| oFataAnonimaa a întrebat:

Sunt foarte retrasa de fel si singuratica dar m-am saturat de singuratate. Cum as putea sa ma schimb? Scuze de categorie.

Răspuns Câştigător
| SufletDivin a răspuns:

Draga Suflet,
Stiu si eu cat e de greu. Tanjesti dupa afectiune, e normal, esti om si ai nevoie.Imi amintesc noptile de singuratate in intuneric plangand...imi amintesc prietenii pierduti...dar imi amintesc si zilele bune pline de afectiune si dragoste.Esti minunata si nu trebuie sa te schimbi, esti perfecta asa cum esti.Esti frumoasa si sunt 100% sigur ca vei gasi pe cineva la momentul potrivit.Fii bucuroasa de viata asa cum e, ai doar una singura si sunt alte persoane care ar dori sa fie in locul tau.Numai ganduri bune!

19 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Fa intotdeauna ce simti sa faci, poti sa te apuci de ceva activitate care te pasioneaza, ca de ex dans, fitness, sau altele unde poti cunoaste persoane; iesi la plimbare prin locuri placute, parcuri..., fi deschisa, fi curioasa, implicate. Intotdeauna vei atrage in jurul tau persoane ce iti reflecata starea ta de spirit, comunica fara griji si prejudecati; tine cont ca in orice la inceput suntem mai "precauti", mai stangaci, nu te impacienta, continua sa te exprimi asa cum simti.

| oFataAnonimaa explică (pentru Shammal):

De obicei daca nu ma simt bine merg afara si ma uit dupa masinile tunate ce trec pe strada. Masinile sunt pasiunea mea si orice legat de ele este o placere pentru mine.

| RAY a răspuns:

Intr-o lume plina de oamenii perversi,ipocriti,mincinosi cu o mie de fete,barfitori mai bine ramai asa,oamenii mereu te vor dezamagi vei vedea cu ochii tai ca omul e un monstru o bestie care tot ce face e doar din interes,nu exista oamenii buni doar tarfe cu o mie de fete,eu isi recomand sa ramai asa,nu te crede in nimeni decat in tine,folosestete de alti ca sa ajungi unde vrei, calcai pe alti in picioare sau ei te vor calca, respecta omul bun, sunt multi oamenii care joaca teatru, actori foarte buni, singuratea e cea mai buna prietena crede-ma ca asa e, nu te schimba ca vei suferi, multa bafta, fereste de oamenii ca numa rau aduc

| danay72 a răspuns:

Socializează, ieși mai des în oraș, fa-ți prieteni noi și petrece mai puțin timp singur. Dacă îți e greu încearcă, pentru început sa faci unele activități recreative cu familia și apoi, vei reuși mai usor sa comunici cu alți. Dar când vrei sa socializezi, nu uita sa fii grabnic la ascultate și încet la vorbire.

| oFataAnonimaa explică (pentru danay72):

Am avut prieteni, ii respectam mereu dar ei isi bateau joc de mine... Si mi-a zis mama si o vecina de treaba ca e mai bine fara prieteni decat cu prieteni falsi. Pentru mine intr.un fel este bine dar si rau.

| danay72 a răspuns (pentru oFataAnonimaa):

Nu erau prieteni adevărați. Un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate. Cauta persoanele care sunt sincere și deschise, poate chiar mai mari sau mai mici decât tine. Un prieten nu e neapărat cineva de vârsta ta. Nu te îngrijora, vei reuși.

| Deaad a răspuns:

Întotdeauna am spus ca omul trebuie sa se accepte.
Singurătatea este in tine de când te-ai născut.
Curge prin venele tale.

Poti insa,scăpa de timiditate, pentru ca sunt sigur ca ești timida.
Astfel, poți începe sa socializezi mai mult.

Din cate vad nu te simți bine in singurătate.
Sunt oameni care se simt bine, cum sunt eu.
Daca nu te simți bine asa, si nu ai dorințe de a rămâne singura când ești in preajma multor oameni înseamnă ca lumea te evita pentru ca ori nu te suporta ori din cauza timidității tale.

Scăpa de ea si totul va fi bine.

| oFataAnonimaa explică (pentru Deaad):

Nu e singuratatea in mine de cand m.am nascut. Pana in clasa a 8-a aveam prieteni numerosi dar dupa aveam maxim 3 prieteni care se dovedeau a fi prieteni falsi pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai nevoie de prietene cu care sa iesi, sa va distrati dar pentru inceput asculta muzica si danseaza singura prin casa starea ta de spirit se va schimba. Oricum daca vrei sa vorbesti cu cineva sunt aici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum esti singura? Ce s-a intamplat cu prietena aia obeza care nu esti tu?

| oFataAnonimaa explică (pentru anonim_4396):

Era o prietena falsa. S-a folosit de mine

| Alexandru0007 a răspuns:

De unde esti? hai sa fim prieteni

| Heureuse a răspuns:

Încearcă să renunți la unele din vechile obiceiuri. Spre exemplu la ora 18 nu mai stai pe net si privesti un film sau iesi in oras cu vreo prietena. Acest aspect este foarte important pentru că simți schimbare în viața ta. Deschide-ti noi oportunități. Încearcă activități diferite, fa-ti noi prietenii sau apropiile mai mult pe cele existente. cum esti nu are importanta. Mereu sunt persoane cu care ne asemanam. Viața este frumoasă si trebuie privita doar din unghiul fericit.

| oFataAnonimaa explică (pentru Heureuse):

Nu mai am prieteni/prietene. Ultimii mei prieteni erau falsi. Nu ma ajutau la greu desi eu da. Nu ma respectau desi eu ii respectam.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Cred ca poti sa abordezi o atitudine de expunere treptata la situatii din ce in ce "mai sociale". Nu incerca schimbari radicale, dar incearca in fiecare zi sa faci un mic lucru in directia schimbarii. Ti-ar putea fi de folos sa citesti carti despre tehnici conversationale sau despre cultivarea increderii in sine si in ceilalti.

| oFataAnonimaa explică (pentru PsihologMariusIftimie):

Am citit o carte si m.am uitat la un documentar care era facut dupa cartea aia. Mi-a marit increderea de sine, etc, dar cand am vazut ca pe cei pe care ii consideram "prieteni" sunt niste falsi am cam ajuns sa imi pierd increderea de sine.

| PsihologMariusIftimie a răspuns (pentru oFataAnonimaa):

Mai sunt cateva miliarde de oameni pe pamant.

| RAY a răspuns (pentru oFataAnonimaa):

Toti se dau sfinti pana vezi cat de tarfe sunt

| oFataAnonimaa explică (pentru RAY):

Asa este.