| Puffie a întrebat:

Sunt in clasa a 5-a. De curand a fost olimpiada de matematica si eu am luat mai putine puncte decat m-as fi asteptat, chiar dacă si asa m-am calificat. Si mi s-au scazut puncte la al doilea subiect pe care, dupa ce i l-am aratat profei de mate si mi-a confirmat, l-as fi facut corect.
Si vine ziua contestatiilor. Mama vorbește cu alte mame ca sa duca si contestatia ei ca sa-mi mai dea si mie niste puncte acolo...
Si pe la jumătatea zilei cica e anuntata ca cica, contestațiile se depun personal de parinte. Si cum niciunul nu s-a putut duce nu am mai contestat rezultatul.
Si se afiseaza si rezultatele finale. Era un coleg, care luase fix cat mine, caruia i se crescuse la maxim. Pe langa multi altii. Si ce sa vezi, ca ala la subiectul 2 facuse si mai prost ca mine iar azi toti profesorii: "Vai, bravo, bravo! Esti o mândrie pentru clasa voastră! "
Si eram eu: "Doamna profesoară de matematică a spus ca daca faceam contestatie luam si eu punctaj maxim."
Prof:"E, lasa ca iei mai mult data viitoare!"
Eu in gandul meu:"Bai tu nu intelegi ca alora le-a fost lene sa se uite pe o rezolvare diferita de ce scria in barem si nu i-a interesat. Daca eu am facut perfect, cum mai vrei sa iau data viitoare? Mai mult ca perfect (apropo de timpurile de la lb română )"
Acum stau in camera mea si plang deoarece scârba aia (scuzati limbajul)imi mai si facea in ciuda impreuna cu inca 5 baieti. Va rog! Stie cineva cum pot sa nu ma mai gandesc la asta? Va rog.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In primul rand, felicitari!
In al doilea: ai fost nedreptatita, dar priveste partea buna a lucrurilor. Mai ai 3 ani, (sau daca se aliniaza astrele, chiar mai multi) sa il invingi pe nemernic.
La teze, olimpiade, alte materii, tot ce vrei. De tine depinde.

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Te-ai calificat la olimpiada la matematica in clasa a 5-a si nu-ti ajunge? Nu e bine sa fii ciudoasa si nici prea perfectionista.

| Puffie explică (pentru Sn4k3):

Iti dau oerfecta dreptate. Ptoblema e ca eu fac parte dintr-o clasa de excelență în matematica si muncim foarte mult. E mare presiunea. Si sincera sa fiu a fost destul de usor

| Puffie explică (pentru Sn4k3):

Iti dau perfecta dreptate. Problema e ca eu fac parte dintr-o clasa de excelență în matematica si muncim foarte mult. E mare presiunea. Si sincera sa fiu a fost destul de usor

| Sn4k3 a răspuns (pentru Puffie):

N-ai ce face, concentreaza-te pe viitor.

| Emma30555 a răspuns:

Nu te mai consuma atât, se mai intampla si nu numai ție, tuturor ni se mai intampla sa fim nedreptățiți, dar important este ca tu știi care e adevărul și asta trebuie sa te mulțumească, nu contează ca băiatul ala îți face în ciuda important e sa știi tu ca ai făcut bine, ca dacă luai punctaj maxim tot pentru tine era nu ca să i arăți băiatului ca ești mai buna. Sa știi ca nu contează ce cred ceilalți, împortant este sa fim noi mulțumiți și sa luptam sa fim cât mai buni pentru ca o facem pentru noi nu pentru ceilalți. Bravo ție ca ești asa bună la matematica, o materie destul de grea!

| Purplegirl101 a răspuns:

Sfatul meu e ca trebuie sa lasi in urma ce a fost, sa te concentrezi pentru următoarea etapa si sa fi vesela! :-) daca vrei sa uiti ce te-a deranjat poti sa asculti ceva muzica sa te dezlantui dansand putin sau pur si simplu mâncând ceva delicios (mie imi face placere) mult succes!