| Iulianaiuli78 a întrebat:

Bună TPU, sunt într-o relație de 5 luni dar e ceva care mă neliniște, iubitul meu a avut o relație serioasă înainte mea de 2 ani după imediat după 2 săptămâni am apărut eu si a zis ca am intrat în viața lui ca o lumină, in fine, după am dat din greșeală pe contul fostei lui și ea luna de luna postează cat de distrusă e si că îl vrea înapoi.
Sincer mi-ar fi plăcut să nu dau peste ea,ma traumatizat.
L-am întrebat dacă mai are sentimente pentru ea,el zice, nu, că am halucinați, nu se va întoarce la ea și că îl enervez ca de ce îl intreb mereu asta ca se desparte de mine.
Și încă ceva, luna trecută am dat peste o postare mai veche din
Noiembrie in care el adat tag ei in comentariu numele ei, scria ca," de acum in colo voi plange singur" ( mentionez ca atunci eram împreună in Noiembrie).
In rest cu el e, catodată bine câteodată, nu, ca în orice relație presupun.

Nu știu ce să spun despre asta... pentru că vreau ceva serios, si nu am mai avut relații să stiu atât de multe... vreau doar părerea voastră.

Răspuns Câştigător
| unknownnn a răspuns:

Niciodată după o relație serioasă, nu există o altă relație serioasă după doar două săptămâni, asta ca idee.

Faptul că a dat el comentariul respectiv, etichetând-o pe ea, afirmă prima propoziție pe care am scris-o.

Probabil nu-i ce vrei să auzi, dar nu ai cum să treci peste o relație după doi ani așa ușor, dărămite să ai brusc sentimente pentru altcineva după doar două săptămâni. Cel mai probabil ai apărut în momentele lui de tristețe și te folosește ca pe un pansament. Stupid decision, but anyway. Poate și de asta a spus că "ai apărut ca o lumină".

Normal că ți-a spus că nu mai are sentimente pentru ea, doar nu era să-ți zică adevărul, fiind cu tine în relație și să riște să te desparți de el.
Altă chestie- faptul că îl enervezi cu întrebarea, iarăși afirmă asta.
Iar amenințarea cu faptul că se desparte de tine, e iarăși un red flag major. Sincer, mă mir cum ai continuat relația până în punctul ăsta.

Also, într-o relație sănătoasă și calumea nu există "câteodată e bine, câteodată, nu".

| dullcat a răspuns (pentru unknownnn):

Asa consider si eu. Fie acea relatie n-a fost solida, ci doar distractie, ca altfel nu o lua de la 0 in 2 saptamani, fie relatia actuala de care vorbeste OP e tot o gluma. Mi-e greu sa cred ca exista oameni care se pot recupera asa de usor dupa o relatie de 2 ani.De obicei trebuie cel putin cateva luni. Daca era o relatie de cateva luni, ok, in 2 saptamani sa zicem ca si-a revenit. Iar postarea din noiembrie e dubioasa. Daca scria :,, de acum incolo voi plange pe umarul altcuiva'', avea sens. Dar,, singur''? Nu!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca relatia ta cu el este una superficiala, atata vreme cat el nu vrae sa o blocheze pe fosta si continua sa-i citeasca mesajele si probabil ca-i raspunde, dar strege mesajul ca sa nu-l vezi tu.

Roaga-l sa o blocheze si sa nu-i mai raspunda deloc, ca nu-i normal comportamnetul lui.
Oricum tu ai aparut ca tampon dupa relatie lui rupta, si nu cred ca este ceva serios intre voi, cel putin din partea lui.

| dullcat a răspuns:

Ar trebui sa-l confrunti pe iubitul tau ca nu este normal sa fi afirmat asa ceva in noiembrie, cand voi erati atunci impreuna. Apoi, inteleg ca se simte agasat de problema cu fost pe care o tot ridici, insa de aici pana la a se desparti de tine ar trebui sa fie cale mult mai lunga. Modul in care te ameninta cu despartirea nu e deloc ok.

| Iulianaiuli78 explică (pentru dullcat):

Normal că i-am zis, mi-a spus că a greșit si după ne-am certat 2 zile, a zis iară ca se desparte de mine că prea exagerez, după noaptea a făcut accident... și de atunci nu am mai indistat cu subiectul.

| Freya1 a răspuns:

Cei drept sa cam grăbit cu relația cu tine,și e normal sa stai sa te gândești dacă nu cumva ai fost pansament.

Treaba e ca nici tu nu trebuia sa faci o obsesie pentru fosta lui și sa o urmărești asa,ca nu e sănătos pentru tine.
Acum dacă nu mai are treaba cu ea și nu ai văzut nimic suspect recent, nu mai discuta subiectul asta.
În schimb, dacă simti ca ei încă mai au ceva, sau ca tu nu ești împăcată cu alegerea ta, mai bine e sa iti vezi de drum.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă ai până în 28 - 30 de ani și el nu vrea să se însoare cu tine să fi pregătită să te părăsească și în 5 minute când găsește alta.

| Iulianaiuli78 explică (pentru anonim3247):

Ahhh regret ca nu ti-am dat ție fundă, dar el este cel care spune" ești nevasta mea, aș vrea să avem un viitor împreună vreau sa îți cunosc familia " etc

| anonim3247 a răspuns (pentru Iulianaiuli78):

Un bărbat când vrea să cunoască familia femeii deja se gândește că se va însura cu femeia aia.

| Iulianaiuli78 explică (pentru anonim3247):

La început era altfel era așa de sigur a zis ca face orice pentru mine că mă vrea, după se schimba din luna in lună....desi tot era cu mine.

| 199onur7 a răspuns:

El nu a uitat-o. Tu nu însemni nimic pentru el. Da faptul ca umbla cu tine si o înlocuiește pe ia cu tine asta este o greșeală mare ce face de asta zic de asta spun si scriu nu poți nu ai cum nu există sa uiți sa înlocuiești nu există inima pe care o iubești cu Adevărat da cu Adevărat aia rămâne pe viață si cu 10000 de ar fi tot inima aia ai so iubești cu Adevărat da cu Adevărat iei sunt aleși ei sunt inima noastră ei sunt fericirea Adevărată cu Adevărat ei sunt lumea noastră si pentru ei si fericirea lor Adevărată cu Adevărat am face orice.

| Celestina003 a răspuns:

Tipul ăla te ține lângă el, până se împacă cu ea.