| GeoCM a întrebat:

Sunt fata si am 16 ani. Problema este ca vreau sa fug de acasa impreuna cu sora mea de 17 ani să stam la prietenul meu de 20 de ani. Motivul: Am avut o copilarie foarte grea, tatăl ne a parasit cand eram mici iar apoi am umblat ba in spania ba in italia si acum in romania. Mama are o alta relatie si a facut inca o fetita de care are 2 ani. Mama si tatal meu vitreg nu ma lasa sa merg la un liceu cu profil de mate info vu motiv ca nu au bani insa in casa nu lipseste berea si tigarile. Toata ziua trenuie sa ii crestem noi copila si treaba in casa. Pur si simplu nu mai suport. Ei nu ma lasa sa imi fac viitor sau sa lucrez dar si daca ii cer bani zici tata vitreg ca nu el m a facut. Si ce sa mai zic ca ma cearta zilnic si vor sa ma bata. Ce sa fac? Sa plec? Un sfat va rog, Dau funda.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa parerea mea de om batran si care a vazut multe in viata lui, WaterDrop ti-a dat cel mai bun raspus posibil. Mai este o rezolvare: mergeti la protectia copilului si sa va ajute. Mersul la acel individ de 20 de ani are mai multe fete negre. Tinand cont ca sunteti doua si minore si mama va reclama disparitia, il puteti baga in puscarie pe prietenul tau. Poate sa intre la prostitutie si relatii sexuale cu minore si a incurcat-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate fuga la iubit nu poate sa va aduca nimic bun, poentru ca baiatul poate sa faca puscarie din cauza voastra, mai ales daca parintii ii acuja de corupere si violare de minore, pentru ca, pana la 18 ani voi doua sunteti minore si sunteti sub directa grija a parintilor.
Daca aveti probleme, puteti sa cereti ajutorul Politiei care va sesiza Protectia copilului!
In nici un caz nu puteti sa fugiti de acasa, pentru ca, puteti fii duse in Case de copii si tinute acolo, daca refuzati sa va intoarceti acasa.
Nu creati probleme prieteneului de 20 de ani, pentru ca pedeapsa lui va fi puscaria!

| WaterDrop a răspuns:

Este o alegere dificila pentru ca:

1) Este situatia care este acasa.Ati putea sa ramaneti pana faceti amandoua 18 ani si terminati un liceu macar, oricare ar fi el, apoi va puteti angaja si sta cu chirie undeva.

2) Nu stiu cata incredere sa ai in prietenul tau. Ceea ce descrii tu acum suna perfect cu un inceput de racolat minore care la 18 ani vor fi trimise la produs. Poate el este un baiat bun, insa inca o data iti repet, ia foarte serios situatia asta in seama pentru ca iti spun din proprie experienta, cam asa se face.Se dau la tine daca vad ca ai o problema in familie de orice natura, apoi te invita sa stai cu el pana devii majora si apoi cand va fi prea tarziu sa i te mai opui, drumul spre Spania scrie pe voi.Esti inca la o varsta a naivitatii si poti deveni o victima sigura foarte usor datorita situatie tale actuale.

Mai bine mai inghititi 2 ani asa cum este acum treaba decat o viata plina de surprize neplacute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai incredere in prietenul tau si e om serios, muta-te la el. Poate cu timpul le mai vine mintea la cap si parintilor. Asa sunt unii, tocmai dupa 50 de ani isi mai revin, eventual cand se mai imbolnavesc de una alta. Nu e o fuga de acasa. Priveste-o ca pe o mutare temporara. Eventual poti sa-i vizitezi din cand in cand pentru bani, ca doar ei trebuie sa te intretina.
Du-te la liceul pe care il doresti si invata ce doresti. Cu info la 20 de ani poti deja sa ai job bun. Ai grija de viitorul tau si nu astepta de la altii. Cine vrea sa traiasca cu sticluta si cu altii e treaba lui. Fiecare cu drumul lui in viata. Nu trebuie sa tragi tu pentru greselile altora.
Alta varianta ar fi sa le explici clar ce vrei si sa-i faci sa inteleaga ca iti distrug viitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maia steapta doi ani pana iti faci majoratul si nu mai depinzi de ei.Pana la 18 ani depinzi de parinti si vorba lor este sfanta.Nu ai ce face. Daca pleci(fugi) de acasa, unde crezi ca te vei duce? Prietenul ala de 20 de ani, are posibilitatea sa va tina pe amandoua? Cat timp? Cand va va da „Flit", ce se intampla cu voi?

| DenisaE a răspuns:

Oricat de greu ti se pare trebuie sa iti dai seama ca tu inca nu ai nici o putere asupra ta. Nu ar fi o alegere buna sa fugi. Parintii tai ar putea sa te dea disparuta si daca te găsesc nu ai avea oricum de ales decat sa te intorci. Pentru ca esti inca minora. Pana la 18 ani tu depinzi de ei. Si esti sigura ca Poti avea 100% incredere in baiatul ala? Daca te ajuta cu ceva sa stii ca si eu am trecut prin asa ceva laughing si iti pot spune din propria experienta ca a fugi de acasa nu e o optiune. Tot o sa te intorci. Plus de asta ce garanţie vei avea ca vei ramane toata viata cu baiatul ala?