era corect, daca ție ti se pare normal sa ai relatii așa aiurea e treaba ta.

| EcceHomo a răspuns:

Doar un idiot ar putea crede că o femeie care-şi inşeală soțul, ii va fi lui fidelă toată viața.Da, te foloseste.
Bărbatu-to te bate şi te jigneşte fiindcă nu e prost.

| alexwahl a răspuns (pentru EcceHomo):

Bine.Ms!

| NLS a răspuns (pentru EcceHomo):

Cu ultima parte nu sunt de acord.
Indiferent de context si circumstante, un barbat nu se cade (si nu are voie din punct de vedere moral) sa "atinga" o femeie, cu atat mai mult daca aceasta ii este si sotie.
Are voie sa o bruscheze (si dupa caz, dezarmeze, imobilizeze) daca tipa il ataca. Altfel, no way.
Daca femeia calca prima stramb, exista legi, tribunal, toate cele.
Nu te apuci sa o nenorocesti fiindca asa te simti tu macho!

| EcceHomo a răspuns (pentru NLS):

Ai tot dreptul să nu fii de acord.Nici eu nu sunt pentru brutalitate, insă am simțit pentru o clipă furia acelui soț mințit şi inşelat.happy
Nu-mi cere mie, femeie, să-ți spun spun ce i-aş face matracucii!

| NLS a răspuns (pentru EcceHomo):

Din nou e o situatie cu 2 taisuri.
Dar ca sa o rezolvam cinstit, trebuie sa aducem in scena alti 2 actori, barbat si femeie, care sa-i "bubuie' pe cei 2.
Pentru ca barbatul nu are voie sa loveasca o femeie, insa femeia are laughing

| NLS a răspuns (pentru EcceHomo):

Si in plus, din text reiese (destul de neclar dealtfel) ca inselatul a fost o urmare a faptului ca se purta urat cu ea.
In aceasta situatie, el e oaia neagra, si ea nu a facut decat sa isi caute alinarea in alta parte. Nu spun ca a procedat corect, insa, revine problema esentiala> cu ce drept lovesti si jignesti o fiinta care nu ti-a gresit cu nimic? Imi vei spune ca i-a aplicat "tratament preventiv", sau ca avea premonitii ca va fi inselat?
Nu se face, dom'le!

| EcceHomo a răspuns (pentru NLS):

Deşi mă bazez pe uppercut-ul meu de dreapta, să facem totuşi analiză pe text.Ce reiese, dom'le, din text? Că nici după 2 luni de când se iubeşte(să nu zic ****) cu ăla,nu a avut/nu are bunul simț să-i spună soțului in față:Bă, idiotule, m-am săturat de cotonogeală, plec la altul'!
Intrebarea ei este dacă amantul o foloseste. După mine, să şteargă cu ea pe jos, că e cârpă.

| NLS a răspuns (pentru EcceHomo):

Am inteles foarte bine si latura asta. Am spus deja ca amandoi au procedat gresit. Insa spre exemplu, eu nu imi permit sa lovesc o femeie.
Daca ma insor si o prind calcand stramb, ma pot baza pe tine ca primeste ce merita? laughing))))

| EcceHomo a răspuns (pentru NLS):

S-o laşi pe mâna mea, o să vezi un knockout mai ceva ca al lui Marian Rusu.happy

| Quassaar a răspuns:

Mi-ar placea ca din dragoste pentru tine să+ți spargă mecla cu o bara de oțel. După mintea ta asta înseamnă afecțiune. Sunteți bolnavi daca gândiți așa. La psihiatrie bai băiatule...

| Sociopatul a răspuns (pentru Quassaar):

Ati uitat sa fiti barbati ma, e ok sa dea femeia in mine dar eu n-am voie sa o ating? unde mai este egalitatea intre sexe despre care tot urlati atat?

| Quassaar a răspuns (pentru Sociopatul):

Omule sa fi bărbat înseamnă să-i protejezi pe cei dragi, sotie, copil, etc...nu să-i snopești in bătaie. In 99% din cazuri nu cred că femeia ridica mâna să dea. Sunt de acord cu egalitatea între sexe, dar nu cred că este cazul sa te bați parte în parte. A. daca iubita ta este luptătoare MMA nu as avea nimic împotrivă, dar în cazul asta cred că n-ai tu bărbăția sa ridici pumnul.

| alexwahl a răspuns:

Nu poti sa stii gandurile omului,dar ii poti analiza prezentul,iar dupa posibilitate,si trecutul. A mai fost casatorit? Daca, da:Cum se comporta cu sotia lui? Munceste? E cu anturajele? Trebuie sa ai o oarecare experienta ca, doar ai vazut si simtit comportamentul sotului tau actual. Cat despre el. Nu are nici un drept sa te jigneasca, si cu atat mai putin, sa te loveasca. Pe primul il poti lasa fara ca sa mai stai la discutii.

| oriflame121 explică (pentru alexwahl):

Nu a fost casatorit niciodata si are un serviciu stabil.El are 35 ani, mai mare cu 10 ani ca mine. Avem un semn identic pe fata, eu am cazut cand eram mai mica si el aceeasi situatie.

| alinadianaaa a răspuns:

Nimenii nu are dreptul sa te atinga nici macar cu un degete, apai sa mai suporti batati si scandaluri.Ia.ti frumos bagajul si pleaca de langa el nu ii asculta promisiunile pentru ca niciodata nu o sa schimbe.Parintii tai te.au crescut si sau necagajit cu tine si un pshiopat sa isi bata joc.Ai doua maini doua picioare poti sa pleci ca Dumnezeu iti va indruma pasii.Nu te judec ca ti.ai gasit alt barbat deoarece tu ai cautat afectivitate si intelegere, dar incearca sa nu te arunci cu capul asa in fata, lasa timp sa mai treaca, incearca-l sa il cunosti apoi ai sa vezi daca te merita cu adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| 2EXA a răspuns:

Baga divort chiar acum. Daca parintii tai ar stii ce face sotul tau cu tine ar spune la fel ca si ceilalti ce au lasat comentarii.Sotul tau nu te iubeste.Te rog din tot sufletul desparte-te de el! Esti fata desteapta.Cat despre cel cu care te vezi, intai desparte-te de actualul si vezi cum se va comporta dupa, sau tine o discutie cu el daca crede ca isi doreste mai mult, sa locuiti impreuna spre exemplu sau daca tine la tine.

| Mada1920 a răspuns:

Merita incercat, oricum mai rau decat o duci umilita, batuta, jignita nu poti fi. Daca nu risti nu castigi, banuiesc ca nu ai incotro de stai sa te umilieasca cineva in asa jal.

| Mada1920 a răspuns:

Daca ceea ce ai scris tu mai sus este adevarat tot ce pot sa spun este ca esti un retardat mintal si meriti sa mori!

| Sociopatul a răspuns:

Cred ca vrea doar sa te ****, sotul tau te iubeste

| relian a răspuns (pentru Sociopatul):

Da sigur o iubeste la nebunie, de aia o si bate sa-i arate cat de mult tine la ea laughing

| Quassaar a răspuns (pentru Sociopatul):

De atâta dragoste o snopește în bătaie. Interesant mod de afecțiune.

| Mada1920 a răspuns (pentru Sociopatul):

Cat de anormal/anormala poti fi? Un om care te bate, te jigneste tu poti spune de el ca iubeste? Trezeste-te la realitate!

| iHateLuckyPersons a răspuns:

Pai și la ce mai stai cu un idiot ca ala sa i suporți toate astea, mai întâi de toate lasă l și vezi după ce faci

| Alex1992buc a răspuns:

Divorteaza

| AllexxGrigoras a răspuns:

Eu zic sa nu iti inseli sotul si sa stai cu el comportate tu frumos cu el chiar daca te jigneste si ai sa-i moi inima pana la urma si o sa se indrepte.Nu va mai ganditi atat de repede la un divort, crezi ca barbatul ila despre care spune-i nu isi va bate joc de tine. Daca ru iti inseli sotul crezi ca pe el nu ai sa il inseli.Ai grija sa nu iasa si mai rau. Bafta

| oriflame121 explică:

Nu am copii.Stau cu sotul meu din cauza parintilor, nu vreau sa le fac rau sad. Dar ma gandesc, alta nu gasea din Bucuresti de unde este el? Trebuie sa mearga 100 km doar pentru sex?

| alina2k18 a răspuns (pentru oriflame121):

Il incita faptul ca esti maritata si se simte si el mai macho ca tu iti inseli barbatu cu elwinking
Se simte bine garantat dupa ce el te... si tu te duci la barbatu tauwinking

| Salontanul a răspuns (pentru oriflame121):

Dar nu te gandesti ca vei avea copii cu un monstru? Tu traiesti cu el nu parintii. Am peste 30 de ani de casatorie si nu mi-am lovit nici macar in gluma sotia. Ce-i aia? Ia-te si pleaca! Nu te mai gandi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oriflame121):

Iti meriti soarta.